Tofifest dzień 2: Kulesza i Trzebuchowska, Węgrzy i Bułgarzy

Niedziela na Tofifest 2014 upłynęła pod znakiem pierwszych pokazów konkursowych ON AIR. Mogliśmy obejrzeć etiopsko-amerykański Difret w reżyserii Zeresenay Berhane Mehariego opowiadający o walce z przemocą wobec etiopskich dziewcząt. Film, co ciekawe, był współprodukowany przez Angelinę Jolie. Drugi obraz konkursowy to polska premiera filmu Droga Krzyżowa / Kreuzweg  w reż. Dietricha Brüggemanna z Niemiec. Obrazu pokazującego do czego może prowadzić fanatycznie wyznawany katolicyzm.

Agata Trzebuchowska

Po pokazie specjalnym filmu Ida, odbyło się spotkanie z odtwórczyniami głównych ról - Agatą Kuleszą i Agatą Trzebuchowską. Aktorki były bardzo bezpośrednie, wspaniale wchodziły w kontakt z widzami. Mówiono zarówno o kontekstach historycznych filmu (stosunki polsko-żydowskie), jak i całej filmowej kuchni, jaka doprowadziła do powstania tego arcydzieła. Wiele pytań dotyczyło także współpracy na planie doświadczonej aktorki – Agaty Kuleszy, z amatorką-debiutantką Agatą Trzebuchowską.

Widzowie spotkali się też z organizatorami partnerskiego, węgierskiego festiwalu Mediawave Violettą Vajda i Gyorgy Durstem. Podczas spotkania dowiedzieliśmy się między innymi o bardzo złej sytuacji jaka panuje na Węgrzech dla kina autorskiego i ambitnego. Po pokazach Shortcut mieliśmy z kolei okazję spotkać się z młodą, bułgarską reżyserką Aną Kitanovą autorką filmu The Lighthouse Woman / Jenata ot fara. Opowiada on o Eddie’m, który dowiaduje się, że jest adoptowanym dzieckiem. Wtedy zaczyna badać okoliczności tajemniczej śmierci swojej matki, która popełniła samobójstwo, skacząc ze szczytu latarni morskiej. Eddie nabiera podejrzeń, że matka została w rzeczywistości zamordowana.

Mediawave: Stefan Kitanov i Gyorgy Durst
Po filmie Jaskółka / The Caged Swallow z konkursu From Poland odbyło się spotkanie z jego reżyserem, Bartoszem Warwasem.  Debiut młodego Polaka, to film wstrząsający, poruszający trudne tematy przemocy seksualnej w rodzinie i jej dalekosiężnych skutków. Reżyser w czasie spotkania odrzucał też zarzuty, że jego obraz to głos przeciwko religii, ale także nie apoteoza religijności, jak uznali co odważniejsi widzowie.

W Kinie Centrum CSW odbyły się pokazy dokumentu Ukraina. Narodziny narodu / Ukraine. The Birth of a Nation w reż. Jerzego Hoffmana. Prezentacja tego monumentalnego opracowania filmowego o historii naszych sąsiadów jest jednym z najważniejszych powodów wizyty Hoffmana na Tofi. Mistrz wczoraj odebrał też specjalnego Złotego Anioła za całokształt twórczości.

W kinie Domu Muz odbył się pokaz projektu Filmy z serca Polski / Movies from the heart of Poland, prezentującego najlepsze produkcje kujawsko-pomorskie XXI wieku.