Tofifest On Air - osiem niepokornych debiutów

Syberyjska wieś, Wielki Mur Chiński, belgijski szpital, serbskie fabryki. To tylko niektóre z miejsc, do których zabiorą nas autorzy filmów konkursu głównego 9. MFF Tofifest w Toruniu. Wystartuje w nim osiem obrazów reprezentujących 10 krajów. W jury oceniającym kandydatów do Złotego Anioła zasiądą między innymi islandzki reżyser Dagur Kari i aktorka Marta Żmuda - Trzebiatowska. Zabieramy Was w pierwszą video-podróż po pierwszej czwórce filmów konkursowych.

Sześć spośród nich to polskie premiery. Filmy zaproszone do konkursu przez dyrektor festiwalu Kafkę Jaworską opowiadają o człowieku, próbującym odnaleźć swoje miejsce w nieustannie zmieniającym się świecie. Zgodnie z festiwalową, „niepokorną” ideą, zabierają też głos w dyskusji o naszej współczesności.

Filmy On Air oceni jury, w którym zasiądą: twórca cenionego w Polsce „Zakochani widzą słonie” islandzki reżyser Dagur Kari, zdobywca Złotych Lwów w Gdyni reżyser Borys Lankosz, twórca nagradzanej w Karlovych Varach „Matki Teresy od Kotów” scenarzysta i reżyser Paweł Sala, znakomity krytyk filmowy Tadeusz Sobolewski oraz jedna z najpiękniejszych i utalentowanych polskich aktorek Marta Żmuda-Trzebiatowska.


"TILVA ROS", Serbia.

Oficjalny blog filmu: http://tilvarosh.tumblr.com; Website: http://tilvaros.com; Facebook: http://www.facebook.com/tilvaros

"Tilva Roš" to debiut reżyserski Nikoli Razaica, reprezentujący Serbię (której Tofifest w tym roku poświęca dodatkowo specjalne pasmo). To wzbudzający wielkie emocje serbski film o młodzieży, który zawojował pół świata. To historia o dojrzewaniu i uczuciach, rozgrywająca się pomiędzy trójką nastolatków na tle wielkich strajków związkowych w przemysłowym mieście Bor we Wschodniej Serbii. Film uderza ostrością i precyzją spojrzenia, prawdą przekazu i wiarygodnością. Duże znaczenie ma fakt obsadzenia w głównych rolach, grających samych siebie prawdziwych nastolatków z Bor (z którego pochodzi też reżyser) oraz wykorzystanie filmów z YouTube, zrealizowanych kilka lat wcześniej przez bohaterów „Tilva Ros” na potrzeby ich skate-teamu (dzisiaj możecie je obejrzeć wchodząc na website filmu). Krytyka podkreślała subtelne nawiązania do poetyki Gusa van Santa, Larry'ego Clarka i Harmony'ego Korina. Film został nagrodzony na festiwalach w Sarajewie, Leeuwarden, Gijon, Belfort, Estoril i Moskwie.

Trailer filmu.I rarytas "KZS PRODUCTION: Kolos Zglob Shorty". Zrealizowany przez reżysera "Tilva Ros" teledysk prawdziwego składu skejtowskiego z miast Bor, którego członkowie pojawiali się w filmie, a jego działanie stało się jedną z inspiracji dla stworzenia "Tilva Ros".Przegląd scen z filmu.

TILVA ROŠ PREVIEW from Kiselo Dete on Vimeo.

Wywiad z reżyserem Nikolą Lezaicem, po otrzymaniu Cineuropa Prize na Estoril Film Festival 2010.

"SIBERIA MONAMOUR", Rosja
Website: http://www.siberiemonamour.com/eng.htm
"Siberia. Monamour" w reżyserii Slavy (Viacheslava) Rossa to reprezentant Rosji w konkursie On Air. Jak bezlitosny, dziki atak psa, "Syberia, Monamour" jest poruszającą opowieścią o życiu i śmierci na marginesie społeczeństwa rosyjskiego. Wbrew tytułowi film nie jest eposem poświęconym gigantycznym przestrzeniom syberyjskim. Akcja filmu koncentruje się w przestrzeni odciętego od świata gospodarstwa, w którym mieszka starzec z wnuczkiem. Oboje będą musieli stoczyć krwawą bitwę z siłami przyrody, by przetrwać do pierwszych dni wiosny. Film jest drugim dziełem Rossa, który zdobył wiele nagród za swoje prace krótkometrażowe oraz debiutancki "Fat Stupid Rabbit". Pokaz "Siberii..." w Toruniu jest polską premierą filmu.

Trailer filmu:

"Farewell Baghdad", Iran
Website: http://www.farewellbaghdad.com/
Irański kandydat do Oscara "Farewell Baghdad" splata ze sobą życiowe ścieżki pochodzącego z Polski amerykańskiego boksera, irakijki prowadzącej małą restaurację przy granicy z Iranem i irackiego nauczyciela, który postanawia zostać bojownikiem dżihadu. Film w reżyserii cenionego reżysera teatralnego Mehdi Naderi reprezentuje Iran. W Toruniu odbędzie się jego polska premiera.

Trailer filmu:"King's Road / Kóngavegur", Islandia

Kolejny film konkursowy „King's Road / Kóngavegur” wyreżyserowała islandka Valdís Óskarsdóttir. To historia Juniora, młodego mężczyzny, który po trzech latach nieobecności wraca do rodzinnej miejscowości na Islandii. Jest przekonany, że mieszkający tam jego ojciec pomoże mu rozwiązać jego liczne problemy. Ale okazuje się, że powrót do domu jest zdecydowanie inny niż sobie wyobrażał. Rolę Juniora odtwarza dwukrotny zdobywca Europejskiej Nagrody Filmowej Daniela Brühl, znany z „Goodbye Lenin”, „Edukatorów” czy „Bękartów wojny”. Film jest drugim fabularnym dziełem Oskarsdottir znanej w świecie montażystki, mającej na montaż takich filmów jak „Festen” Thomasa Vinterberga, hollywoodzki „Zakochany bez pamięci/Eternal Sunshine” z Jimem Carrey'em i Kate Winslet czy nominowanego do Oscara „Mongol/Czyngis – Han”.

Teaser - trailer.Trailer.Kolejna wycieczka po On Air już za moment.