Ukraina zdobywa Złotego Anioła. "Plemię" wygrywa Tofifest 2014„Toruń traktuję trochę jak ukochaną dziewczynę, bo jest to jedno z najpiękniejszych miast Polski, w związku z tym Europy i nie bójmy się wielkich słów: świata” – tymi słowami Daniel Olbrychski powitał publiczność zgromadzoną na gali zamknięcia części konkursowej festiwalu Tofifest.

W piątek w nowej sali ACKiS Od Nowa miała miejsce gala podsumowująca część konkursową festiwalu. Złoty Anioł Grand Prix powędrował do Myroslava Slaboshpytskiego, reżysera ukraińskiej produkcji „Plemię”. Producent filmu przekazał organizatorom video z nagranymi podziękowaniami. „Życzymy dużo dobrych filmów i spokojnego nieba nad głowami” – mówił w imieniu reżysera zwycięskiego obrazu.


Srebrny Anioł w kategorii On Air pofrunął do „Turysty” Rubena Östlunda. Równie wysoko oceniło film, po raz pierwszy powołane na Tofifeście, jury młodzieżowe. Swoją decyzję jurorki argumentowały słowami: „stwierdziłyśmy, że w kinie szukamy czegoś, co nas poruszy, wzruszy, przerazi, ale też rozśmieszy, niekoniecznie szukamy czegoś co nas zszokuje i przerazi swoją brutalnością. Dlatego taki jest nasz wybór. Szukamy autentyczności i pewnej subtelności”. 

Jury studenckie doceniło zaś gruziński obraz „Kukurydziana wyspa”, według młodych jurorów jest to film „prosty, subtelny, ale jakże piękny w starym tego słowa znaczeniu. W paśmie Lokalizacje za najlepszy uznano film w zbiorowej reżyserii „Bydgoszcz od świtu do zmierzchu”, będący filmowym obrazem Bydgoszczy i Bydgoszczan. W tej kategorii wyróżniony został też polsko-armeński tytuł „Mleczny brat”. 

W konkursie From Poland zwyciężył „Jeziorak” w reżyserii Michała Otłowskiego. W kategorii filmów krótkometrażowych, jurorzy ze względu na wysoki poziom produkcji zdecydowali się przyznać dwie nagrody. Nagrodę główną otrzymał francuski „Thunderbirds” w reżyserii Léi Mysius, wyróżnienie zaś animacja „The Obvious Child” Stephena Irwina.

Flisaka dla wybitnego filmowca związanego z województwem kujawsko-pomorskim otrzymał z rąk prezydenta Tomasz Wasilewski. Dziękując za nagrodę wyznał: „Urodziłem się w Toruniu, wychowałem w Inowrocławiu. Dzięki tej nagrodzie wróciłem do domu".

Tradycyjnie podczas festiwalu wręczono specjalne Złote Anioły. Specjalny Złoty Anioł dla wybitnego artysty kina europejskiego powędrował do Bohdana Slămy. Czeski reżyser dowcipnie skomentował wyróżnienie: „Słyszałem, że pojęcie czeski film oznacza w Polsce coś, czego nikt nie jest w stanie zrozumieć. Chciałbym tę tradycję kontynuować”.

Złote Anioły otrzymali specjalni goście festiwalu – Daniel Olbrychski za niepokorność twórczą oraz Danuta Szaflarska za całokształt twórczości. Michał Zaleski wręczając Złotego Anioła filmowemu Kmicicowi, życzył, by anioł czuwał nad aktorem, co Olbrychski żartobliwie spuentował: „to jest bardzo symboliczne, bo w ostatnim polskim filmie, w jakim zagrałem, debiucie Kasi Jungowskiej, grałem anioła stróża”. 

Owacjami na stojąco publiczność przywitała Danutę Szaflarską. Aktorka nie kryjąc wzruszenia powiedziała, że jest bardzo szczęśliwa z otrzymania anioła-stróża, ponieważ ten jest jej teraz bardzo potrzebny – w końcu za trzy miesiące skończy sto lat.

Prezydent Torunia zakończył galę stwierdzeniem, że Tofifest udowadnia, iż „Toruń jest miastem, w którym kultura ma się znakomicie, gdzie tworzą wybitni twórcy, działają znakomici animatorzy, a publiczność jest po prostu doskonała”.

Anna Dwojnych

Komentarze