Festiwal filmowy Tofifest ujawnił listę filmów krótkometrażowych które będą walczyły o Złotego Anioła 11 edycji festiwalu. W konkursie znajdzie się 29 filmów z 18 krajów. 24 z nich to polskie lub światowe premiery. Filmy wybrano z blisko 2000 zgłoszeń.
Co roku do konkursu Shortcut selekcjonowane są najciekawsze krótkie filmy z całego świata. Opowiadające o współczesnym człowieku bardzo poważnie lub z lekkim przymrużeniem oka. Zawsze jednak niepokornie i bezkompromisowo. Tegoroczny konkurs też utkany jest z perełek krótkiego metrażu.
|
"Cargo" |
Premierę światową ma na Tofifest belgijski
„Septembre / September” Salomé Richard — opowieść o Judith, która próbuje poznać powód, dla którego jej partner już nie chce się z nią kochać.
Rarytasem dla wielbicieli krótkich filmów będzie na pewno koreański
„Safe / Se-i-feu” w reżyserii Byoung-gona Moona. Ta trzynastominutowa opowieść o tym, jak trudno wydostać się z punktu wymiany walut, otrzymała w tym roku w Cannes Złotą Palmę za Najlepszy Film Krótkometrażowy.
|
"Safe" |
W Toruniu obejrzymy także cztery inne filmy znane z konkursu w Cannes. Francuski
„374 stopnie” (polska premiera) to opowieść autorstwa Adriano Valerio o dwójce kochających się nastolatków żyjących na samotnej wyspie na oceanie, których życie zawala się, gdy jedno z nich postanawia na zawsze wyjechać. Film otrzymał w Cannes specjalne wyróżnienie. Takie samo trafiło do islandzkiego
„Whale Valley / Hvalfjörou” w reżyserii Gudmundura Arnara Gudmundssona, który także obejrzymy w konkursie Shortcut. W filmie pokazano silną więź łączącą dwóch braci, którzy mieszkają wspólnie z rodzicami w odległym fiordzie. Pierwszą nagrodę Cannes Cinéfondation otrzymała Anahita Ghazvinizadeh — Iranka pracująca w USA. Jej film
„Needle” to opowieść o kłopotach rodzinnych nastoletniej Leny. Także z konkursu canneńskiego pochodzi polska „
Olena” lżbiety Benkowskiej, będąca wzruszającą opowieścią o podróży pary młodych Ukraińców przez Polskę do Szwecji.
Warto zwrócić uwagę na angielski
„Good Night” (polska premiera) w reżyserii Muriel d’Ansembourg.
„Good Night” to intymny portret dwóch nastolatek, które w sekrecie spędzają noc poza domem. To ten moment, gdy dziecięca niewinność musi się zmierzyć z budzącą się seksualnością. Film nagrodziło jury w Palm Springs.
|
"Good night" |
Ciekawie zapowiadają się dwa kolejne wielokrotnie nagradzane filmy.
„Dream Girl / Traumfrau” to film ze Szwajcarii, wyreżyserowany przez Olivera Schwarza o mężczyźnie bezskutecznie
szukającym swojej kobiety życia, nagrodzony w Zurychu i na ISFF Open Cinema.
„More Than Two Hours / Bish-tar az do saat” to kolejny irański film w toruńskim konkursie. Obraz w reżyserii Alego Asgari to dramatyczna opowieść o chłopaku i dziewczynie, którzy o świcie starają się znaleźć szpital, który udzieli pomocy dziewczynie. Film trafił do oficjalnej selekcji w Cannes i wygrał festiwale FilmMakers al Chiostro oraz Indianapolis IFF.
|
"Septembre" |
Estoński
„The Triangle Affair / Kolmnurga afäär” otrzymał specjalne wyróżnienie jury na prestiżowym festiwalu w Clermont-Ferrand, podobnie jak
„Rodri” (polska premiera), nakręcony przez francuskiego reżysera Franco Lolli. To historia Rodrigo, który od 8 lat jest bezrobotny, ale wbrew pozorom nie widzi powodu, aby zmieniać ten stan rzeczy. Prócz nagrody w Clermont-Ferrand film uhonorowano też Specjalnym wyróżnieniem Cartagena FF.
Toruński festiwal zaprezentuje także nominowany do nagród festiwalu w Wenecji włoski „
Cargo” (pol-ska premiera) Carlo Sironiego — opowieść o 25-letniej Alinie, która pracuje jako prostytutka na przedmieściach Rzymu, ale pewnego dnia spotyka mężczyznę, któremu naprawdę na niej zależy.
Kolejny dostrzeżony w Wenecji film to
„Luisa is Not Home / Luisa no está en casa” z Hiszpanii w reżyserii Celii Rico Clavellino, nagrodzony też na MFF Valladolid.
|
"Frank Etienne" |
Warta zauważenia jest koreańska animacja
„Love Games” Jounga Yumi, która stanowi zabawną wizualizację przekonania, że miłość to rodzaj gry lub gry fabularnej, która sama ustala swoje zasady. Film pokazano w oficjalnej selekcji na Berlinale. Z kolei w Gdyni nagrodzono w tym roku „
Magmę” Pawła Maślony uznając ją za najlepszy film w konkursie krótkometrażowym. To historia Janusza — sprzedawcy w sklepie meblowym, który się czymś bardzo zdenerwował, ale nie wiedział, co to właściwie było.
Polskie premiery będą miały na Tofifest francuski
„Frank-Etienne” Constance Meyer z Gerardem Depardieu w roli głownej, rosyjski
„The Norm of Life” Evgeniya Byalo, izraelski „
Honeymoon” Maayana Cohena, bułgarski „
Jump” Kristina Grozeva i Petara Valchanova (uznany przez Bulgarian Film Academy za Najlepszy Film Krótkometrażowy), niemiecki „
Stampede” Cyril Schäublin, szwedzki
„Whaled Women” Ewy Einhorn i Jeuno Je Kim, francuska „
Ophelia” Annarity Zambrano, także szwedzki
„Sunday with the family / Le dimanche en famille” Annie Gisler, słowackie
„Pandy / Pandas” Matúša Vizára, angielski
„The Search For Inspiration Gone” Ashleya Michaela Briggsa.
Walka o krótkometrażowego Złotego Anioła zapowiada się bardzo ciekawie.
Komentarze
Prześlij komentarz