„Barbakan” wygrywa Toruń Short FF

Krótkometrażowy Barbakan Bartłomieja Żmudy wygrał czwartą edycję Toruń Short Film Festiwal. Zwycięzcę zakończonego w niedzielę toruńskiego festiwalu wybrali widzowie, którzy oprócz polskich shortów obejrzeli też libańskie niepokorne kino, duńskie filmy familijne oraz animacje Łukasza Górasa. Festiwal zakończył premierowy pokaz legendarnego Furmana śmierci – filmu który zainspirował Bergmana.
Marek Kossakowski jako Emil
Barbakan wyreżyserowany absolwenta łódzkiej „Filmówki” Bartłomieja Żmudę opowiada o tym, jak wiele może zmienić się w życiu człowieka dosłownie na kilka chwil przed osiągnięciem celu. Żmuda oparł swój film na prawdziwej historii młodego mieszkańca Zgierza. W filmie jest nim 21-letni Emil, który kończy pracę zarobkową w Niemczech i wraca do Łodzi do swojej dziewczyny, będącej w zaawansowanej ciąży, zaledwie 18-letniej Ani. Powrót Emila ma rozwiązać, nie tylko finansowe, problemy pary. Ale los postanawia pokrzyżować plany chłopaka w czasie podróży tytułowym "Barbakanem", pociągiem ekspresowym relacji Szczecin-Kraków.

Kadr z filmu
reżyser filmu Bartłomiej Żmuda
Jak podkreślają organizatorzy Toruń Short FF, decyzja widzów okazała się być też „przed-świątecznym” prezentem dla torunian. Główną rolę w Barbakanie gra bowiem aktor wywodzący się z Torunia – Marek Kossakowski. Film dostrzeżono też na świecie. Otrzymał w tym roku nagrody M-nar Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Teheranie (Grand Prix), MFFK Curta Cinema w Rio de Janeiro (Najlepszy Film Fabularny) oraz International Student Film and Video Festival w Pekinie (Nagroda Publiczności).

Kolejne miejsca w głosowaniu widzów TSFF zajęły filmy: Opowieści z chłodni w reż. Grzegorza Jaroszuka oraz  Paparazzi w reż. Piotra Bernasia.Festiwal zamknął pokaz legendarnego niemego thrillera sprzed 90 lat – Furmana śmierci / Körkarlen w reżyserii Victora Sjöströma z autorską muzyką zespołu Signal to Noise Ratio na żywo.  

Furman to ekranizacja powieści noblistki Selmy Lagerlöf. Przez krytyków uważany za pierwsze arcydzieło szwedzkiego impresjonizmu.

Ingmar Bergman powiedział o nim: Oglądam ten film co najmniej raz rok. Dla mnie był to przez wiele lat ‘film wszystkich filmów’ i miał decydujący wpływ na moją twórczość.

Toruń Short FF jest istniejącym od 2008 roku festiwalem prezentującym dorobek polskiego i światowego krótkiego metrażu. Festiwal powołali do życia organizatorzy jednego z największych polskich letnich festiwali filmowych  - MFF Tofifest. Od początku TSFF odbywa się w najnowocześniejszym w regionie kujawsko – pomorskim Kinie Centrum w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu.

Anna Próchniak, filmowa Ania.

Komentarze