2011 - rok Piotra Głowackiego

Zapowiada się, że „rokiem Głowackiego” w polskim kinie będzie 2011. Aktor z Torunia, który był jurorem Tofifest w 2009 roku, zagrał bowiem w filmach nominowanych do Oscara Agnieszki Holland i Jerzego Hoffmana oraz Waldemara Krzystka, Anny Wieczur-Bluszcz i Macieja Migasa, których premiery planowane są na ten rok.

W „Ukryci/Hidden” w reżyserii dwukrotnie nominowanej do Oscara Holland, Głowacki gra Icka Frenkiela, jednego z ukrywających się przed hitlerowcami Żydów. Film opowiada prawdziwą historię Leopolda Sochy, zatwardziałego złodzieja, który zmienia się z drobnego, dbającego o własne interesy przestępcy w odważnego bohatera ryzykującego życie własne oraz swojej rodziny ukrywając grupę Żydów w kanałach kanalizacyjnych.
Scenariusz oparty na faktach opisanych w książce Roberta Marshalla 'In the Sewers of Lvov' ('W kanałach Lwowa. Heroiczna opowieść o przetrwaniu Holokaustu'). W tym polsko-niemiecko-kanadyjskim filmie w głównej roli zobaczymy Roberta Więckiewicza, któremu partnerują m.in.: Kinga Preis, Agnieszka Grochowska oraz Marcin Bosak .
oraz gwiazda niemieckiego kina Benno Fuehrmann.


U twórcy „Potopu” – Jerzego Hoffmana Głowacki zagra pana Anatola [na zdjęciu powyżej]. „Bitwa Warszawska 1920” będzie epicką opowieścią o losach trojga bohaterów (Oli młodej aktorki teatralnej, jej brata Jana – poety o lewicowych poglądach oraz narzeczonego Andrzeja – ułana Wojska Polskiego) na tle krwawych wydarzeń 1920 roku. Akcja filmu rozpoczyna się w maju 1920 roku podczas tzw. wyprawy kijowskiej, kulminację zaś osiąga w przełomowych dniach sierpnia gdy wojska bolszewickie nacierają na Warszawę.


Materiały video z planu [kliknij: czytaj więcej]:

Dodajmy że Hoffman związany jest od młodości z Bydgoszczą, a jedną z głównych ról gra torunianin Bogusław Linda - laureat specjalnego Złotego Anioła Tofifest. Do tego czołgi na planie zbudowali toruńscy fascynaci rekonstrukcji wojennych!
Spot z filmu [kliknij: czytaj więcej]:

O ile u Hoffmana Głowacki gra dandysa z Warszawy, to w równolegle powstającym serialu „1920. Wojna i miłość” młodego reżysera Macieja Migasa, gra żołnierza armii Piłsudskiego. Serial opowiada...
o dokładnie tych samych wydarzeniach co film Hoffmana, ale z nieco innej perspektywy.
Film Krzystka „80 milionów” opowiada o karkołomnej akcji ludzi dolnośląskiej Solidarności, którzy na 10 dni przed wprowadzeniem stanu wojennego wypłacili z wrocławskiego banku 80 milionów związkowych pieniędzy. Władze uznały, że nie była to zwyczajna wypłata, ale skok na bank.
Głowacki wciela się w filmie w postać kapitana milicji Sobczaka.

Głowacki o swojej roli:

Ostatni film planowany na 2011, w jakim właśnie wystąpił - w niewielkiej już roli - to „Być jak Kazimierz Deyna” w reżyserii Anny Wieczur-Bluszcz. Film "Być jak Kazimierz Deyna" to zabawna opowieść o dorastaniu, swoista przypowieść o ostatnich 30 latach w Polsce widzianych oczami fana Kazimierza Deyny. Wyrazisty i celnie podpatrzony "Polaków portret własny". W obsadzie między innymi: Sonia Bohosiewicz, Rafał Królikowski, Małgorzata Socha, Julia Kamińska i Jerzy Trela.

No Piotr, 2011 jest twój!

Komentarze