Niewietrzone klipy 2: ZOO i Upside Down

Po raz drugi wchodzimy w "Niewietrzone miasto" - świetną, nową książkę prezentującą w nieszablonowy sposób muzyków wywodzących się z Bydgoszczy. Autorzy książki Gosia Dziemitko - Gwiazdowska i Wojciech Trempała sportretowali bydgoską muzykę na przełomie XX i XXI wieku rozmawiając z dziewiątką największych gwiazd tego czasu. Tak nam się to spodobało, że postanowiliśmy przyjrzeć się bohaterom "Niewietrzonego miasta" z punktu widzenia Tofifest. Tak powstał cykl "Niewietrzone klipy" pokazujący jaki wizerunek w internecie mają zespoły sportretowane w książce. Książkę wydała Pracownia Literatury Miejskiego centrum kultury w Bydgoszczy pod wodza Michała Tabaczyńskiego.Dzisiaj sieciowo-videoklipowy wizerunek muzyczny grup ZOO i Upside Down

ZOO, czyli grunge-punk

ZOO to bydgoski zespół inspirujący się muzycznym brzmieniem lat 90-tych: grunge punkiem. Grupa rozpoczęła działalność w okolicy 1998 roku, a rozpadła się w roku 2010. Skład zespołu stanowili: Kuba Gordon – perkusja; Bartek Gordon - gitara, wokal; Wojtek Hencel – bas; Zbyszek Siudziński - gitara. W książce czytamy rozmowę z Bartkiem Gordonem i Zbyszkiem "Zibi" Siudzińskim, którzy opisują dekadę w ZOO jako "najfajniejsze kolonie w życiu". W internecie szukaliśmy długo video-wizerunku grupy ZOO. Niestety. ZOO oferuje tylko jeden videoklip! Do utworu "1000razy" z płyty "Tak Poprostu i Do Końca".


Żal podwójny, bo nie dość że jeden, to do tego nienajlepszy, zrealizowany najwyraźniej "domowymi" sposobami. Nie ma też relacji z koncertów, nagrań wywiadów etc. Wielka szkoda. Polecam grupie mocniejsze przyjrzenie się swemu video-wizerunkowi, bo warto w to zainwestować, nawet post-factum. Inaczej będzie tak jak w tej chwili. Po wpisaniu w wyszukiwanie YouTube zwrotu "grupa ZOO" wyskakuje... "Romantyczna gra" grupy ZOO. Ale tej z Robertem Janowskim z 1984 roku... 

Upside Down, klasyka alternatywy

Drugi video-portret na dziś to formacja Upside Down. W książce czytamy wywiad pod smutnym tytułem "Zespół zmarnowanych szans". Z autorami rozmawiają Mariusz "Emas" Barcikowski, Piotr "Bolo" Boleski i Michał "Bromba" Lutrzykowski. Czy Upside Down zmarnował swoją szanse?
Nie można się chyba z tym zgodzić.

Grupa ma na koncie ma 9 płyt. Wystartowała w 1992 roku od koncertowania i nagrania kasety magnetofonowej (tak, było takie coś!) pt. „Złudzenia szczęścia” utrzymanej w klimatach hard-core. Kolejna płyta "Legalized”, wprowadziła nowy, lżejszy rytm muzyki Upside Down. Kariera grupy rusza do przodu po rozpoczęciu współpracy z wytwórnią Mami Records w 1998 roku. Pierwszy videoklip przynosi nagrana w 2001 roku w Szwecji płyta „Puzzle”. Klip do utworu tytułowego zabiera nas na typową, szaloną "domówkę" w mieszkaniu gdzieś w bloku, uzupełniając to kadrami z koncertów i z... krową na polu:

  

Klip formalnie prosty, niskobudżetowy, ale zyskał popularność w kanałach muzycznych. Emitowała go np. Viva TV, co dzisiaj - niestety - jest nie do pomyślenia. Nowy skład grupy rejestruje płytę „Master-Copy”, która jeszcze bardziej rozkręca jego koncertową karierę. Sceniczny wizerunek podsumowuje płyta „Inaczej” z 2007. W związku z nią możecie obejrzeć w sieci zapisy koncertów UD. Sentymentalny dla Torunian "Krasnal Ogrodowy" zagrany w nieodżałowanej Piwnicy Pod Aniołem:


Z tej samej płyty koncert w Mózgu i utwór "Lulija":Zapis koncertu zrealizowała mocna grupa w składzie: ZbyZiel, Wojtek Zamiara, Damian Prill i Michał Lutrzykowski. Pomysłodawcą koncertu był promotor kultury niezależnej Krzysztof Kornak. Rok 2012 to wejście UD w 20-lecie działalności i realizacja płyty „Aperitif” (Pasażer Records). "Próba jednoznacznego zdefiniowania w jakim kierunku UD będzie się rozwijać, mija się z celem" - piszą na swojej stronie Upsidy. Może pewnym drogowskazem będzie bardzo przyzwoicie zrobiony, najbardziej profesjonalny w video-wizerunku grupy teledysk do utworu "Afganistan" z płyty "Aperitiff" (zdjęcia i montaż Maciej Bokiej i Karol Sawicki): Dobry, mocny kawałek, sprawny klip. W tę stronę trzeba iść i na kolejne takie klipy czekamy!

***
Możliwe, że nie udało nam się odnaleźć w sieci istniejących, profesjonalnych klipów grupy. Jeżeli znacie takowe prosimy, podeślijcie nam link na press@tofifest.pl W kolejnym odcinku "Niewietrzonych klipów" - Schizma i Dubska.