Konkurs Shortcut - "video-cv" podróż trzecia

Międzynarodowy konkurs krótkometrażowy Shortcut 9. edycji MFF Tofifest - oto trzecia podróż po "Video-cv" filmów konkursowych. Poniżej znajdziecie poprzednie.

PODRÓŻ PIERWSZA

PODRÓŻ DRUGA

Wśród filmów konkursowych znaleźli się laureaci BAFTY, nagród festiwalu Clermond-Ferrand czy uczestnicy konkursów Cannes, Berlinale i Wenecji. Większość z nich zobaczymy w Polsce po raz pierwszy właśnie dzięki Tofifest.

Problemy przenikające codzienne życie współczesnego człowieka analizują autorzy „Dirty Loundry” Stephena Abbotta z RPA, czy szwedzkiego „Forträngd” („Repressed”) Jimmy’ego Olsona. Opowiedziana w tym filmie historia przenosi nas do nocnego autobusu w jednym ze szwedzkich miast, który rozwozi po weekendowych mieście imprezowiczów. Szybko okazuje się, że w autobusie rozegra się poważny dramat.O różnych sposobach odnajdywania się w dzisiejszym świecie młodych kobiet mówią: znany z Cannes, belgijski „Pour toi je ferai bataille” (For You I Will Fight) Rachel Rachel Lang, to historia dziewczyny, która by zabliźnić rany po nieudanym związku wstępuje do francuskiej armii. Wbrew pozorom, film to opowiedziana w subtelny i delikatny sposób opowieść o młodej kobeicie, która poszukuje celu w życiu.


Pour toi je ferai bataille - Rachel Lang przez ChevalDeuxTrois

i hiszpański „Uniformadas” Ireny Zoe Alameda – opowieść o buncie dziewczynki idącej na przekór stereotypom.Część zaproszonych do konkursu Shortcut Tofifest filmów porusza problemy relacji wewnątrz współczesnej rodziny. „Beredtes schweigen” („Eloquence Silence”) Julii Keller to historia walki o uczucia rodziców pomiędzy dwójką sióstr, „The Father” australijskiego reżysera Davida Easteal'a mówi o ojcu, który po zakończeniu wieloletniego wyroku próbuje „odzyskać” dla siebie syna, z którym nigdy się nie spotkał, zaś Tomasz Jurkiewicz w „Gdyby ryby miały głos” snuje bajkową opowieść o nieprzystosowaniu do życia, marzeniach i chorej matczynej miłości.

(kolejne trailery po kliknięciu linku poniżej)Opowieścią o odnajdywaniu piękna w indywidualności jest australijski „Pinion” będący debiutem Sylvie Asuka-Baskett.

Są też filmy trudne do jednoznacznego zaklasyfikowania. W tajemniczy klimat wprowadza nas obraz, który zdobył specjalne wyróżnienie Jury Clermond-Ferrand, francuski „Diane Wellington” w reżyserii Arnaud des Palliers. Fanów animacji na najwyższym światowym poziomie przyciągnie „Kehamälu” („Body memory”) w reżyserii mistrza Ülo Pikkova. Tym razem wielokrotnie nagradzany twórca zaprosi nas w Toruniu w podróż do głębi „pamięci ciała”. zaś wielbicieli bezkompromisowej sztuki eksperymentalnej zaciekawi „Triumph of the wild”, reprezentujący Holandię eksperymentalny film Amerykanki Marthy ColburnTen obraz eksploruje najbardziej podstawowe instynkty człowieka jako łowcy i analizuje energię jaka wytwarza się w zderzeniu dzikiego zwierzęcia i polującego nań człowieka. Colburn jest znaną w świecie artystką i autorką filmów krótkometrażowych pełnych brutalnych ekscesów, seksualnej perwersji i krytyki konsumeryzmu, przy jednoczesnym sięganiu do biblijnej i politycznej metaforyki.Niezwykle przewrotną opowieścią, nagrodzoną na IFF w Santa Cruz, jest reprezentujący Wielką Brytanię „Half Moon” Adiny Istrate. Film ujawnia „prawdę” o tym jak wyglądało lądowanie ludzi na księżycu w 1969 roku.

Nagrodą główną w konkursie Shortcut jest Złoty Anioł Tofifest i 15.000 zł ufundowane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego.

Filmy oceni jury, w którego składzie znajdą się znakomici reżyserowie młodego pokolenia - nagrodzona Europejską Nagrodą Filmową i Grand Prix Tofifest’2010 - Katarzyna Klimkiewicz oraz zdobywca niezależnych Złotych Lwów w Gdyni i Grand Prix Tofifest’2006 - Rafał Kapeliński. W jury zasiądzie też dyrektor artystyczna Vilnius Film Festival „Kino Pavasaris” Santa Ligeviciute.

Pełną listę filmów zakwalifikowanych do konkursu Shortcut znajdziecie na www.tofifest.pl