TOFIFEST i "Doktor Otton" na antenie TVP

Już w niedzielne popołudnie 27 lutego Tofifest wkracza na antenę TVP Bydgoszcz. W nowym cyklu "OFFensywa Bydgoszcz/Toruń" zobaczymy pierwszy odcinek z filmami kujawsko-pomorskich twórców polecanymi przez dyrektora festiwalu Tofifest Kafkę Jaworską. Na początek "Doktor Otton" Łukasza Karwowskiego. 
 

Łukasz Karwowski, reżyser i Tomasz Bielicki,
współtwórca filmu]
.
Pełny tytuł nowego cyklu filmowego TVP Bydgoszcz brzmi: "Dokument w TVP Bydgoszcz - OFFensywa Bydgoszcz/Toruń". Pod tą zaproponowaną przez Tofifest nazwą prezentowane będą co niedziela różne oblicza kina regionalnego. Do współtworzenia cyklu prócz Tofifestu i Kafki Jaworskiej, jego inicjatorka - dziennikarka Katarzyna Marcysiak zaprosiła też organizatorów bydgoskiego festiwalu Camera Obscura i znany duet dokumentalistów: Macieja Cuske i Marcina Sautera.
Kafka Jaworska na premierowy odcinek przygotowywany przez toruński festiwal wybrała film „DOKTOR OTTON”, w reżyserii laureata Flisaka Tofifest Łukasza Karwowskiego  To poruszający dokument o życiu dziadka reżysera, doktora Ottona Karwowskiego opowiedziany słowami jego pacjentów, znajomych i rodziny. Obraz miał swoją polską premierę na Tofifest'2009 i został uznany za Filmowe Wydarzenie Roku 2009 w Regionie Kujawsko - Pomorskim. Film stał się w krótkim czasie wydarzeniem natury społecznej. Udało się wprowadzić go do programu stałych projekcji Kina Centrum toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej, gdzie zdobył dużą popularność. Sprawiła to zapewne postać bohatera, doktora Ottona Karwowskiego, który w podtoruńskich miejscowościach zyskał miano legendy. Niósł bowiem pomoc nie zważając na porę dnia i nocy. Gdy zmarł w 1980 roku, odchodził w aureoli „świeckiego świętego”, a odprowadzały go na cmentarz tysiące ludzi.

Dr. Otton Karwowski
Twórca filmu to Łukasz Karwowski, autor takich filmów jak: „Listopad” (1992), „Południe-Północ” (2006), „Mała Wielka Miłość” (2008). Na swoim koncie ma kilkanaście nagród (m.in. Flisaka TOFIFEST dla najlepszego twórcy województwa kujawsko-pomorskiego) oraz nominację do studenckiego Oscara za „Wstęgę Möbiusa".

Emisja odcinka Tofifest: w niedzielę, 27 lutego 2011 o godz. 17.00
Informacje o filmie: www.ottonkarwowski.blogspot.com


ŁUKASZ KARWOWSKI : biogram

Ur. w 1965 r. w Toruniu. Polski reżyser, scenarzysta, oraz producent filmowy. Laureat Kujawsko – Pomorskiej Nagrody Filmowej Flisak Tofifest’2007. W latach 1985-1986 studiował polonistykę na Uniwersytecie im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, by przenieść się na łódzką Filmówkę. W 1990 roku ukończył studia na Wydziale Reżyserii PWSFTviT w Łodzi. W 1989 roku był studentem w National Film and Television School w Londynie.
Zadebiutował na ekranie jako… aktor w etiudzie studenckiej „Gra” Rubena Balderasa Salasa. W 1986 wyreżyserował pierwszą własną etiudę, „L’amour czyli życie jest trudne”, a rok później „Jest dobrze”. Już jeden z jego szkolnych filmów - "Wstęga Möbiusa" (1989) - otrzymał nominację do studenckiego Oscara. Zrealizowany pod opieką Wojciecha Jerzego Hasa film nagrodzono też w Cannes, Paryżu, Nimmes i Edynburgu.

