LOKALIZACJE: Monika Kuczyniecka z Jarosławem Boberkiem i Jerzem Igorem

Wywodząca się z Bydgoszczy znakomita animatorka Monika Kuczyniecka ujawniła w ostatnich dniach swoje dwie, nowe produkcje. Pierwsza to teledysk dla duetu Jerz Igor do utworu "Królewicz", druga to film zrealizowany dla Teatru Robotycznego Centrum Nauki Kopernik pod tytułem "Ojciec wie najlepiej". Najnowsze odsłony plastelinowych animacji ubiegłorocznej jurorki Tofifest potwierdzają jej niezwykły talent.

"Królewicz" Jerz Igor by Monika Kuczyniecka
Monika znana jest już jako autorka niezwykłych, wyróżniających się na polskim rynku teledysków dla takich grup jak Voo Voo ("Bang Bang"), Czesław Śpiewa ("Ucieczka z miasteczka"), Dagadana ("Wszystkie majo po chłopaku") czy Bajzel ("Zabawki"). Została także Filmowym Offowym Odkryciem Roku Internetowych Nagród Filmowych 2010. Na Tofifest brała udział w pracach jury krótkometrażowego, a jej filmy prezentowaliśmy na kolejnych festiwalach od 2009 roku. Wśród nich piękną antologię filmów o Reniferze Bezkostnym.

Jerz Igor to nowa formacja tworzona przez Jerzego Rogiewicza i Igora Nikiforowa. Ich album "Mała płyta" to... piosenki dla dzieci, która miała premierę 1 czerwca tego roku. Dziecięcą muzykę przygotowali artyści znani ze sceny mocno alternatywnej. Rogiewicz był perkusistą tria Levity i członkiem licznych projektów Marcina Maseckiego (Profesjonalizm, Polonezy, Warszawska Orkiestra Rozrywkowa). Urodzony w Bydgoszczy, studiował kompozycję na Akademii Muzycznej w Krakowie, by następnie wyemigrować do Warszawy. Nikiforow współtworzy postrockowy kwartet Hokei, a na co dzień pracuje jako menedżer artystyczny stołecznego klubu Cafe Kulturalna. Obaj kojarzeni są ze środowiskiem stołecznego wydawnictwa Lado ABC. "Królewicz" to jeden z pierwszych singli z albumu. W całości wyreżyserowała i zanimowała go Monika Kuczyniecka

 

Jak przyznaje Rogiewicz, powodem wyboru właśnie muzyki dla dzieci były narodziny syna: "Tadzik ma półtora roku i był powodem, dla którego powstał ten album. Narzeczona poprosiła mnie, bym
nagrał mu płytę z kołysankami. Na zasadzie: jeśli wyjadę gdzieś na koncerty, to ona puści ją Tadzikowi i tata będzie mu śpiewał. Z Igorem znaliśmy się od dawna, a od jakiegoś czasu spotykaliśmy się wtedy na niezobowiązujących próbach. Stwierdziliśmy, że kołysanki to dla nas klucz do pewnej ekspresji, której jeszcze nie próbowaliśmy" (Pełna rozmowa TUTAJ)

Kuczyniecka jest też autorką nietypowego filmu "Ojciec wie najlepiej". Z inicjatywy festiwalu animacji O!PLA wyabstrahowała animowane fragmenty spektaklu pt. „Ojciec wie najlepiej” Teatru Robotycznego Centrum Nauki Kopernik w Warszawie w reżyserii Pawła Kolanowskiego i stworzyła z nich niezależny film.


Produkcja oparta jest na baśni Hansa Christiana Andersena. Fabuła przenosi nas do wiejskiej chaty, w której mieszkają główni bohaterowie – zgodne i kochające się małżeństwo. Wkrótce gospodarz wyruszy na targ, by sprzedać konia lub zamienić go na coś bardziej przydatnego w obejściu. Z czym, wróci do domu? I co z tego wyniknie? Spektakl zbudowany jest na kontrastach. Zaawansowani technologicznie aktorzy nie tylko odtwarzają ludzkie postaci, ale także – mimo swej industrialnej przynależności – przenoszą się na wieś. Metaliczna, futurystyczna natura robotów kontrastuje z miękkością plasteliny, wykorzystanej w oryginalnych animacjach Moniki Kuczynieckiej.
Głosów robotom Teatru Robotycznego użyczyli znani polscy aktorzy: Marian Kociniak (Andersen), Krzysztof Kowalewski (Chłop), Marta Lipińska (Żona) i Jarosław Boberek (Anglik i 5 pozostałych postaci). Muzyka została skomponowana i nagrana przez zespół Małe Instrumenty.