Magda Czerwińska na ekranie jako matka – alkoholiczka.

Długo czekaliśmy żeby Magda Czerwińska zagrała główną rolę. Wreszcie! Debiut ekranowy  szkockiego reżysera Lee Mackintosha Jonesa pt. „Matka” jak mówią plotki, już w 2013 będzie można zobaczyć w kinie. Mam taką nadzieję, bo Magda zagrała tam postać matki-alkoholiczki, która walczy o odzyskanie dziecka.Na plan filmowy wybrano miasto, konkurujące z Wałbrzychem o miano „najbardziej depresyjnego miejsca w Polsce” czyli Bytom. Nie jest to dobra reklama dla miasta, ale za to dobre tło do dramatu przedstawionego w filmie "Matka" w reżyserii Lee Mackintosha Jonesa. Główną rolę zagrała w nim Magdalena Czerwińska  ‒ laureatka Flisaka Tofifest, nominowana też dwukrotnie do Nagrody im. Cybulskiego.


matka (the mother) a film by Lee Mackintosh... przez f100003965345647

Film Jonesa w założeniu miał być niedługim paradokumentem, ale koncepcja uległa zmianie i powstała pełnometrażowa fabuła. "Matka" to opowieść o kobiecie, która samotnie wychowuje 9-letniego synka. Ma też problem z alkoholem. Któregoś dnia przychodzi do nich ojciec chłopca. Widząc pijaną kobietę, zabiera dziecko i umieszcza je w sierocińcu. Maria nie może pogodzić się z utratą syna. Sama trafia w końcu do ośrodka dla kobiet. „Ten film nie opowiada o alkoholizmie. To historia niełatwej relacji matki i syna, próbujących odzyskać siebie nawzajem” - mówi torunianka. Czerwińska nie ukrywa, że gra ty jedną z najtrudniejszych ról, jakie do tej pory zagrała.


matka (the mother) a film by Lee Mackintosh... przez f100003965345647

A widzieliśmy ją w ostatnich latach w bardzo różnym repertuarze. Była wymalowaną barmanką z „Wojnie Polsko-Ruskiej”, żoną walcząca o wolność męża w „Demakijażu/Pokoju szybkich randek”, młodą kobietą zaplątaną w SB-ecką przeszłość i trudne problemy lustracyjne w „Krecie” czy austriacką damą w „Daas”. Dwukrotna nominacja do Cybulskiego wiele mówi o jej talencie. A zaczynała oczywiście – w toruńskiej wylęgarni talentów filmowych czyli Studiu P. przy MDK na staromiejskiej ulicy Przedzamcze.

Lee Mackintosh Jones przyjechał do Polski aby reżyserować sztukę w katowickim Teatrze Śląskim. Wcześniej ukończył Szkołę Filmową Wernera Herzoga, reżyserował  sztuki teatralne w Londynie i kręcił filmy krótkometrażowe dla BBC. Zdjęcia do filmu stworzył Paweł Dyllus, współpracownik innego torunianina i laureata Flisaka Tofifest - Rafała Kapelińskiego, z którym nakręcili  głośne "Emilka płacze"  i „Fundacja kultura”.

Komentarze

  1. Trzeba zobaczyc,bo brzmi interesująco.Miałem podobny problem,ale z ojcem,jego niestety nie odzyskałem,wóda i panienki były najważniejsze...

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz