BBC zrobiła film w Grudziądzu.

Niezawodna Wyborcza informuje, że prestiżowa, brytyjska telewizja BBC kręciła w Grudziądzu odcinek znanego cyklu "Who Do You Think You Are?". Cykl przedstawia znanych ludzi, którzy odkrywają swoje korzenie. Widzieliśmy w nim już Matthew Brodericka, Spike Lee, Jasona Donovana czy Jerrego Springera. Teraz przyszedł czas na Leonarda Goodmana, znany w Wielkiej Brytanii autorytet w sprawach tańca.

Okazało się, że przodkowie Goodmana w swoisty sposób byli związani z Grudziądzem i stąd wizyta brytyjskich filmowców. Program kręcono w wojskowej 4 Rejonowej Bazie Materiałowej w Grudziądzu. Ekipą kierował reżyser Mike Wadding. Program "Who Do You Think You Are?" jest niezwykle popularny. Wg danych BBC regularnie przyciąga przed telewizory więcej niż 6 milionów widzów.

Programowi towarzyszy chętnie odwiedzany  portal: http://www.whodoyouthinkyouaremagazine.com/.Bohaterem kręconego w Grudziądzu odcinka jest Leonard "Len" Goodman [ur. w 1944]. To postać znana w brytyjskiej telewizji. Wyrocznia w sprawach tańca, wieloletni tancerz, trener i sędzia w konkursach tańca towarzyskiego. Juror w znanych i u nas show's: "Strictly Come Dancing" w brytyjskiej i amrykańskiej edycji, znanego u ans jako "Taniec z gwiazdami"] czy "Strictly Ice Dancing" ["Gwiazdy tańczą na lodzie"]. Goodman był dwukrotnie nominowany [2006 i 2007] do Nagrody Emmy za swój udział jako sędzia wspomnianych telewizyjnych show tanecznych.
Goodman jest potomkiem powstańca listopadowego Wincentego Sosnowskiego, który przez pewien czas był więziony w Twierdzy Grudziądz [1831-34]. Sosnowski został odznaczony srebrnym orderem Virtuti Militari za męstwo w powstaniu. W listopadzie 1834 wywieziono go Grudziądza do Wielkiej Brytanii, gdzie zmarł w 1896 r.

Program "Who Do You Think You Are?" odkrył już kilka polskich wątków w rodowodach gwiazd. Okazło się np. że autor najsłynniejszego z kontrowersyjnych talk show's Ameryki - Jerry Springer swoje korzenie ma w Szczecinku w zachodniopomorskim. jego rodzice byli niemieckimi Żydami, którzy urodzili się w pruskim jeszcze Neustettin. Springer odwiedził Szczecinek podczas realizacji programu. Rada miasta zastanawia się nawet czy nie uhonorować go jakoś, jako jednego z najsłynniejszych w końcu współobywateli.

Swoje życiowe korzenie w programie wyszukiwali też David Suchet [znany wszystkim jako komisarz Poirot], Jeremy Irons, Colin Farrel [którego rodzice jak się okaząło pochodzili z...  Jamajki]. Program doczekał się wersji w kanadyjskiej CBC, australijskiej SBS [która odkrywała rodowody Jeremy Clarksona czy Nigelli Lawson], w amerykańskiej NBC, irlandzkiej RTÉ, w szwedzkiej telewizji państwowej, w RPA w stacji SABC2, w TV holenderskiej, w norweskiej stacji NRK, w Erstes Deutsches Fernsehen i nawet... w polskiej TVP1 pod nazwą "Sekrety rodzinne".