Kto walnął z panzerfausta 40 lat temu?

Blog Tofifestu cieszy każda inicjatywa prowadząca do odbudowywania pamięci o kinie robionym w naszym regionie. W Bydgoszczy kilka dni temu przypomniano, że kręcono tam w 1968 odcinek "Wysoka fala" będący częścią słynnej serii "Czterej pancerni i pies". Bydgoszcz udawała niemieckie Ritzken i na pewien czas z tego powodu część jej Starówki zalano wodą. A kto walnął z kluczowego panzerfausta (na zdjęciu poniżej)? Odpowiedź na końcu postu.

Inscenizację walk o śluzę, która gra "główną rolę" w tym odcinku "Pancernych" przeprowadziły grupy  rekonstrukcyjne podczas Pikniku Militarnego organizowanego przez Bydgoską Lokalną Organizację Turystyczną "Bylot". W przywoływanym odcinku filmu zdobywane niemieckie miasteczko Ritzen zagrał bydgoski Rybi Rynek nad Brdą w centrum Starówki, a niemiecką śluzę, którą rozwalają nasi pancerni - śluza Okole w systemie kanałów bydgoskich. Śluzę z panzerfausta, czyli granatnika pancernego wysadza oczywiście jeden z Pancernych.
Poniżej próbujemy porównać miejsca z filmu (1968) i ich współczesne wizerunki.


 Hitlerowcy w "Ritzen".


 Rybi Rynek dziś (w czasie kręcenia filmu, nie istniały dwa nowoczesne budynki bankowe).


 A tu nasi pancerni płyną barką po Brdzie a za ich plecami Poczta Główna.
 To samo miejsce dziś.
Gustlik wali prosto w śluzę :)

 Śluza "płonie".


Śluza Okole dziś.


Wiemy też, że władze miasta ustawiły na Rybim Rynku tablicę informującą o tym filmowym wydarzeniu sprzed 40 lat. I tak trzymać!

PS: a to to samo miejsce w filmie sprzed 3 lat "Magiczne drzewo". Ale się ta historia powtarza...