Naucz się robić filmy z Szymczakiem w Kinie Centrum.

Adam Hanuszkiewicz, Małgorzata Kożuchowska, Martyna Wojciechowska, Piotr Adamczyk, Arkadiusz Jakubik, Olivier Janiak, Jan Machulski, Borys Szyc, Jan Wieczorkowski, Filip Bajon, Magdalena Łazarkiewicz Janusz Gajos, Katarzyna Figura... to tylko kilka nazwisk artystów, z którymi pracował Jacek Szymczak. Utalentowany operator filmowy i telewizyjny, fotografik, wykładowca, doktor sztuki filmowej już 2 lutego rozpocznie w toruńskim Kinie Centrum specjalne operatorskie warsztaty filmowe.

Szymczak jest z urodzenia bydgoszczaninem, związanym też silnie z toruńskim środowiskiem filmowym. Jeszcze jako student filmówki był autorem zdjęć do słynnej w kraju komedii o Krzyżakach "1409-afera na zamku Bartenstein", napisanej i wyprodukowanej przez toruński Kolektyw satyryczny Kompania M3, a wyreżyserowanej przez duet Rafał Buks i Paweł Czarzasty. Toruń odwiedzi tym razem, by nauczyć chętnych jak "Opowiadać obrazami". To nazwa nowych warsztatów operatorskich w Kinie Centrum (2-3 lutego 2013) przeznaczonych dla pasjonatów odkrywających świat okiem kamery. To także początek nowej inicjatywy edukacyjnej tego popularnego Kina.


Za 7 dni kończy się promocyjna przedsprzedaż karnetów uczestnictwa, a ilość miejsc jest ograniczona. Podczas dwudniowych warsztatów przeprowadzone zostaną zajęcia dotyczące m.in sztuki operatorskiej (ruch kamery, środki wyrazu, zdjęcia przebitkowe), montażu dla operatorów i reżyserów, realizacji i sztuki świecenia (światło dzienne, sztuczne, światło HMI, filtry itd). Zajęcia obejmą również tematykę pracy z dźwiękiem (setki, efekty) oraz technik zapisu pomysłów na film (synopsis, scenariusz, scenopis, storybord).

Kim jest prowadzący? Enigmatyczna notka o doktorze Jacku Szymczaku nie powie wystarczająco wiele o tym reżyserze, operatorze obrazu, autorze zdjęć, producencie, twórcy videoklipów i fotografiku. Wszechstronne umiejętności Jacka łączy jeden wspólny mianownik: nowe sposoby komunikacji z widzem, formalne środki wyrazu i fascynacja obrazem i dźwiękiem. Tą dziedzinę wiedzy nieustannie zgłębia, a zdobytą wiedzą chętnie się dzieli. Obecnie Szymczak zajmuje się pracą nad telewizyjnymi i internetowymi formatami. Wiedzę praktyczną opisał również w pracy naukowej zdobywając tytuł doktora sztuki filmowej i telewizyjnej w łódzkiej szkole filmowej.

Wielkie doświadczenie zdobył przy sztandarowych produkcjach stacji TVN w latach 2001-2012, gdzie współtworzył ok. 50 programów dokumentalnych. Były to bijące rekordy popularności serie „Cela”, „Szpieg”, „Misja Martyna”. Szymczak spędzał wtedy średnio 200 dni w roku na wyjazdach zagranicznych jako autor zdjęć do tych programów. Równocześnie budował swój warsztat w filmie fabularnym. Pracował przy takich filmach jak „Kiler” Juliusza Machulskiego, „Przedwiośnie” Filipa Bajona, „Na koniec świata” Magdaleny Łazarkiewicz czy wspomnianym „1409”.Osobnym torem szła jego własną twórczość. Wyprodukował i wyreżyserował wiele nagradzanych filmów niezależnych . Wśród nich opowiadające o jego wielkiej paski – nurkowaniu „Piwnice Diabła” i „Pod ciśnieniem”, dokument „Big Han” o Adamie Hanuszkiewiczu, „Zdobywców Nieba” i ciekawy krótki metraż „Kobieta twoja” prezentowany na Tofifest 2005. Szymczak jest też autorem scenariuszy oraz
reżyserem kilkudziesięciu videoklipów oraz reklam. Możecie zobaczyć w sieci jego teledyski do piosenki Paco Sarra „In my Village” z gwiazdorską obsadą, piosenek grupy RastaRege czy niezwykle popularny w ostatnich miesiącach klip młodziutkiej Klaudii Kulawik z filmu "Felix, Net i Nika".


Zobacz też klipy: 
Sabina Jeszka  Klaudia Kulawik

Od wielu lat Jacek uczy i szkoli dziennikarzy, operatorów, producentów w Szkole Filmowej w Łodzi, w TVN Media School, na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz gościnnie na wielu innych uczelniach i instytucjach medialnych. Nie zapomina też o potrzebujących. Włączył się udanie w akcję namawiająca Polaków do oddawania szpiku kostnego, jest tez autorem zdjęć do pięknego cyklu reklam społecznych o życiu osób niewidomych.


Z czystym sercem możemy więc polecić wam „Opowiadać obrazami - Warsztaty operatorskie dla pasjonatów odkrywających świat okiem kamery” z Jackiem Szymczakiem.

Kino Centrum 2-3.02.2013

Zapisów można dokonywać telefonicznie: 56 610.97.18 bądź mailowo: kinocentrum@gmail.com Informacje: Kafka Jaworska, kierownik Kina Centrum, kafka@csw.torun.pl
Jednorazowy koszt uczestnictwa w warsztatach w przedsprzedaży, tj. do 31 stycznia, wynosi 650zł, od 1 lutego 750zł. Liczba uczestników jest ograniczona, maksymalnie może zgłosić się 25 osób. Rezerwacje telefoniczne i mailowe przyjmowane są także do 31 stycznia 2013. Nieopłacone rezerwacje do dnia 1 lutego będą anulowane.