Tofifest 2014 – dużo Bydgoszczy na ekranie i na scenie


Być jak Iron Man, K. Nowicki
Rozpoczynający się 18 października Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest pokaże wiele filmów bydgoskich twórców. W ramach pasma muzycznego Audiowizje na scenach festiwalowych o tytuł Najlepszej Grupy zawalczy 6 bydgoskich zespołów. Specjalną nagrodę festiwalową – Flisaka Tofifest – odbierze zaś bydgoszczanin, reżyser Mirosław Dembiński.

Zjawiska to, najbardziej charakterystyczne pasmo Tofifest. W tym roku Kafka Jaworska (rodowita Bydgoszczanka), szefowa festiwalu na motyw przewodni wybrała skandynawskie filmy, będące ekranizacjami niezwykle popularnych skandynawskich kryminałów czyli nowy nurt w kinie noszący nazwę Nordic Noir. Tofifest pokazuje go jako pierwszy w Polsce. Najważniejsze dla filmowców są konkursy. 

 

ON AIR to zestawienie „najgorętszych” debiutów światowego kina danego roku. Co roku zgłasza się do niego ponad 1000 debiutanckich filmów pełnometrażowych z ponad 60 krajów świata. Drugi główny konkurs to SHORTCUT, przeznaczony dla krótkich metraży. Spośród ponad 2000 zgłoszeń trafia do niego 35 tytułów. Trzeci– FROM POLAND przeznaczony jest dla najlepszych polskich filmów,a  czwarty - LOKALIZACJE, prezentuje kino tworzone przez filmowców wywodzących się z regionu kujawsko-pomorskiego.

TEN DRUGI RAZ
 
To bardzo ważny konkurs dla organizatorów Tofifest. Choć odbywa się dopiero jego druga edycja, to jednocześnie jest on najstarszym konkursem festiwalu. Jak to możliwe? Otóż pierwsze nagrody i pokazy filmów regionalnych reżyserów odbyły się już podczas pierwszej edycji Tofifest w 2003 roku. Od 12 lat festiwal przyznaje też najlepszym filmowcom związanym z regionem nagrodę Flisaka. Otrzymali ją już Bogusław Linda (Toruń), Marcin Sauter (Bydgoszcz), Olga Bołądź (Toruń), Maciej Cuske (Bydgoszcz), Piotr Głowacki (Toruń), Tomasz Szafrański (Bydgoszcz), Łukasz Karwowski (Toruń), Jacek Szymczak (Bydgoszcz) i wielu innych.

W tym roku Flisaka odbierze znakomity polski dokumentalista Mirosław Dembiński. Zdobywca wielu nagród w kraju i zagranicą, ostatnio intensywnie pracował w swojej rodzinnej Bydgoszczy. Koordynował tu realizowany w Miejskim Centrum Kultury projekt swojego pomysłu - "Świat od zmierzchu do świtu".

Mirosław Dembiński
BYDGOSZCZ MOCNA NAD WYRAZ

Mocną reprezentację Bydgoszczy znajdziemy w tegorocznej selekcji LOKALIZACJI. Konkurs otworzą teledyski wyreżyserowane przez Dariusza Landowskiego - „Variete: Piosenka Kolonistów” i „Sellisternium: Running Fight”. Yach Paszkiewicz, rodowity bydgoszczanin, także
ma swój klip w konkursie. To „Heldorado: Czwórka”. Inny sposób widzenia klipów prezentuje kolejny bydgoszczanin Adam Tarnowski, który pokaże klip grupy Plotnicky do utworu „S.F.A.” z płyty „Devotion”.

Ciekawie zapowiada się pokaz filmu „The Other” autorstwa bydgoskiej artystki pracującej w Nowym Jorku - Emilii Bilińskiej. To film dokumentalny, w którym Bilińska sportretowała swoją codzienność podczas pracy w charakterze służącej w domu ortodoksyjnych Żydów – chasydów - z Nowego Jorku. Perełką jest polsko – armeński „Mleczny Brat”, dzieło Vahrama Mkhitaryana, ze zdjęciami bydgoskiego dokumentalisty Marcina Sautera, współtwórcy Bydgoskiej Kroniki Filmowej. Nagrodzony Złotymi Lwami Konkursu Młodego Kina w Gdyni, Złotym Jantarem na Młodzi i Film i dwoma nagrodami Krakowskiego FF film. Sauter pokaże też w konkursie impresję „Rodnik”.

