Nowy film Pawła Hejbudzkiego

Zabłysnął w 2007 roku w całym kraju swoimi dokumentami. Dzisiaj wraca i zapowiada wojenny film oparty o prozę Różewicza. Paweł Hejbudzki znowu na planie!

"Stan umysłu" i "Opłaciłam Ducha Św. za darmo", dokumentalne filmy sięgające do głębokiej wiwisekcji psychologicznej bohaterów, oba nagradzane, doceniane przez festiwalowe jury. Obu premiery kinowe organizował festiwal Tofifest w nieodżałowanym Kinie Orzeł w Toruniu. Ale potem o Pawle Hejbudzkim zrobiło się cicho.
 
Odnalazł się już jako student Warszawskiej Szkoły Filmowej Macieja Ślesickiego i Bogusława Lindy. Obecnie jest na II roku reżyserii i jak się dowiedzieliśmy przystępuje do realizacji filmu wojennego na podstawie "Do piachu..." Tadeusza Różewicza uważanego za jeden z najważniejszych dramatów powojennej Polski. Wzbudzający wiele zachwytu, ale jeszcze więcej - kontrowersji, z powodu demitologizującego sposobu ukazania partyzantów Armii Krajowej przez autora, który bulwersował zwłaszcza kombatantów, którzy czuli się pokrzywdzeni. 

Hejbudzki jest w tej chwili na etapie zbierania środków, ale powstały już pierwsze, bardzo obiecujące zdjęcia. Prezentujemy je na naszym blogu jako pierwsi.

W filmie zagrają m. in. toruńscy aktorzy Radosław Smużny i Radosław Garncarek, znani z filmów laureatów Flisaka Tofifest: Marcina Gładycha oraz Waldemara Grzesika.
Będziemy z niecierpliwością obserwowali projekt.