Solec i Bydzia festiwalują

Camera Obscura w Bydgoszczy i Szopenfest w Solcu Kujawskim. W tym tygodniu przybliżamy dwie ciekawe imprezy związane z filmem - startujący już w środę bydgoski festiwal oraz listopadowy przegląd w Solcu.

BYDZIA
Festiwal Camera Obscura to jedyna w Polsce impreza (organizowana w Bydgoszczy), poświęcona reportażowi w różnych dziedzinach sztuki. Program tej edycji Festiwalu skupiony został wokół roli korespondenta wojennego oraz idei dziennikarstwa obywatelskiego.

Oprócz pokazów najlepszych reportaży z całego świata, seansów filmów dokumentalnych i fabularnych oraz prezentacji artystycznych form radiowych liczne wydarzenia towarzyszące: spotkania z twórcami, dyskusje, warsztaty, wystawy, akcje uliczne oraz koncerty.

Festiwal odbywać się będzie w dniach 20-23 października 2010r. w Bydgoszczy.


SOLEC
Ogólnopolski Festiwalu Filmów Krótkometrażowych, Inspirowanych Twórczością... w Solcu Kujawskim do 3 listopada przyjmuje filmy zainspirowane postacią Fryderyka Chopina. To bardzo ciekawa formuła. W poprzednich latach "inspiratorami" byli Herbert i Wyspiański. Rozstrzygnięcie konkursów i filmowa gala – prezentacja najlepszych filmów - odbędzie się 19 listopada.

Do udziału w Festiwalu mogą zgłaszać swoje produkcje amatorzy filmowcy oraz studenci uczelni filmowych (do II roku). Zrealizowany film ( do 6 min.) ma czerpać inspirację z jednego bądź kilku utworów Fryderyka Chopina lub z faktów z życia oraz innych związanych z twórcą zjawisk artystycznych i kulturowych. Termin zgłaszania filmów do Festiwalu upływa 3 listopada 2010 roku

Po raz pierwszy rusza też konkurs scenopisarzy. "SZOPENARIUSZ", czyli konkurs na scenariusz filmu krótkometrażowego, adresowany jest do amatorów, którzy spróbują wyrazić swoje własne oryginalne spojrzenie na Fryderyka Chopina i jego dzieła. Termin nadsyłania 5 LISTOPADA 2010 r.