FWR 2012. Nominacje 9 i 10: Serialowy boom i BAFTA dla Agaty z Szubina

Po raz czwarty wybieramy filmowe wydarzenie Kujaw i Pomorza. Plebiscyt niezmiennie od 2009 roku odbywa się na przełomie w grudnia i stycznia. Plebiscyt jest zabawą, ale ważną. Wybierając Filmowe Wydarzenie Roku (FWR) dajemy znak filmowcom związanym z naszym regionem, że widzimy ich pracę i doceniamy efekty. Tworzymy tożsamość filmową naszego regionu.

W tym roku nominowanych zostało 11 wydarzeń, filmów, osób. Listę nominacji budujemy na podstawie danych zbieranych przez cały rok dla potrzeb naszego bloga. Głosowanie odbywa się internetowo na witrynie znajdującej się pod tym adresem: http://www.tofifest.pl/pl/fwr  . Wyniki 11 stycznia 2013.
Łatwo, co nie? No to głosujcie.

Dziś opisujemy nominacje 7 i 8

FWR 2012. Nominacje 1 i 2: Caissa i Panoptikon
FWR 2012. Nominacje 3 i 4: "Taksówkarz" i Jasiński-Piskozub Duo
FWR 2012. Nominacje 5 i 6: Bydgoski Koloroffon i bydgoskie Kino Orzeł

FWR 2012. Nominacje 7 i 8: Marcinkowski z Best Interactive i Głowacki jako super-aktor

Nominacja 9
Serialowy boom w Toruniu i Bydgoszczy, czyli Agata kontra Alicja.

Tak można by skrótowo powiedzieć o dwóch popularnych serialach, które powstały w tym roku w Toruniu („Lekarze”, pierwotnie „Szpital Alicji”) i Bydgoszczy („Prawo Agaty”). W obydwu nasi najpopularniejsi aktorzy serialowi, chwytliwe scenariusze dziejące się w wiecznie serialowo popularnych środowiskach lekarzy i prawników. No i to co dla nas najważniejsze – oba miasta pojawiły się dosyć intensywnie jako tło serialowych scen. To spora promocja dla obu stolic regionu.

Uzasadnienie: można nie lubić polskich seriali i śmiać się z nich. Nie można za to zaprzeczyć ich wielkiej roli promocyjnej. Inwestycja w te serie zwróciła się obu miastom już dawno. Co najważniejsze, Toruń i Bydgoszcz udowodniły, że świetnie nadają się na plan filmowy.W sieci:
http://lekarze.tvn.pl/
http://prawoagaty.tvn.pl
http://festiwaltofifest.blogspot.com/2012/03/agata-vs-alicja-czyli-bydgoszcz-kontra.html http://festiwaltofifest.blogspot.com/2012/06/sukces-serialu-kreconego-w-toruniu.html http://www.wirtualnemedia.pl/artykul/tvn-juz-zdecydowal-bedzie-drugi-sezon-serialu-lekarze
Nominacja 9
Szubinianka z prestiżową, szkocką nagrodą BAFTA.

Agata Jagodzińska, studiująca w szkockim Edynburgu mieszkanka Szubina, zaskoczyła światek filmowy zdobywając prestiżową nagrodę BAFTA dla filmu krótkometrażowego, za swój niezależnie nakręcony film „Tajemnica spowiedzi”. Obraz w całości powstał w jej rodzinnym Szubinie i opowiada historię luźno opartą na przeżyciach ciotki reżyserki. Agata po sukcesie, poważnie zabrała się za filmowanie. Obecnie jest współzałożycielką firmy produkującej filmy i reklamy.
Uzasadnienie: BAFTA to bardzo ważna nagroda, odpowiednik naszych Złotych Lwów. Gdy otrzymuje ją amatorka w świecie kina, zarówno zaskoczenie jak i duma z sukcesu naszej krajanki są naprawdę duże. Nagrodzony film pokazuje, że nawet proste historie z naszego regionu są uniwersalnym przekazem dla ludzi z całego świata.

W sieci:
http://festiwaltofifest.blogspot.com/2012/04/nagroda-bafta-za-szubinska-tajemnice.html
http://film.onet.pl/wiadomosci/polka-agata-jagodzinska-zdobyla-filmowa-nagrode-ba,1,5070741,wiadomosc.html
http://www.rp.pl/artykul/850338.htmlhttp://www.tvp.pl/filmoteka/aktualnosci/tajemnica-spowiedzi-agaty-jagodzinskiej-zdobyla-nagrode-bafta/6863153
http://local.stv.tv/edinburgh/magazine/32153-edinburgh-filmmaker-wins-scottish-bafta-for-her-secret-of-confession/

 

Komentarze