Ten film jest lustrem. Skonieczny o Hardkor disco.


Hardkor disco to film, w którym fabuła jest drugorzędna, a najważniejsze są przeżycia i emocje odbiorcy – tak o swoim dziele mówił Krzysztof Skonieczny podczas poniedziałkowego spotkania w Kinie Centrum.

Ideą przyświecającą powstaniu filmu była łamigłówka, którą widzowie mogą ułożyć na rozmaite sposoby, odczytując w różnoraki sposób kolejne poziomy konstrukcji. W zależności od własnych zdolności percepcyjnych odbiorcy mogą doszukiwać się w nim historii zwykłego morderstwa dokonanego przez psychopatę, lub skomplikowanych relacji  wynikających ze wspólnej przeszłości, której część bohaterów nie jest świadoma.
fot. Małgorzata Replińska
Dramat Skoniecznego to dzieło nietypowe pod wieloma względami. Sam reżyser określił film mianem lustra, które odbija emocje, doświadczenia, wrażliwość i wiedzę odbiorcy o świecie, a dzięki temu pozwala na dokonanie intymnej interpretacji filmu. Tę opowieść należy przefiltrować przez siebie. – podsumował rozważania nad złożonością filmu Skonieczny.

Kolejnym nietypowym elementem konwencji filmu była ścieżka dźwiękowa. Mówiąc o doborze poszczególnych elementów Skonieczny przyrównał ją do pieśni chóru w teatrze antycznym. Utwory w zamyśle reżysera miały być komentarzem dla wydarzeń, którym towarzyszyły i skłaniać odbiorców do refleksji nad znaczeniem poszczególnych scen.

Kręcąc Hardkor Disko twórcy starali się pozostać wierni poglądowi, iż film jest formą podglądania rzeczywistości. Dlatego też scenariusz pomimo gotowego pomysłu i pewnych założeń, swoją ostateczną formę otrzymał w założeniu o współpracę z konkretnymi aktorami. To jak twierdzi Marcin Kowalczyk, odtwórca głównej roli, pozwoliło na osiągnięcie przez postacie naturalności.

Według twórców, ich film miał jeszcze jedno ważne zadanie – udowodnić, że ludzie są w stanie stworzyć dzieło, które pozostając poza systemem przemysłu filmowego, dzięki  pracy i zaangażowaniu ludzi będzie w stanie konkurować z głośnymi produkcjami. Można więc śmiało stwierdzić, iż w tej sferze osiągnęli sukces, czego dowodem jest obecność Hardkor Disco na międzynarodowym festiwalu Tofifest.

Relacja ze spotkania po projekcji "Hardkor disco" reż. Krzysztof Skonieczny
Alicja Grajek