Ukraińskie kino i Femen na Tofifest

Pokazy nowego kina ukraińskiego oraz debata o przyszłości kultury na Ukrainie to kolejny punkt programu festiwalu filmowego Tofifest’2014, który ujawniamy. Swoją obecność na debacie zapowiedzieli ukraińscy filmowcy oraz przedstawicielka głośnego ruchu protestu Femen. Prócz najnowszych filmów ukraińskich, pokazane zostaną też produkcje formacji #Babilon13 działającej głownie na kanale YouTube.
kadr z I'm Femen
W programie pokazów znajdzie się autorski wybór najnowszych filmów ukraińskich. Polska premierę będą mieli na Tofifest Braty.Ostannya spovid (Bracia. Ostatnia spowiedź/Brothers. The final confession) Victorii Trofimenko. Zobaczymy tegorocznego ukraińskiego kandydata do Oscara Povodyr (Przewodnik/The Guide) Olesa Sanina, nagrodzone w Cannes Plemię (The Tribe/ Plemya) Myroslava Slaboshpytskiy’ego, znakomity dokument Majdan.Rewolucje godności Sergei’a Loznistsy, film o liderce ruchu Femen I’m Femen Alaina Margot oraz produkcje rewolucyjnego ruchu artystycznego #Babylon13 popularyzującego swe dzieła poprzez serwis YouTube. 
Przewodnik/Povodyr Olesa Sanina to umieszczona w czasach straszliwego “Wielkiego Głodu” na Ukrainie lat 30-tych, opowieść o amerykańskim chłopcu i niewidomym pieśniarzu ludowym, którzy uciekają przed bezwzględnymi mordercami z sowieckiej policji NKWD.  Uwagę krytyki zwróciła świetna rola 12-letniego Antona Sviatoslava Greene, amerykańskiego chłopca ukraińskiego pochodzenia. Partneruje on mistrzowi ukraińskiej sceny i ekranu Stanislavowi Boklan’owi oraz znanej piosenkarce ukraińskiej Jamali. W filmie pojawia się też znany z Nimofomanki, Autora widomo i polskiego Jack Strong, amerykański aktor Jeff Burrell.

Przewodnik/Povodyr
Polską premierę mają na Tofifest Bracia-ostatnia spowiedź/Braty.Ostannya spovid Victorii Trofimenko. Adaptacja książki „Miód trzmieli” ("Hummelhonung") Torgny Lindrgrena przenosi akcję ze Szwecji  w ukraińskie Karpaty. Dwóch bezradnych starców, którzy są jednocześnie braćmi, podejmuje desperacją próbę konkurowania ze sobą, aby przedłużyć swoje życie. Mimo rozpadu ich cielesności i chorób, jeden pragnie ze wszelkich sił przeżyć drugiego. Los chce, że pewnego dnia do ich samotni przypadkowo trafia kobieta...

Duże zainteresowanie budzi pokaz filmu Plemię (The Tribe/ Plemya) Myroslava Slaboshpytskiy’ego
Które otrzymało w tym roku w Cannes trzy ważne nagrody. To fascynujący film, w którym nie pada ani jedno słowo, nie pojawia się ani jeden podpis tłumaczący grę aktorów. Film opowiada bowiem o specjalnej szkole z internatem dla głuchoniemych, do której trafia Siergiej – główny bohater. Z czasem staje się członkiem szkolnego gangu, tytułowego „Plemienia”, ale gdy zakochuje się w dziewczynie Szefa, jego życiu zaczyna zagrażać niebezpieczeństwo. 

Babilon 13: Zima która nas zmieniła
Pasmo ukraińskie obejmuje też trzy produkcje komentujące „na gorąco” trwającą od końca 2013 roku rewolucję, zapoczątkowaną wielkimi protestami na centralnym placu Kijowa – Majdanie. Przenosi nas tam Majdan. Rewolucja godności Sergeia Loznitsy. Variety nazwało ten dokument „jednym z nielicznych filmów o niedawnej rewolucji na Ukrainie, który będzie wciąż aktualny za pięć czy dziesięć lat”. Podkreślano mistrzowskie uchwycenie nastroju i emocji protestu przeciwko rządowi prorosyjskiego prezydenta Janukowycza. Loznitsa filmował Majdan od grudnia 2013 do lutego 2014 roku, pokazując przebieg protestu od euforii do tragedii walki w oblężonej twierdzy jaką się stał Majdan. To nie pierwsza wizyta filmu Loznistsy na Tofifest. W 2012 zdobył Nagrodę Krytyki im.
Zygmunta Kałużyńskiego za We mgle (V tumane/In the fog), a wcześniej pokazywał Szczęście ty moje (My joy, 2011) i Rewię (Revue, 2008).

Bracia, ostatnia spowiedź
Ciekawie zapowiada się pokaz filmów kolektywu artystycznego #Babylon 13, który za narzędzie swojej filmowej walki obrał serwis Youtube. #Babylon13 sięga do social media dopasowując się do potrzeb pokolenia Ukraińców urodzonych po 1990 roku, którzy są „siłą napędową protestu obywatelskiego” jak czytamy w manifeście grupy. Babylonowcy głoszą ideę nowego społeczeństwa obywatelskiego, wspierają ludzi tworzących pomysły przybliżające Ukrainę do „wartości europejskich” i uważają, że dokument filmowy jest narzędziem, które jest w stanie zmienić percepcję rzeczywistości. W youtube’owych filmikach Babylonu widzimy ukraińskich żołnierzy z ochotniczych batalionów walczących z Rosjanami, na których hełmach widnieją żółte opaski przypominające jako żywo biało czerwone kolory powstańców warszawskich na hitlerowskich hełmach.

Film szwajcarskiego reżysera Alaina Margot I am Femen dotyka fenomenu kobiecego ruchu protestu Ukrainek - Femen. W całej Europie znane są już jego aktywistki walczące o wolność słowa i demokrację, protestując półnago, z hasłami wypisanymi na nagich biustach. Bohaterką filmu jest Oksana Shachko współzałożycielka ruchu, która przeszła długą drogę od zamiaru zostania zakonnicą do półnagich protestów na wielkich placach Europy. Dokument Margot’a analizuje organizację Femenu, ujawnia sekrety tworzenia protestów, slogany, taktykę i strategię „sextremismu”. Pozwala widzowi poznać myśli i doświadczenia działaczek żyjących w świecie nieustannych prowokacji.
 
Plemię/ Plemya
Ważnym elementem ukraińskiego nurtu na Tofifest będzie debata na temat przyszłości Ukrainy, ze szczególnym naciskiem na szansy rozwoju jej kultury i kina. Swoją obecność zapowiedziała m.in. Olena Fetisova, reżyserka filmu Parajanov, który wystartuje w konkursie głównym Tofifest ON AIR, wspomniana Oksana Shachko z Femenu czy przedstawicielka Babylon13, Laryssa Artiugina. Debata odbędzie się 23 października w centrum festiwalowym – Od Nowa.

  
Przydatne linki:

#Babylon13

Plemya/The Tribe

Braty.Ostannya spovid.

Majdan

I’m Femen

Povodyr/Przewodnik