Nastoletni Mateusz Buława pokaże „Motylkowy Szpital”, emocjonalne świadectwo o chłopcach zmagających się z nowotworem w bydgoskim szpitalu. Duet młodych filmowców Sławomir Cuske i Rafał Waraczewski zaprezentują zaś „Subkultury”, portretujące subkultury młodzieżowe w Bydgoszczy.

Sellisternium, D.Landowski
DOBRZE ZARYSOWANA ANIMACJA

Osobne miejsce zajmą animacje. Teledysk grupy Jerz Igor do utworu „Królewicz” jest dziełem Moniki Kuczynieckiej - jednej z najciekawszych, polskich animatorek młodego pokolenia. „Nieprawdopodobnie Elastyczny Człowiek” to animacja Karoliny Specht, która otrzymała Nagrodę Specjalną OFAFA w Krakowie.


Filmem na poły animowanym, na poły fabularnym są z kolei „Portrety Wojenne: Bronisław Hellwig”, wyreżyserowane przez bydgoszczanina Tomasza Matuszczaka, ze zdjęciami związanego z Toruniem Jacka Kościuszko, animacjami bydgoszczanina Michała „Śledzia” Śledzińskiego, wyprodukowany przez torunianina Dawida Janickiego.  

Krzysztof Nowicki z bydgoskiej grupy filmowej Koloroffon pokaże „Być Jak Ironman”. Zobaczymy też „Ewolucję Buntowników” Lecha Wilczaszka i Macieja Wacława, dokumentalny film o początkach i rozwoju kariery punkowo-hardcorowej kapeli Schizma z Bydgoszczy, będącej jednym z najważniejszych zespołów tego nurtu w kraju. Stawkę zamyka głośny dokument „Bydgoszcz Od Świtu Do Zmierzchu”, pierwszy w historii Bydgoszczy, tak kompleksowy, filmowy portret miasta.


AUDIOWIZJE - MIX OBRAZU I DŹWIĘKU 
 
Bydgoska siła muzyczna objawi się z kolei w paśmie AUDIOWIZJE TOFIFEST. Od tego roku Audiowizje stają się częścią Tofi, a ich najważniejszym nurtem jest konkurs dla młodych muzyków i twórców wizualizacji Audiowizje Showcase. 

Wśród 30 kandydatów do nagród tego zestawienia znajdziemy aż 6 bydgoskich grup. Znane wszystkim 3moonboys, grające muzykę roots-boogie Benzin Machine, dark-popowy Bicz, indie-folkowy Blackberry Hill, rockowe Skycykle i ambientowe Soundscape Mirror. Pojawią się też dwie grupy z pobliskiego Nakła Falender/Gwizdała duotre i alternatywne The Soulmates.

MFF Tofifest zwany „niepokornym festiwalem” odbywa się od 2003 roku. Stawia na ambitne kino „z pazurem”. W czterech konkursach i kilkunastu innych pasmach prezentuje co roku ponad 150 produkcji. 

Wśród gości toruńskiej imprezy znaleźli się Geraldine Chaplin, Ulrich Seidl, Jim Sheridan, Jiri Menzel, Emanuelle Seigner, Shirin Neshat, Bogusław Linda, Janusz Gajos, Jerzy Stuhr, Krystyna Janda. Główną nagrodą festiwalu jest Złoty Anioł nawiązujący do średniowiecznego znaku Torunia – miasta Tofifest. 

W tym roku Tofifest, wraz z towarzyszącym pasmem muzycznym Audiowizje, odbędzie się w dniach 18-26 października. Widzowie chcący uczestniczyć w festiwalu pełne informacje znajdą na www.tofifest.pl oraz na festiwalowym facebooku i twitterze.

Portrety wojenne: Hellwig, T.Matuszczak