Dulska, Gierszał, Tofifest

W poniedziałek, 23 marca laureat Flisaka Tofifest – Jakub Gierszał pojawi się ponownie na ekranie. Tym razem nie kina, ale telewizora, w Teatrze Telewizji w roli Zbyszka z „Moralności pani Dulskiej”. Właśnie w poniedziałkowy wieczór swoją premierę telewizyjną ma najnowsza inscenizacja dramatu Gabrieli Zapolskiej wyreżyserowana przez Marcina Wronę.

Czy będzie powtórka sukcesu „Boskiej” z Krystyną Jandą który rok temu pokazany w Teatrze Telewizji „wykosił” pod kątem oglądalności nawet telenowele? 

Krystyna JANDA: specjalny Złoty Anioł Tofifest 2012 za Niepokorność Twórczą

Na ekranie aktorzy popularni z Magdaleną Cielecką w roli Dulskiej, Robertem Więckiewiczem jako Felicjanem, Jakubem Gierszałem jako Zbyszkiem i Agatą Buzek jako Lokatorką. Po raz pierwszy na ekranie zobaczymy Zofię Wichłacz w roli Meli, Jaśminę Polak (Hesia) i Klarę Bielawkę (Hanka).

Jakub Gierszał: Specjalny Złoty Anioł dla Wschodzącej Gwiazdy Kina Europejskiego i Flisak Tofifest 2012

Któż nie zna „Moralności pani Dulskiej”? Ta klasyczna już dzisiaj sztuka napisana została w 1906 roku i nazwana przez samą autorkę „tragifarsą kołtuńską”.  W chwili napisania wywoływała żywotne protesty lwowskich, a potem i polskich oraz europejskich mieszczan. Mówi bowiem o kryzysie moralności mieszczańskiej na przykładzie pewnej właścicielki kamienicy czynszowej we Lwowie i jej rodziny.

A tak opisuje sztukę Teatr Telewizji: „Sama Zapolska określiła dom Dulskich jako ten, w którym „zamordowano duszę”. Ten pesymistyczny, karykaturalny obraz został napisany jako protest przeciwko obłudzie. ‘Moralność’ napisana w niecałe trzy tygodnie ‘w ciężkich boleściach’, odniosła sukces na głównych scenach polskich, kolejno w Krakowie, Lwowie, Warszawie. Sztukę przetłumaczono na 19 języków, w tym na chiński, grano na całym bez mała świecie. Dowodem jej popularności stał się ugruntowany w społecznej świadomości termin: dulszczyzna, na oznaczenie kołtuństwa, mieszczańskiej hipokryzji i ciasnoty poglądów, połączonej z wysokim mniemaniem o własnych walorach moralnych". 

A tak Marcin Wrona o swojej wizji sztuki:  „Moralność” – to niemodne obecnie słowo, ale sam problem niezmiernie aktualny. Czym współcześnie jest problem moralności, a może co oznacza jej brak? Życie na pozór, ukryte za fasadą etykiet, na publiczny poklask – to tematy bez dna, dziś szczególne ważne. […] Oczywiście „kołtuna” ze świeczką szukać, ale kto wie czy nie dlatego, że to pojęcie zostało zamienione innymi neologizmami. Ale czy wciąż nie jesteśmy tacy sami, jak bohaterowie Zapolskiej żyjący w innej rzeczywistości z początku poprzedniego wieku? Sądzę, że obecnie nasze cechy charakteru są nawet bardziej widoczne, ponieważ noszenie maski współczesności jest ze wszechmiar ostentacyjne, a słowo „moralność” zupełnie jest niemodne i jakby wstydliwe. Czy to nie Dulska a rebours właśnie?"

To co, w poniedziałek wieczorem spotykamy się przed telewizorami.

Inne:
Gierszał zagra w filmie o liderze AZORRO
Pierwsza fascynacja kinowa Gierszała to "Mumia"