Tony Richardsson na Tofifest - Młodzi Gniewni po raz pierwszy w Polsce

Zjawiska to pasmo wyjątkowe na TOFIFEST. W ramach tej sekcji pokazywaliśmy już Spaghetti Westerny i Kino Campowe. W tym roku festiwalowym wydarzeniem będzie pierwsza w Polsce retrospektywa Młodych Gniewnych – ulotnego zjawiska w kinie brytyjskim, które na zawsze zmieniło jego kształt.

Nurt ten narodził się w literaturze i kinie w latach 50. i 60. Kino Młodych Gniewnych pokazywało prawdziwą twarz Anglii, pozostawiając na boku tradycyjne środki wyrazu, zrywając więzy z tradycją i historią. Obalało schematy, demaskowało dwulicowość systemu, wreszcie pokazywało nagą, często nieprzyjemną prawdę o świecie. Pierwszym filmem stricte odnoszącym się do postulatów nurtu była „Miłość i gniew” Tony’ego Richardsona z 1958 roku, którą zobaczymy w Toruniu. Przegląd obejmie również inne manifesty nurtu, ale na początek nieco Richardsona [na zdjęciu obok].

Na początek "Miłość i gniew" (Look Back in Anger, 1958) w wersji super-amerykańskiego, jakże dzisiaj uroczo staroświeckiego, trailera tej ekranowej adaptacji słynnej sztuki Johna Osbourne'a od tym samym tytułem.Tu zaś fragment tego filmu z YouTubowego kanału Tofifesu:


Drugi film Richardssona w toruńskiej retrospektywie to "Smak miodu" (A Taste of Honey, 1961). Mamy rok 1961, a w filmie szaleją tematy, których niekiedy do dziś boją się niektórzy reżyserzy nieślubne dzieci z mieszanych rasowo związków, geje jako ojcowie, regularne małżeństwa jako zagrożenie. Głowną postacią "Smaku miodu" jest Jo, pochodząca z klasy robotniczej dziewczyna. Mieszka z matką alkoholiczką gdzieś w północnej Anglii. Gdy jej matka niespodziewanie wychodzi za mąż, Jo trafia na ulicę, razem z Geoffreyem, gejem z którym pracuje, wynajmuje mieszkanie. Jakiś czas później Jo odkrywa, że jest w ciąży z czarnym marynarzem, z którym miała jednorazową przygodę. Geoffrey postanawia zająć się przygotowaniami na przyjście dziecka, stając się w efekcie przybranym ojcem. Wszystko zaczyna się układać, aż do momentu gdy wraca matka dziewczyny. Film Richardsona oparty jest na sztuce Shelagh Delaney i stanowi jedną z najmocniejszych emanacji nurtu Młodych Gniewnych zwanego też British New Wave lub "kitchen sink movement". W rolach głównych Rita Tushingham, Murray Melvin, Robert Stephens, Dora Bryan, Paul Danquah.

Trzecie arcydzieło kina w reżyserii Richardssona, kolejny manifest Młodych Gniewnych jakie pokażemy to "Samotność długodystansowca" (The Loneliness of the Long Distance Runner, 1962). Film oparto o książkę Alana Sillitoe. Opowiada historię 18-letniego Colina Smitha, który trafia do domu poprawczego. Staje się sportową gwiazdą zakładu, mistrzem długich dystansów. Szybko jednak dostrzega fałsz i zakłamanie w codziennych postawach otaczających go ludzi. Buntuje się przeciw zastałemu porządkowi.Film Tony'ego Richardsona stał się inspiracją dla muzyków heavy-metalowego zespołu Iron Maiden. Na płycie "Somewhere In Time" (1986) umieścili skomponowany przez Steve'a Harrisa (basistę) utwór pt. "The Loneliness Of The Long Distance Runner".

Byc może widzieliście już te filmy na ekranach komputerów czy z DVD. Prawdziwy kinoman nie pozwoli jednak uciec okazji do zobaczenia ich na wielkim ekranie. Zapraszamy na Tofifest, na panoramę kina Młodych Gniewnych!

***

Tony Richardson, właściwie Cecil Antonio Richardson (ur. 5 czerwca 1928 w Shipley, zm. 14 listopada 1991 w Los Angeles) – angielski reżyser teatralny i filmowy, scenarzysta, producent. Zdobywca Oscara za "Przygody Toma Jonesa" (1963). Więcej: http://pl.wikipedia.org/wiki/Tony_Richardson