Dagur Kari ze Złotym Aniołem Tofifest - podróż video

To już wiemy - Islandzki reżyser Dagur Kari, otrzyma podczas 9. edycji MFF Tofifest specjalnego Złotego Anioła Tofifest dla Wybitnego Młodego Twórcy Europejskiego. Ale czy znamy jego filmy?

Islandczyk Dagur Kari to jeden z najciekawszych reżyserów światowego kina autorskiego. Postać znana dzięki filmom takim jak: Lost weekend, Zakochani widzą słonie / Voksne Mennesker, Noi Albinoi czy Dobre serce. Reżyser urodził się w 1973 roku w Paryżu. Jego ojciec — Pétur Gunnarsson, jest jednym z najbardziej cenionych islandzkich pisarzy. Kari ukończył Duńską Szkołę Filmową w 1999 roku. Jego film dyplomowy Lost Weekend zdobył kilkanaście międzynarodowych nagród (m.in. w Breście, Angers, Poitiers, Monachium i Tel Awiwie). Kolejny film Kari’ego Noi Albinoi (2003) przyniósł mu międzynarodową sławę. Film zdobył m.in. 6 islandzkich nagród Edda, nagrody w Edynburgu, Brukseli, Rotterdamie i Cluj-Napoca. Na MFF w Denver otrzymał „Krzysztof Kieslowski Award”. Noi Albinoi to słodko-gorzka historia tytułowego Noi, zagubionego nastolatka marzącego o wyrwaniu się spośród śnieżnych krajobrazów wyludnionej Islandii, które traktuje niczym więzienie. Kolejny film Káriego — Zakochani widzą słonie / Voksne mennesker (2005) to pełen absurdalnego humoru komediodramat o zakochanych młodych ludziach, którzy patrzą na świat poprzez różowe okulary. Dobre serce z 2009 roku to pierwszy anglojęzyczny film twórcy, mówiący o osobliwej przyjaźni pomiędzy niedoszłym samobójcą, a antypatycznym właścicielem podupadłego baru. Kári tworzy też z Orri Jonsson'em zespół Slowblow, który zrealizował soundtracki do jego filmów.

Na początek znany i lubiany "Noi Albinoi"Noi to inteligentny siedemnastoletni chłopiec z niewielkiego miasteczka w odległych regionach fiordów w Północnej Islandii. Ma dosyć ograniczeń, jakie stawia przed nim konieczność pozostania w rodzinnej miejscowości, marzy o ucieczce w wielki świat wraz z Iris, dziewczyną pracującą w lokalnej stacji paliw. Tymczasem dla miejscowych brak ambicji i aktywności Noi to oczywisty znak, że chłopak jest mało rozgarnięty i głupawy.

"Zakochani widzą słonie / Dark Horse" - trailer
http://www.voksnemennesker.dkO filmie: Daniel jest zwariowanym artystą, żyjącym z dnia na dzień, nie przejmującym się problemami i nie do końca przystosowanym do życia w społeczeństwie... Jednak, gdy poznaje Franc, niezwykle uroczą, ale równie nieodpowiedzialną jak on, czuje, że odnalazł swoją drugą połowę i jego życie lekkoducha ulega gwałtownej zmianie.

A tutaj trzy teasery z "Dark Horse".Dagur Kári i Brian Cox dyskutują o ostatnim dziele Kariego: "Dobrym sercu"Dagur Kari opowiada o "The Good Heart"."The Good Heart" - Official TrailerNa koniec zespół Kariego "Slowblow", ktory nagrał też ścieżki dźwiękowe jego filmów. Tutaj utwór "I Know You Can Smile"