Konkurs główny: On Air Tofifest - podróż druga

Już soboty 25 czerwca rusza Tofifest. Mamy dla was ponad 150 znakomitych filmów, ale "creme-de-la-creme" jest Konkurs Główny On Air. Pokazaliśmy wam "video-cv" pierwszej czwórki filmów konkursowych. teraz zapraszamy do obejrzenia czterech kolejnych.


"Video-cv" pierwszej czwórki filmów konkursowych


"Black Blood", Chiny-Francja
Kolejny obraz zabiera nas do północnych Chin. Widok z Wielkiego Muru na kłęby czarnego dymu z trujących okolicę kominów fabrycznych, handel krwią i szaleństwo epidemii AIDS, o której nie przeczytasz w rządowych dziennikach. To wszystko znajdziemy w chińsko-francuskim debiucie reżyserskim "Black Blood". Film w szokująco bezpośredni jak na Chiny sposób opowiada o procederze handlu krwią, ale jest też poetycką przypowieścią o głupocie człowieka i jego zachłanności. Reżyserem jest Miaoyan Zhang, 47-letni filmowiec, który przeżył tragedię Rewolucji Kulturalnej, uciekł do USA, napisał wiele zakazanych w Chinach książek i dopiero teraz postanowił zadebiutować w kinie. Pokaz na Tofifest jest polską premierą.

Trailer filmu."Schastye moe / My Joy", Ukraina-Niemcy-Holandia
Najbardziej utytułowanym i znanym krytyce filmem konkursu jest
Wyreżyserował go Białorusin wychowany na Ukrainie Sergei Loznitsa, a wyprodukowały wspólnie Niemcy, Ukraina i Holandia. Rosyjska Gildia Krytyków Filmowych uznała go za debiut roku 2010. Film otrzymał też Grand Prix festiwali w Tallinie, Mińsku, kijowskiego Molodist IFF oraz znalazł się w oficjalnej selekcji konkursowej w Cannes.
Opowieść o podróży Gieorgija, rosyjskiego kierowcy tira przez kraj zmienia się szybko w ponadczasową, okrutną przypowieść o współczesnej Rosji. Krytycy podkreślali tragiczne piękno obrazu Loznitsy: “Film piękny jak siniak” głosił The Guardian, “Film o strasznej, nieodgadnionej zagadce ‘rosyjskiej duszy’” pisano w ArtCinema, zaś krytyk Le Monde pisał, że “My joy” wywołuje “śmiech przez krwawe łzy”.

Teaser officiel IFF Cannes:
Trailer


"Adem/Oxygen", Belgia-Francja
Holendersko-belgijski „Adem” ("Oxygen") Hansa van Nuffela to zaskakująca, doceniona na festiwalach w Zurychu i Montrealu ironiczno-humorystyczna opowieść o dwóch ciężko chorych na mukowiscydozę braciach. Mimo śmiertelnej choroby starają się żyć na całość, kochają się, śmieją, ale... w tle wciąż czai się choroba. Opowieść o tym. że zawsze w mrocznym zaułku życia może zapalić się światło, wyreżyserowana została przez twórcę uważanego za wielką nadzieję kinematografii Flandrii. Nuffel jest laureatem wielu nagród za swoje filmy krótkometrażowe.

TrailerWywiad z ekipą "Oxygen" z www.CuttingEdge.be."Erratum", Polska
Polskę w konkursie reprezentuje film Marka Lechkiego "Erratum", jeden z najbardziej interesujących, ale i niedostrzeżonych debiutów ostatniego roku w polskim kinie. To historia o próbie odwrócenia nieodwracalnego - swojego dotychczasowego życia. Biznesmen Michał musi pozostać kilka dni dłużej w rodzinnej miejscowości, z której kiedyś tak bardzo chciał uciec. Powracają wspomnienia, kumple z zespołu, marzenia... I myśl - a może są rzeczy, które można jeszcze odwrócić?

Michał (lat 34) prowadzi dostatnie, "poukładane" życie. Ma żonę, syna, ładne mieszkanie. Pracuje w dużym biurze rachunkowym. Właśnie trwają przygotowania do komunii Krzysia /ich syna/. Michał chciałby wziąć parę dni urlopu jednak szef prosi go aby pojechał na wybrzeże - do miasta z którego Michał pochodzi i odebrał mu sprowadzone ze Stanów auto. Michał posłusznie wykonuje polecenie, jednakże z pewnych powodów musi tam pozostać parę dni dłużej. Musi czekać. Chodząc po mieście spotyka bliskie mu niegdyś osoby, natrafia na znajome miejsca. Powoli odzywa się w nim coś żywego, coś o czym zapomniał. Próbuje o to zawalczyć.

Oficjalny trailer


Nieoficjalny zwiastun filmuLechki i Kotys o "Erratum"Zapraszamy! Konkurs rusza 25 czerwca.