Schlesinger, Anderson, Reisz - wciąż Młodzi, wciąż Gniewni

Znowu wracamy do Młodych Gniewnych. W tym roku festiwalowym wydarzeniem będzie bowiem pierwsza w Polsce retrospektywa tego ulotnego zjawiska w kinie brytyjskim, które na zawsze zmieniło jego kształt.

Pisaliśmy o tym tutaj przy okazji video-omawiania filmow Tonego Richardssona.

Kolejnym wybitnym twórcą nurtu Młodych Gniewnych był John Schlesinger (ur. 16 lutego 1926 w Londynie, zm. 25 lipca 2003 w Palm Springs, Kalifornia), brytyjski reżyser filmowy. Laureat Oscara. Po sukcesach w dokumencie, w fabule debiutował własnie filmami nurtu Młodych Gniewnych/Kitchen Sink, w których podejmował ważne psychologiczno-społeczne tematy. "Rodzaj miłości / A Kind of Loving" (1962), który zobaczymy na toruńskiej retrospektywie podczas Tofifest przyniósł mu Złotego Niedźwiedzia w Berlinie w 1962. To dramat o młodym człowieku, który awansował społecznie dzięki ciężkiej pracy, ale jego zycie diametralnie się zmienia gdy jego dziewczyna zachodzi w ciążę. Musi ożenić się z nią i zamieszkać wspólnie z teściową

http://www.rottentomatoes.com/m/kind_of_loving/trailers/

http://www.videodetective.com/movie_trailer/A_KIND_OF_LOVING/trailer/P00001991.htm

http://www.artistdirect.com/video/a-kind-of-loving/54376Jego pozycję ugruntował drugi film, który wyświetlimy w Toruniu - komedia "Billy kłamca / Billy Liar" (1963). Tragi-komiczna wdaptacja popularnej sztuki, uhonorowana Nagrodą BAFTA i znakomicie przyjęta na MFF w Wenecji. Akcja filmu rozgrywa się w robotniczym miasteczku na północy Anglii. Billy Fisher (Tom Courtenay), młody praktykant zakładu pogrzebowego, znudzony codziennością, szarym życiem i ciężką pracą ucieka w wyimaginowany świat: do cudownego królestwa Ambrozji, w którym przeżywa mnóstwo niesamowitych przygód


W 2004 magazyn Total Film przyznał filmowi "Billy Liar" 12 miejsce na liście brytyjskich filmów wszech-czasów. Gdy pod koniec lat 60. Schlesinger przeniósł się do USA zrealizował tam takie dzieła jak "Nocny kowboj" (z Dustinem Hoffmanem i Jonem Voightem, Oscar dla najlepszego filmu i reżysera w 1970), "Dzień szarańczy" (1975), czy sensacyjny "Maratończyk" (1976).

Wielkim filmem nurtu jaki wyświetlimy w Toruniu jest "Sportowe życie/This Sporting Life" (1963) w reżyserii Lindsay'a Andersona. Nominowana do 2 Oscarów historia opowiada o młodym robotniku Franku Machin'ie, ktory chce zostać gwiazdorem lokalnej druzyny rugby w miasteczku w północnej Anglii.Ostatni Młody Gniewny, którego film pokażemy to Karel Reisz. Reisz urodził się w Czechosłowacji, ale od 13 roku życia mieszkał w Wielkiej Brytanii. Był jednym z czołowych przedstawicieli brytyjskiej "nowej fali" i założycielem ruchu Free Cinema na początku lat pięćdziesiątych. W Toruniu zobaczymy "Z soboty na niedzielę / Saturday Night and Sunday Morning" (1960) nagradzany BAFTA za rolę Rachel Roberts, reżyserię Reisza i rolę debiutanta Alberta Finney'a. To skomplikowana historia trójkąta miłosnego pomiędzy młodym, zbuntowanym robotnikiem, a dwoma kobietami. Wszystko to na tle nie zasypiających nigdy wielkich fabryk.
Warto dodać, że brytyjska grupa Arctic Monkeys nie ukrywa wielkiego wpływy jaki wywarł na nią ten film. Tytuł ich debiutanckiego albumu "Whatever People Say I Am, That's What I'm Not" jest dosłownym cytatem z filmu, a wiele piosenek zostało zainspirowanych rolą Alberta Finney'a. Wpływ filmu i jego wizji nocnego życia w klubach widac też w grafice na albumie.