Czerwińska i Gąsiorowska z mocnym wejściem na festiwalu w Gdyni

Aż w czterech z 12 filmów konkursowych tegorocznego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni występują aktorki wywodzące się z Torunia i Bydgoszczy. Magdalena Czerwińska i Roma Gąsiorowska mają mocne wejście i wierzymy, że będą kandydatkami do nagród festiwalowych.
Nowy Dyrektor Artystyczny Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, Michał Chaciński zapowiadał, że konkurs będzie rewolucyjny. I jest. Stawkę konkursową zapełniają niemalże same debiuty, młodych gniewnych polskiego kina. Niemalże, bo są też mistrzowie. Cieszy chocby obecnośc pierwszego od wielu lat filmu bohaterki specjalnej retrospektywy Tofifest 2008, Barbary Sass-Zdort.

[fot. obok - Magda Czerwińska w "Demakijażu"- fot. z materiałów o dystrybutora; poniżej Roma Gąsiorowska na rozdaniu Nagród Cybulskiego - fot. Marcin Kułakowski, PISF
]

Są też nowe filmy zdobywcy Złotego Anioła Tofifest 2010 Wojciecha Smarzowskiego, gościa specjalnego Tofifest 2009 Grega Zglińskiego oraz zdobywcy Złotego Anioła konkursu krótkometrażowego Tofifest 2007 - Bartka Konopki."Dwanaście tytułów wybranych do Konkursu Głównego Festiwalu w Gdyni to tegoroczna ekstraklasa polskiego kina. To filmy, które można pokazać widzom w każdym miejscu na świecie" - mówił Chaciński dla portalu Stopklatka.pl.

Na pewno w Gdyni zapowiada się nowa fala kina i odświeżająca bryza, nie tylko od morza. Spójrzmy więc na:

KONKURS GŁÓWNY 36. FPFF W GDYNI

1. Czarny Czwartek. Janek Wiśniewski padł , reż. Antoni Krauze
2. Daas , reż. Adrian Panek
3. Essential Killing , reż. Jerzy Skolimowski
4. Italiani , reż. Łukasz Barczyk
5. Ki , reż. Leszek Dawid
6. Kret, reż. Rafel Lewandowski
7. Lęk wysokości, reż. Bartosz Konopka
8. Młyn i Krzyż, Reż. Lech Majewski
9. Róża z Mazur, reż. Wojciech Smarzowski
10. Sala samobójców, reż. Jan Komasa
11. W imieniu diabła, reż. Barbara Sass-Zdort
12. Wymyk, reż. Greg Zgliński

Dwie role w gdyńskich filmach konkursowych - "Kret" i "Daas" - zagrała Magdalena Czerwińska. Torunianka, laureatka Kujawsko-Pomorskiej nagrody filmowej Flisak Tofifest, znana z takich filmów jak "Wojna polsko - ruska" i "Dublerzy" [na zdj. poniżej odbiera nagrodę Tofifest z rąk prezydenta Michała Zaleskiego].
W "Krecie" Rafaela Lewandowskiego, będącym debiutem tego reżysera, Czerwińska gra jedną z głównych ról, wcielając się w postać Ewy, żony głównego bohatera. Jest nim Paweł, syn związkowca Solidarności ze Śląska. Ewa jest córką górnika zabitego w czasie tłumienia strajku w kopalni na początku Stanu Wojennego. Pewnego dnia, zdjęcie ojca Pawła pojawia się w prasie – jest podejrzany o to, że w latach 80-tych był agentem SB pod pseudonimem „Kret” i donosił na strajkujących. Obok Magdy zobaczymy też Borysa Szyca, Mariana Dziędziela i Wojciecha Pszoniaka."Daas" Jakuba Panka to kolejny frapujący debiut reżyserski. W unikatowej w naszym kinie historii kostiumowej, Czerwińska gra żonę głównego bohatera, szlachcica Jakuba Golińskiego. Film to opowieść o ostatnim, wiedeńskim okresie życia hrabiego Jakuba Franka, który w drugiej połowie 18. wieku przybył do Polski i ogłosił się mesjaszem. Wykorzystując apokaliptyczne nastroje zarówno w społeczności żydowskiej jak i w części hierarchii kościelnej spowodował konwersje na katolicyzm kilkuset swoich wyznawców, którzy po śmierci swojego mistrza stali się częścią wyższych warstw polskiego społeczeństwa. Jakuba Franka zagra olgierd Łukaszewicz, któremu partneruje Andrzej Chyra jako Jakub Goliński. W filmie pojawiają się też Jan Nowicki, Maciej Stuhr i Danuta Stenka.Rodowita bydgoszczanka, Roma Gąsiorowska gra w dwóch innych filmach zakwalifikowanych do ścisłego konkursu. "Ki" oraz głośnej "Sali samobójców".

W "Ki" wyreżyserowanej przez Leszka Dawida, odtwarza tytułową rolę młodej dziewczyny imieniem Ki, która nie zgadza się na ograniczenia jakie narzuca jej zajmowanie się własnym dzieckiem. Nie chcąc powielać schematu własnej matki, ucieka od stereotypu umęczonej, samotnej kobiety z dzieckiem. Stara się żyć kolorowo, szybko i intensywnie.Drugim filmem, w którym zobaczymy Gąsiorowską jest głośna "Sala samobójców" w reżyserii Jana Komasy. Roma Gąsiorowska odtwarza tu jedną z głownych ról, a my o filmie nie będziemy się rozpisywali, bo chyba wszystko już o nim powiedziano. Odsyłamy zainteresowanych do relacji z naszego bloga:
http://festiwaltofifest.blogspot.com/2010/01/roma-gasiorowska-w-sali-samobojcow.html

Opisy filmów zostały zaczerpnięte ze strony Stopklatka.pl

UWAGA!!! Tofifest 2011 zbliża się wielkimi krokami. 
Tutaj dowiecie się jak kupic karnet o 30% taniej
Tutaj i tutaj zobaczycie nowy plakat Tofifest autorstwa Matyldy Mazur.