TofiNews: Filmy Tofifest ze światowymi nagrodami.

"Salvo"
Dobre wieści ze świata kina.
Kolejne filmy z konkursu On Air Tofifest zdobyły ważne nagrody.
Poczytajcie, a jeżeli nie widzieliście tych filmów - koniecznie trzeba zaległości odrobić."ELINA PIERWSZA"
Helleńska (Grecka) Akademia Filmowa przyznała tytuł najlepszej reżyserki debiutu filmowego dla Eliny Psykou, za "The eternal return of Antonis Paraskevas". Ten niesamowity film jest mistrzowskim monodramem aktora Christosa Stergioglou, nagroddzonego za tę rolę na Thessaloniki Film Festival. Film zdobył tam także dwie inne nagrody - FIPRESCI Prize oraz nagrodę greckiego stowarzyszenia krytyków.
Elena jest absolwentką ateńskiej szkoły filmowej i socjologii na Panteion University oraz studiów z zakresu historii kultury w Paryżu. "The eternal..." zdobył pierwszą nagrodę  w konkursie Works in Progress na festiwalu w Karlowych Varach. Niedlugo na ekrany wejdzie drughi film Psykou Son of Sofia”, który znalazł się w elitarnym gronie 6 projektów Berlinale Residency 2013, a w tym roku był "bohaterem" Berlinale Co-production Market.


FABIO + ANTONIO = DONATELLO
Kolejna wieść prosto z Włoch. W konkursie ON AIR pokazaliśmy bardzo wysoko oceniany "Salvo" Fabio Grassadonii i Antonio Piazza. Dobra wiadomość: obaj reżyserzy zostali oficjalnie nominowani do
"włoskiego Oscara", czyli nagrody David di Donatello w kategorii "Best New Director".Obraz Grasadonii i Piazzy opowiada o mafijnym "cynglu", który zakochuje się w niewidomej dziewczynie, na której miał wykonać wyrok. Film wygrał wcześniej nagrody Cannes Festival - Critics Week Grand Prize i France 4 Visionary Award oraz FIPRESCI Prize na Ljubljana International Film Festival.


Z ciekawostek dodajmy, że w kategorii najlepsza aktorka drugoplanowa nominowana do Donatella jest też
Polka, Kasia Smutniak, za rolę w "Allaciatte le cinture" w reżyserii samego 'a.

KUBAŃSKI BASEN
Wiemy, że w pamięci wielu widzów konkursu ON AIR Tofifest został “Basen/La Piscina” Carlosa Machado Quintela - niezwykle rzadki filmowy gość w naszym kraju - film kubański. Dobra informacja to triumf filmu na International Film Festival w Marakeszu, gdzie otrzymał nagrodę Specjalną Jury oraz zakwalifikowanie go do ścisłego konkursu Panama International Film Festival. Dlaczego film zostaje w pamięci? Bo "Basen" to poetycka, czasami oniryczna, historia jednego dnia na grupy nastolatków i ich trenera, którzy spotkali się na tytułowej pływalni. Każde z nich zostało w jakiś sposób "ukąszone" przez świat, a to niepełnosprawnością, a to  problemami osobowościowymi. Jeden wspólny dzień, na rozpalonym karaibskim słońcem basenie opowiada piękną historię o nich.GRUZJA ATAKUJE
Nagradzany w świecie gruziński "In bloom" (polska nazwa "Rozkwitające") duetu reżyserskiego Nana Ekvtimishvili i Simon Gross zdobył miesiąc temu nagrodę Cinelab Bucharest International Film Festival. Ten film mogliśmy także obejrzeć w konkursie ON AIR. Opowiada o trudnym i zbyt szybkim dorastaniu dwóch nastoletnich gruzińskich dziewczynek, na początku lat 90-tych. Opowieść to piękna, smutna, ale też krzepiąca. Opowieść o tym jak trudno pozbyć się stereotypów wiążących kobiety i jak wiele kosztuje czasami taka próba. Film zdobył wcześniej nagrody Berlinale (CICAE Award), AFI Fest (USA), Złoty Feniks i FIPRESCI Award na hong-Kong IFF, nagrody publiczności i studentów na Mediolan FF, specjalna nagrodę jury Montreal FF, trzy trofea Sarajevo IFF, Art Film Festival, Wiesbaden goEast FF, Tokyo Filmex oraz Prix Europa za najlepszy film fabularny roku.


NAGRODY DLA WALCZĄCEGO IZRAELA
Ostatnia dobra informacja przyszła z Izraela. Yariv Horowitz za wojenny "Rock the Kasbah" zdobył główną nagrodę na 2. Cinepolitica International Film Festival oraz Best Director Award na Skip City International D-Cinema Festival w Japonii. Film to opowieść o 19-letnim izraelskim chłopaku, który w ramach obowiązkowej służby wojskowej trafia do oddziału pacyfikującego palestyńskie osiedla. Po powrocie do domu nigdy nie będzie już taki jak kiedyś. Film mgliśmy obejrzeć w ramach konkursu ON AIR Tofifest. Wcześniej film zdobył nagrodę CICAE Award na Berlinale, nagrody Aubagne IFF, St. Petersburg IFF i Bergamo FF oraz cztery nagrody Izraelskiej Akademii Filmowej (najlepszy film, reżyser, aktorka drugoplanowa i montaż).


Jak widzicie, na konkurs główny Tofifest trafiają tylko dobre filmy, które robią potem "karierę" na całym filmowym świecie. Co w tym roku w konkursie ON AIR, dowiecie się w październiku.