Głowacki: ma Flisaka, teraz jedzie po Oscara

Wspaniała wiadomość dzisiaj przyszła z Warszawy. "W ciemności / In Darkness" w reżyserii Agnieszki Holland będzie polskim kandydatem do Oscara. A cieszy nas to najbardziej dlatego, że jedną z ról zagrał tam tegoroczny laureat Flisaka Tofifest - Piotr Głowacki.

Film Agnieszki Holland będzie polskim kandydatem Oscara 2012 w kategorii najlepszy obraz nieanglojęzyczny. Decyzję podjęła Komisja Oscarowa w składzie: Dariusz Gajewski (przewodniczący), Michał Chaciński, Agatha Dominik, Sławomir Jóźwik, Krzysztof Kamyszew, Zygmunt Miłoszewski, Agnieszka Odorowicz, Ilona Ostrowska i Paweł Potoroczyn. Komisja głosowała jednogłośnie."W ciemności" to koprodukcja polsko-niemiecko-kanadyjska, przedstawiająca losy Leopolda Sochy (w tej roli Robert Więckiewicz - na zdjęciu powyżej, fotografia za: Gazeta.pl), polskiego robotnika i złodziejaszka, który podczas II wojny światowej postanawia bezinteresownie ukryć w kanałach grupę Żydów z lwowskiego getta. Więckiewicz dużo i ciekawie opowiadał o filmie w czasie swojej wizyty na tegorocznym Tofifest

Warto dodać, że film Holland ma dużo większe szanse niz kandydaci z ubiegłych lat z bardzo ważnej przyczyny. Film kupiono już do dystrybucji na terenie USA! Łatwiej będzie mu więc dotrzeć do setek członków Akademii Oscarowej. Dystrybucję ma prowadzić Sony Pictures Classics znana z prezentacji w USA takich tytułów jak "W lepszym świecie" Susanne Bier (Oscar dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego w 2010 roku), "Volver" Pedro Almodovara (nominacja do Oscara dla aktorki Penelope Cruz w 2007 roku), czy "Życie na podsłuchu" Floriana Henckela von Donnersmarcka (Oscar dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego w 2007 roku).

Agnieszka Holland, która była gościem Tofi w 2006 roku, była już nominowana do Oscara w kategorii Najlepszy Scenariusz Adaptowany za film "Europa, Europa" w 1992 roku. Ponadto, jej film "Gorzkie żniwa" był nominowany do Oscara w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny w 1986 roku.

A my trzymamy kciuki za panią Agnieszkę i za Piotra!