Geraldine Chaplin ze Złotym Aniołem Tofifest


Gwiazda legendarnego „Doktora Żywago” odbierze specjalnego Złotego Anioła Tofifest za całokształt twórczości podczas ceremonii otwarcia Festiwalu. Chaplin grała w filmach Scorsese, Saury, Altmana, Almodóvara. Występowała w duetach z Klausem Kinskim, Danielem Day-Lewis’em, Michelle Pfeiffer, Winoną Ryder, Robertem De Niro, Kathy Bates, Harvey’em Keitelem, Gabrielem Byrne, Paulem Newmanem, Robertem Downey’em Jr., Millą Jovovich, Anthony Hopkinsem czy  Ewanem McGregor’em. W Toruniu spotka się z widzami i dziennikarzami.
Geraldine Chaplin w "Sierocińcu"

Co roku festiwal Tofifest honoruje ważne postaci kina światowego. Nagrody odbierali u nas już Jim Sheridan, Jiri Menzel, czy Julia Jentsch i Dagur Kari. Tym razem, podczas gali otwarcia specjalnego Złotego Anioła za całokształt twórczości odbierze Geraldine Chaplin.

w filmie Altmana
Zawsze gdy pojawiała się na ekranie wprowadzała tam niezwykłe piękno. Znana głównie z filmów twórców europejskich, lubiła także występować u outsiderów kina za Wielką Wodą. Była wieloletnią Muzą, partnerką życiową i aktorką jednego z najbardziej znanych hiszpańskich reżyserów, Carlosa Saury. Pracowała także z wielkimi amerykańskimi reżyserami, przede wszystkim z Robertem Altmanem („Nashville”, „Dzień weselny”). Zadebiutowała na ekranie w słynnym filmie ojca „Światła rampy” z 1952 roku. Pierwszą główną rolę zagrała w 1965 wcielając się w Sonyę - żonę Omara Shariffa w „Doktorze Żywago”. Wspaniałe kreacje stworzyła w filmie "Mrożony peppermint" i w "Nakarmić kruki" Saury. W czterdzieści lat po swej pierwszej roli wcieliła się we… własną babcię w biograficznym filmie Richarda Attenborough o życiu jej ojca pt. "Chaplin".
w "Porozmawiaj z nią".
Wyróżniono ją „hiszpańskim Oskarem” - Nagrodą Goya za najlepszą drugoplanową rolę żeńską w „En la ciudad sin límites” (2003). Była także nominowana do Złotego Globu (za role w „Chaplinie” i „Nashville”) oraz do BAFTA (za „Welcome to L.A.”).
Piękna Geraldine
Geraldine Chaplin jest najstarsza córką z małżeństwa Charlesa Chaplina do Ooną O'Neill. Pierwsze osiem
lat życia spędziła w Hollywood, ale potem przeniosła się z rodziną do Szwajcarii. Powodem były nasilające się prześladowania Charlesa Chaplina ze strony  rządu USA za przekonania polityczne aktora. W Europie Geraldine uczyła się baletu klasycznego w Royal Ballet School w Londynie, ale szybko porzuciła karierę tancerki. Postać baletnicy wracała jednak wielokrotnie w jej karierze aktorskiej. Nawet w swoim debiucie ekranowym z 1952 roku wystąpiła w roli tancerki.

