FWR 2012. Nominacje 5 i 6: Bydgoski Koloroffon i bydgoskie Kino Orzeł

Po raz czwarty wybieramy filmowe wydarzenie Kujaw i Pomorza. Plebiscyt niezmiennie od 2009 roku odbywa się na przełomie w grudnia i stycznia. Plebiscyt jest zabawą, ale ważną. Wybierając Filmowe Wydarzenie Roku (FWR) dajemy znak filmowcom związanym z naszym regionem, że widzimy ich pracę i doceniamy efekty. Tworzymy tożsamość filmową naszego regionu.

W tym roku nominowanych zostało 11 wydarzeń, filmów, osób. Listę nominacji budujemy na podstawie danych zbieranych przez cały rok dla potrzeb naszego bloga. Głosowanie odbywa się internetowo na witrynie znajdującej się pod tym adresem: http://www.tofifest.pl/pl/fwr  . Wyniki 11 stycznia 2013.
Łatwo, co nie? No to głosujcie.

Dziś opisujemy nominacje 5 i 6 

FWR 2012. Nominacje 1 i 2: Caissa i Panoptikon
FWR 2012. Nominacje 3 i 4: "Taksówkarz" i Jasiński-Piskozub Duo

Nominacja 5
Koloroffon z historią. Premiery filmów o historii Bydgoszczy „Kaskada” i „Tu było kino”
„Sentymentalny Koloroffon”, grupa dokumentalistów z Bydgoszczy zaproponowała nam na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy dwie bardzo udane premiery dokumentów opowiadających o współczesnej Bydgoszczy. "Tu było kino" w reż. Krzysztofa Nowickiego (premiera w II poł. grudnia 2011) to sentymentalna podróż po budynkach i pustych placach jakie pozostały po bydgoskich kinach z II połowy XX wieku."Kaskada" w reż. Dariusza Gackowskiego, to opowieść o kultowej, PRL-owskiej restauracji stojącej przy bydgoskim Rynku, zburzonej w 2012 roku.
Uzasadnienie: grupa Koloroffon solidnie pracuje na dobre imię i buduje okiem kamery tożsamość Bydgoszczy. Dokumenty przypominające Kaskadę i zlikwidowane kina bydgoskie, powinny być materiałem, który znajdzie się obowiązkowo w szkolnych bibliotekach w Bydgoszczy.
W sieci:
http://www.mmbydgoszcz.pl/397013/2011/12/15/premiera-filmu-tu-bylo-kino?category=kultura
http://www.koloroffon.art.pl/?p=1072http://festiwaltofifest.blogspot.com/2011/12/nowicki-rzecze-tu-byo-kino.html
http://www.enjoybydgoszcz.pl/bydgoszcz/kultura/item/4028-kaskada-uwieczniona-w-filmie-dokumentalnymNominacja 6
Otwarcie Kina Orzeł w Bydgoszczy. 
Po dekadzie ruiny, po 4 latach od zamknięcia ostatniego kina studyjnego, ambitne kino w Bydgoszczy ma znowu swój dom. W nowoczesnej siedzibie Miejskiego Centrum Kultury ruszyło w marcu Kino Orzeł, nawiązujące do tradycji istniejącego w tym samym budynku do 2002 roku, przedwojennego kina o tej samej nazwie. Nowy Orzeł z sukcesami propaguje ambitny film wśród Bydgoszczan.  
Uzasadnienie: Bydgoszcz była ostatnim tak dużym miastem polskim, w którym nie było kina studyjnego. Uruchomienie nowoczesnego kina studyjnego przywraca bydgoskim kinomanom możliwość bieżącego kontaktu ze światowym kinem artystycznym. To wydarzenie, którego znaczenia nie można nie docenić.
W sieci:
http://www.bik.bydgoszcz.pl/index.php?option=com_k2&view=item&id=685:kino-orzel-znowu-nadaje&Itemid=3
http://www.mmbydgoszcz.pl/406530/2012/3/16/wraca-kino-orzel-dzisiaj-uroczyste-otwarcie?category=news
http://www.cowbydgoszczy.pl/artykul-2204