LOKALIZACJE: Jeeeeest! Piotr Głowacki ma nagrodę Cybulskiego!

Jest! Udało się! Wreszcie! Cudowna wiadomość dotarła do nas dzisiaj z Warszawy. Piotr Głowacki, laureat Flisaka Tofifest, torunianin i znakomity aktor został nagrodzony Nagrodą im. Zbyszka Cybulskiego - czyli "Oscara" dla młodych, polskich aktorów.

Piotr Głowacki odbiera nagrodę Flisak Tofifest

Piotr Głowacki został doceniony za rolę w filmie "Dziewczyna z szafy" w reżyserii Bodo Koxa. Przypomnijmy, że ten film wygrał 11. edycję Tofifest w 2013 roku. Rola Piotra w "Dziewczynie..." została też uznana w naszym corocznym plebiscycie za Filmowe Wydarzenie Roku 2013 w regionie kujawsko-pomorskim.

Trzy podejścia i jest! Udało się. Jesteśmy niezwykle zadowoleni, szczęśliwi, że Piotr, który jest wielkim artystą i świetnym człowiekiem zdobył to trofeum. Cały zespół Tofifest trzymał za niego kciuki.

Piotr podczas pierwszej wizyty na Tofifest w 2005 roku
A tak cytuje na gorąco słowa Piotra wypowiadane dzisiaj na scenie, Edyta Borkowska z Rzeczpospolitej: "Do trzech razy sztuka. Jestem naprawdę zaskoczony. Spodziewałem się, że nagrodę dostanie któraś z mich koleżanek lub kolega. To radosna chwila. Niedługo kończę trzydzieści pięć lat. Cieszę się, że w okres dojrzałego aktorstwa wejdę z Nagrodą im. Zbyszka Cybulskiego". Podczas gali, która odbyła się w warszawskim kinie Iluzjon – Muzeum Sztuki Filmowej obecni byli też pozostali nominowani: Magdalena Berus (za „Bejbi blues”, gość Tofifest 2013), Julia Kijowska (za „Miłość”), Marta Nieradkiewicz (za „Płynące wieżowce”) i Dawid Ogrodnik (za „Chce się żyć”).

Aktorów oceniało jury w składzie: aktorka Grażyna Barszczewska, laureatka Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego 2009 Agata Buzek, krytyk filmowy i redaktor naczelny miesięcznika „Kino” Andrzej Kołodyński, reżyser Feliks Falk, oraz ks. Andrzej Luter - krytyk filmowy i publicysta.

Specjalną Nagrodę Kapituły odebrała Agnieszka Grochowska, za "wybitną indywidualność artystyczną i cały dotychczasowy dorobek aktorski". Wręczona została również Nagroda im. Bolesława Michałka za najlepszą książkę filmową 2013 roku – otrzymał ją Piotr Zwierzchowski za „Kino nowej pamięci. Obraz II wojny światowej w kinie polskim lat 60."