Piątkowy Spór z Tofi vol.1: Holland i Allen na planie, smoki w filmach.

Zaczynamy! Wieloletni przyjaciel Tofifest, nasz juror i jeden z najlepszych dziennikarzy filmowych w tym kraju - Krzysztof Spór, zagości od dzisiaj na blogu Tofi. Co tydzień, w piątek będziemy bowiem odwiedzać znakomity blog Krzysztofa http://sporwkinie.blogspot.com i opowiadać Wam za jego pośrednictwem o najciekawszych wydarzeniach minionego tygodnia w świecie filmu. Co piątek czekajcie na:PIĄTKOWY SPÓR z TOFI, vol. 1
(wszystkie informacje pochodzą z bloga "Spór w kinie". Tam znajdziecie pełne teksty.)

W niedzielę Agnieszka Holland pokaże "Dziecko Rosemary".
Szykuje się wielkie telewizyjne wydarzenie. W niedzielę 11 maja w amerykańskiej telewizji zadebiutuje bowiem miniserial zatytułowany "Dziecko Rosemary". Kilka dekad po Romanie Polańskim, tematem tym zajęła się Agnieszka Holland (gość specjalny Tofifest'2006), ale czy będzie miała dużo swobody twórczej i możliwość zaprezentowania swojej wizji? Nie będzie łatwo. (...) Nie może Agnieszka Holland pozwolić sobie na zbyt wiele powiązań z filmem Polańskiego. To niebezpieczna ścieżka, bo dzieło mistrza w żaden sposób nie może być kopiowane. Wszystko więc w nowym "Dziecku Rosemary" będzie pachniało świeżością i nowością. Historia będzie rozgrywała się współcześnie, młodzi bohaterowie będą na wskroś nowocześni, świat tętnić będzie życiem i tylko pytanie jak mocno cała historia sięgać będzie po wszędobylskie gadżety i technologie.
WIĘCEJRoboczy tytuł nowych "Gwiezdnych wojen"?
Wokół powrotu "Gwiezdnych wojen" powoli rosnie szum, chociaż premiera części VII dopiero w 2015... Nie ma chyba serwisu filmowego w USA, który nie powtarzałby tej informacji. Według Ain't It Cool News pojawił się roboczy tytuł siódmej części "Gwiezdnych wojen". Jak Wam się podoba? (...) Ma on brzmieć: Star Wars: Episode 7 - The Ancient Fear. Podobno tytuł ten odnosi się do postaci złoczyńcy, którego w filmie zagra wiekowy i legendarny Max von Sydow.

WIĘCEJ

"Ewolucja Planety Małp" wygląda świetnie.
Ten zwiastun  "Ewolucji Planety Małp" zapowiada znakomite widowisko, a zaprezentowane efekty specjalne zapewne powalczą o przyszłorocznego Oscara.
Woody Allen nie zamierza odpoczywać, mimo 78 lat.
Od 30 lat kręci jeden (zdarzyły się i dwa) film rocznie. W tym sezonie czekamy na jego "Magic in the Moonlight", a tymczasem reżyser przymierza się już do kolejnej produkcji. I jak zwykle o tej porze niewiele wiadomo na temat tej nadchodzącej realizacji. Deadline donosi jednak, że główną rolę zagra w nim Joaquin Phoenix. Obaj panowie współpracować będą po raz pierwszy i zapowiada się to intrygująco.
WIĘCEJ

"Ida" nominowana do Golden Trailer Awards.
W tegorocznej edycji Golden Trailer Awards wśród kandydatów do wyróżnień znalazła się "Ida" (konkurs FROM POLAND na Tofifest'2013). Polską produkcję doceniono wśród najlepszych zwiastunów zagranicznych. A konkurencja w tej kategorii iście oscarowa i też dowód na to, jak wysoko ceniony jest w USA polski film. W kategorii Najlepszy Zagraniczny Dramat nominacje otrzymały: "Wielkie piękno", "Jak ojciec i syn", "Przeszłość" oraz "Tajemnica Filomeny". Imponujący zestaw międzynarodowych produkcji, a wśród nich nasza "Ida". Poniżej amerykański zwiastun filmu.Zwycięzcy Tofifest w świecie komedii grozy.

Twórcy filmu "Orzeł kontra rekin", który zgarnął Grand Prix oraz nagrodę im. Kałużyńskiego na Tofifest 2007,  ponownie łączą siły i fajnie gdyby zaproponowali opowieść o humorze wykraczającym znacznie poza przeciętność. Tym razem Taika Waititi i Jemaine Clement nakręcili komedię o wampirach zatytułowaną "What We Do in the Shadows". Film był już pokazywany na międzynarodowych festiwalach, zyskał uznanie i opinię najlepszej komedii grozy od czasu "Wysypu żywych trupów".
Zwiastun TUTAJ.

Smoki w filmach i serialach
Na deser, jak zawsze u Krzysztofa, trafna i fajna analiza fenomenu filmowego. Tym razem: SMOKI. Smoki w filmach i serialach pojawiają się coraz częściej i cieszą się coraz większym zainteresowaniem widzów. W sieci pojawiła się świetna grafika, która przedstawia wielkość przedstawicieli smoczej rodziny. Największe z nich związane są z serialem "Gra o tron", ale i Smaug to bestia olbrzymia.
WIĘCEJ


Na tym kończymy Piątkowy Spór z Tofi vol.1 i do zobaczenia za tydzień!
Na bieżąco więcej filmowych wieści na blogu http://sporwkinie.blogspot.com