W "Doktorze Żywago"
Aktorka za najtrudniejszą ze swoich ról uważa występ w telewizyjnej produkcji , w której grała Matkę Teresę z Kalkuty, na kilka miesięcy przed jej śmiercią: „Twarz znana całemu światu. Każdy gest. A ja nie wyglądam jak ona. […] to było potwornie trudne. To było wielkie wyzwanie, być tą osobą, mieć jej ducha” mówiła Chaplin w wywiadach.
w "Nashville" Altmana
Geraldine zawsze była świadoma roli dziedzictwa nazwiska Chaplin w jej karierze aktorskiej: „Zawsze byłam dumna z mojego nazwiska. Pewnie nie zagrałabym w tylu znakomitych filmach u najwybitniejszych reżyserów, gdybym nazywała się inaczej. Kocham to. Odbieram bardziej jako rodzaj zabezpieczenia, niż coś złego”.  Podkreśla, że ojciec nie chciał, by którekolwiek z jego dzieci  zajmowało się sztuką: „Zwykł mawiać:  edukacja jest waszą jedyną bronią. Chciał dla nas porządnych zawodów:  architekta, prawnika, doktora, inżyniera. Niestety, wyszło inaczej”.  
W "Doktorze Żywago"
W rozmowach z mediami potrafi być szokująco bezpośrednia. Inaczej niż tzw. Celebry ci, nie tylko nie ukrywa swojego wieku, ale wręcz się nim bawi. Bez pruderii mówi o seksie ludzi w dojrzałym wieku. „Spotkała pani kiedyś osiemdziesiesięciolatka pożądającego swej rówieśniczki? Proszę sobie wyobrazić, że pragnę młodych mężczyzn zamiast zramolałych staruszków.” - mówiła dla Suddeutsche Zeitung. Podkreśla, że od życia dostała więcej niż mogła się spodziewać: „Mam najlepszego męża na świecie, a do tego jestem szczęśliwą matką dwójki udanych dzieci i spełnioną aktorką. Dostałam w prezencie od losu zwykłe, banalne szczęście, choć nigdy o nie specjalnie nie zabiegałam”.
w "Porozmawiaj z nią"
Jej najbardziej rozpoznawalna rola to Sonya w “Doktorze Żywago” Davida Leana z 1965, gdzie partnerowali jej Omar Sharif, Alec Guinness i Klaus Kinski. U Carlosa Saury, z którym wiązały ją także burzliwe relacje osobiste wystąpiła w “Peppermint frappe” (1967), “Honeycomb - La Madriguera” (1969), “Cria cuervos” (1976), „Elisa, vida ma” (1977), “Los ojos vendados” (1978) i “Mamá cumple cien años” (1979). Chętnie wcielała się w role kostiumowe. Na przykład w „trylogii muszkieterskiej”: „The Three Musketeers (1973, Richard Lester), „The Four Musketeers: Milady's Revenge” (1974, Oliver Reed) I “Return of the Musketeers” (1989) pojawiając się na ekranie z jako Anna Królowa Austrii w towarzystwie Raquel Welch, Richarda Chamberlaina i Michaela Yorka. Widzieliśmy ją też w takich filmach jak “Wiek niewinności” (Age of Innocence, 1993) w reżyserii Martina Scorsese gdzie partnerowali jej Daniel Day-Lewis, Michelle Pfeiffer i Winona Ryder, w “The Bridge of San Luis Rey” z 2004 gdzie grała z Robertem De Niro, Kathy Bates, Harvey’em Keitelem i Gabrielem Byrne.
Tata Charles i córka Geraldine
U Roberta Altmana zagrała w westernowej komedii “Buffalo Bill and the Indians, or Sitting Bull's History Lesson” (1976) z Paulem Newmanem oraz w głośnym “Nashville” (1975).  U Franco Zeffirellego zagrała w „Jane Eyre” (1996), u Andreja Konczałowskiego w „Odysei” (1997) z
Armandem Assante, u Alaina Resnais w “La Vie est un roman” (1983). Wcielała się w przełożone klasztorów w „The Body of Christ - Teresa, el cuerpo de Cristo” (2007) czy nawet krewną Marii – Elżbietę w „Mary, Mother of Jesus” (1999). Występowała także u twórców „nietypowych”, jak w reżyserskim debiucie kinowym… Jodie Foster  “Home for the Holidays” (1995).

Ostatnie lata przyniosły jej znakomite kreacje w przejmującym horrorze “Sierociniec” (El Orfanato, 2007, Juan Antonio Bayona) i „Porozmawiaj z nią” („Hable Con Ella”, 2002) Pedro Almodóvara i ubiegłorocznej „Rzeczy o mych smutnych dziwkach”.

Dwukrotnie pojawiła sie w filmach o swoim ojcu: w mało znanym dokumencie „Unknown Chaplin” z 1983 oraz w głośnym „Chaplinie” Davida Attenborough. W tym filmie zagrała swoją babcię - Hannah Chaplin, a partnerowali jej  Robert Downey Jr. jako Charlie Chaplin, Anne Bancroft i Kevinem Kline w roli Douglasa Fairbanksa.

W tej chwili Chaplin pracuje na planie trzech  produkcji planowanych na 2013: „Spiritismes” Guya Maddina, “Tres60” Alejandro Ezcurdia i „Hostias” Jeana Diego Musiaka z Ewanem McGregorem i Naomi Watts.

Komentarze