Tofifest 2011: „Daj się zarazić... kinem”.

Tak brzmi oficjalne hasło nadchodzącej, 9. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest, która 25 czerwca rozpoczyna się w Toruniu. Do konkursów festiwalowych zgłoszono rekordową liczbę ponad 1000 tytułów filmowych z 63 krajów świata. Nową edycję firmował będzie także nowy plakat autorstwa młodej artystki z Torunia Matyldy Mazur.

9. edycja festiwalu stawia sobie jeden cel – wpuszczenie „pozytywnego wirusa” filmowego w krwioobieg kultury polskiej. Wirus będzie oczywiście mocno „niepokorny”jak i cały Tofifest. „Niepokorność to kręgosłup ideologiczny Festiwalu, to odwaga pokazywania dorobku nieszablonowych twórców, wciąż niepoznanych kinematografii, zaskakującego łączenia w programie różnych esencji X Muzy” - mówi Kafka Jaworska, dyrektor Tofifest. I dodaje: „To właśnie nasz wrodzony, twórczy niepokój powoduje, że jesteśmy niepowtarzalni. Nie jesteśmy produktem  festiwalowym, ale naturalnym ‘handmade’ festiwalem. Od początku do końca”.

Nazywany „zbuntowanym” toruński festiwal koncentruje się na kinie zajmującym stanowisko w dyskusji o współczesnym świecie i człowieku. W tym roku do trzech festiwalowych konkursów – pełnometrażowego ON AIR, krótkometrażowego SHORTCUT i polskiego FROM POLAND zgłoszono 1051 filmów z 63 krajów świata. Na zwycięzców czekają też tysiące euro. W konkursie głównym o Złotego Anioła Tofifest - ON AIR pula obejmuje 10 000 euro - 5000 dla najlepszego reżysera i 5000 dla najlepszego filmu. Nagrody zostały ufundowane  przez Dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Agnieszkę Odorowicz i Marszałka Województwa Kujawsko- Pomorskiego Piotra Całbeckiego. Dobra wiadomość czeka też na zwycięzców konkursu krótkometrażowego. W tym roku festiwal przyzna im najwyższą w historii tego konkursu nagrodę – 15 000 zł ufundowane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego.

Nowej edycji towarzyszy też nowy plakat i oprawa graficzna, w ramach której zmian doczeka się towarzyszące festiwalowi nieformalne logo „Tofifestowa Pomarańczka”. Była już ona na tofikowych plakatach wyciskana i krojona. W tym roku festiwal dosłownie ją obiera, niczym kino, do granic możliwości. Autorką projektów jest - jak przystało na festiwal konsekwentnie promujący debiutantów – debiutantka Matylda Mazur. Plakat  można obejrzeć na stronie internetowej festiwalu oraz na festiwalowym Facebooku.

Na program tegorocznego Tofifest, prócz konkursów, złożą się retrospektywy narodowe, prezentacje wybranych mistrzów kina, masterclassy i panele dyskusyjne. Nie zabraknie projektów już kontynuowanych  jak forum współpracy festiwali środkowej Europy „Cultural Exchange” organizowane wraz z Funduszem Wyszehradzkim, czy tworzony od początku istnienia Tofifest inkubator kreatywny dla lokalnego filmu – „Lokalizacje”. To jedyna w Polsce sekcja poświęcona twórcom filmowym z regionu. Tofifest  prowadzi też najstarszą w kraju nagrodę kina regionalnego – Flisaka przyznawanego przez prezydenta Torunia Michała Zaleskiego. Festiwal przyzna też po raz trzeci specjalnego Złotego Anioła za Niepokorność Twórczą dla wybitnego filmowca. Dotąd otrzymali ją już Janusz Gajos oraz Bogusław Linda.

Rozpoczęła się już sprzedaż karnetów festiwalowych, które nabyć można do 30 maja po promocyjnych, cenach z 30% zniżką.

Festiwalowe pokazy rozpoczną się 25 czerwca w Teatrze Baj Pomorski, Kinie Centrum i Fosie Staromiejskiej.

***

Patronat Honorowy nad festiwalem objęli:
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki, Wojewoda Kujawsko-Pomorski Ewa Mes, Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski, Dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Agnieszka Odorowicz, Prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich Jacek Bromski.

Tofifest w internecie:
Website: http://www.tofifest.pl
Blog: http://www.festiwaltofifest.blogspot.com
Facebook: http://www.facebook.com/tofifest
Tofifest na wideo [zapraszamy do subskrybcji kanału]: http://www.youtube.com/user/tofifest
Tofifest foto: http://www.flickr.com/photos/tofifest