Konkurs Shortcut na Tofifest - podróż pierwsza

Wszystkie barwy świata zobaczycie podczas międzynarodowego konkursu krótkometrażowego Shortcut podczas 9. edycji MFF Tofifest. Oto pierwsze "video-cv" filmów naszego konkursu.

Człowiek wobec świata, swoich problemów, emocji i seksualności. To główne tematy poruszane przez zakwalifikowane filmy. Wśród 26 prezentowanych filmów z 15 krajów większość będzie pokazywana w Polsce po raz pierwszy. Wśród filmów konkursowych znaleźli się laureaci BAFTY,nagród festiwalu Clermond-Ferrand czy uczestnicy konkursów Cannes, Berlinale i Wenecji. Filmy oceni jury, w którego składzie znajdą się znakomici reżyserowie młodego pokolenia - nagrodzona Europejską Nagrodą Filmową i Grand Prix Tofifest’2010 - Katarzyna Klimkiewicz oraz zdobywca niezależnych Złotych Lwów w Gdyni i Grand Prix Tofifest’2006 - Rafał Kapeliński. W jury zasiądzie też dyrektor artystyczna Vilnius Film Festival „Kino Pavasaris” Santa Ligeviciute.

Wśród najważniejszych filmów konkursu Shortcut Tofifest znajduje się na pewno zdobywca nagrody Jury na tegorocznym Cannes „Micky Bader” („Bathing Micky”) reprezentujący Szwecję. Wyreżyserowana przez Fridę Kempff historia Micky'ego, który jest pływakiem lokalnego klubu sportowego, staje się w filmie tylko pretekstem dla zrozumienia istoty człowieczeństwa i tego, jak wiele w naszym życiu zależy od zbiegów okoliczności.Wielką Brytanię reprezentuje „The Eagleman Stag” Michaela Please. Ta fascynująca animacja nagrodzona brytyjskim Oscarem – BAFTA oraz nagrodą krytyki w Clermond-Ferrand to przewrotna opowieść o przedłużaniu sobie życia za pomocą... mózgu żuka.Tegoroczną BAFTĘ za fabularny krótki metraż zdobył kolejny film konkursu Shortcut „Until the River Runs Red” Paula Wrighta. Prezentowana w konkursach Locarno FF i Edinburgh FF opowieść o dziwnej rodzinie poszukującej mitycznej „Czerwonej Rzeki”. Poszukiwania kryją jednak zupełnie realną, okrutną rodzinną tajemnicę.
Tutaj zobaczycie relację z przyznania BAFTA, a poniżej trailer: Short Film Winner in 2011 – Baftaonline: http://www.youtube.com/watch?v=ARq_oBVRLSEWarto zatrzymać się nad rosyjskim filmem „Hleb dlia ptici” („Bread for Bird”), który wyreżyserowała Aleksandra Strelyanaya. To prawdziwa perła konkursu Shortcut, wciąż nie dostrzeżona w odpowiedni sposób na świecie, mimo prezentacji w konkursie Rotterdam IFF i nagrody specjalnej na „Message To Man” FF w St. Petersburgu. To balansująca między solidnym dokumentem, a przekazem mistycznym analiza różnicy światów w jakich żyją Rosjanie pamiętający koszmar stalinizmu i II wojny oraz młode pokolenie.

Oczekiwanym na Tofifest filmem jest „Jam Today” Simona Ellisa. Ellis jest laureatem Złotego Anioła Tofifest 2008 i Sundance IFF za krótki metraż „Soft”. Do Torunia wraca z kolejną opowieścią o młodym człowieku i jego decyzjach. O ile w „Soft” koncentrował się na nastolatkach, to w „Jam Today” wybiera się w podróż do świata wchodzącego dopiero w ten wiek Roberta, dla którego pewna wizyta na wsi będzie prawdziwym wstrząsem kształtującym jego młode życie.


Pełną listę filmów zakwalifikowanych do konkursu Shortcut znajdziecie na www.tofifest.pl
Zapraszamy na drugie "viedo-cv" Shortcut'a już niedługo.