W początku lat 90. przeprowadził się do Francji. We francusko – polskiej koprodukcji zrealizował swój debiut pełnometrażowy ”November” [1992], za który otrzymał nagrodę Fundacji Kultury Polskiej na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Film opowiada historię młodej, wrażliwej dziewczyny, która czuje się osaczona przez zło dostrzegane dookoła. W końcu sama przekracza niewidzialną granicę między dobrem i złem i staje się nosicielem demonów, które tak ją przerażają. We Francji założył też własną firmę producencką Moon Movies, która wyprodukowała film Jana Jakuba Kolskiego "Grający z talerza" (1995). Potem wziął rozbrat z kinem na całą dekle koncentrując się na realizacji reklam. Zrealizował ich ponad 150 dla takich agencji jak McCann Erickson i Saatchi and Saatchi, stając się jednym z najbardziej doświadczonych twórców w tej dziedzinie.


W 2006 roku powrócił do kin w Polsce nowym filmem pełnometrażowym „Południe – Północ”. Główne role zagrali w nim Borys Szyc oraz Agnieszka Grochowska. Karwowski tak mówił w wywiadzie o swoim filmie: "Dla mnie jest to film o miłości. O tym, że miłość potrafi zmienić ludzi, pokazać wyjścia z sytuacji, które normalnie są bez wyjścia. Czyli jest to film o miłości i jej sile". Film opowiada o 29-letnim Jakubie, który po 10 latach życia w zakonie dowiedział się, że ma raka mózgu. Postanawia więc spędzić ostatnie chwile życia poza klasztorem. Film nagrodzono dwukrotnie na festiwalu w Cieszynie – za reżyserię i rolę Szyca.


W 2007 roku Karwowski został uhonorowany Kujawsko – Pomorską Nagrodą Filmową Flisak Tofifest, fundowaną przez prezydenta Torunia.


W 2008 nakręcił komedię romantyczną „Mała wielka miłość” opowiadającą o miłości amerykańskiego prawnika z los Angeles i dziewczyny z Warszawy. Główne role zagrali ponownie Agnieszka Grochowska i Joshua Reynolds znany z „Blair Witch Project” oraz Robert Foster nominowany do Oscara za rolę w „Jackie Brown”.


W 2009 Karwowski stworzył wyjątkowe w swoim dorobku dzieło. Niezależny, film dokumentalny „Doktor” o swoim dziadku doktorze Ottonie Karwowskim, lekarzu z Grębocina, uznawanym za postać legendarną i wielbionym przez pacjentów. Film, który miał polską premierę na festiwalu Tofifest stał się zjawiskiem społecznym i odbił się ogromny oddźwiękiem. Został uznany za Filmowe Wydarzenie Roku 2009 w pierwszej tego edycji rankingu. Karwowski o filmie: "Chciałbym opowiedzieć historię tego człowieka i świata w którym żył oczami dziecka jakim byłem. Ten ogród, ten niezwykły zwierzyniec i postać dziadka z wielką torbą lekarską - to wszystko istnieje w moich wspomnieniach". Reżyser zapowiada, że dokument znajdzie swoje rozwinięcie w pełnometrażowym filmie fabularnym.


W 2010 przypieczętował swoje związki z Toruniem realizując krótki film promocyjny „Toruń 2016”. Stworzony na zamówienia władz Torunia jako materiał promujący miasto, zdobył nagrody na festiwalach filmu promocyjnego w Gdyni i rumuńskim Otopeni, a w roku 2011 wystartuje w kilkunastu innych konkursach.


W tej chwili Karwowski pracuje nad kolejnymi projektami pełnometrażowymi. Jako reżyser nad "American Love", zaś jako producent nad „Zabójczą miłością”, którą wyreżyseruje Kuba Nieścierow. Film Nieścierowa ma być wartkim kinem sensacyjnym.