Filmowe Wydarzenie Roku 2014 w regionie kujawsko-pomorskim cz.1

Od kilku lat, od tej porze zapraszamy na małe podsumowanie kinowej historii zakończonego właśnie roku w "rodzinnym regionie Tofi" - czyli na Kujawach i Pomorzu. Takie były naszym - bloga Tofifest - zdaniem, najciekawsze Filmowe Wydarzenia Roku 2014 w regionie kujawsko-pomorskim. Dziś część pierwsza.

1. Koniec kręconego w Toruniu serialu „Lekarze” z TVN 
2. Premiera „Bydgoszcz od świtu do zmierzchu” i Złoty Anioł dla tego filmu na IFF Tofifest
3. Aktor Piotr Głowacki z Torunia laureatem nagrody im. Cybulskiego


1. Koniec serialu Lekarze
Stacja TVN zdecydowała zakończyć emisję serialu "Lekarze". Był on wielkim sukcesem promocyjnym Torunia, który stał się stałym "gościem" w domach milionów widzów. "Lekarze" królowali na antenie od września 2012. 30 listopada 2014 zobaczyliśmy ostatni odcinek serialu. TVN zdecydował o zakończeniu z powodu "słabych wyników oglądalności oraz niewystarczających pomysłów, by ten trend odwrócić". Serial opowiadał o losach pracowników szpitala Copernicus w Toruniu. W obsadzie znaleźli się m.in. Magdalena Różczka, Danuta Stenka, Katarzyna Bujakiewicz, Wojciech Mecwaldowski, Paweł Małaszyński, a w piątej serii także Borys Szyc i laureatka Flisaka Tofifest Olga Bołądź. Sukces „Lekarzy” nominowaliśmy dwa lata temu do miana Filmowego Wydarzenia Roku. Pierwszą serię z 2012 roku oglądało 3 mln widzów. Jesienią 2014 serial gromadził już niespełna 2 mln odbiorców. Za scenariusz odpowiadali Andrzej Staszczyk, Justyna Stefaniak oraz Marek Kreutz, a reżyserowali go m.in. Filip Zylber, Marcin Wrona i Bartosz Konopka. "Lekarze" byli produkcją własną TVN. (informacje za: wirtualnemedia.pl, światseriali.pl)

Czytaj też:
TVN robi z Lekarzy dwa seriale
Sukces serialu Lekarze
Lekarze nominowani
Muzyka z „Lekarzy”
2. Premiera „Bydgoszcz od świtu do zmierzchu” i Złoty Anioł dla tego filmu na IFF Tofifest
To było wielkie wydarzenie dla Bydgoszczy. Film dokumentalny „Bydgoszcz od świtu do zmierzchu” jest bowiem pierwszą, filmową monografią miasta w XXI wieku. Zrealizowano go w ramach międzynarodowego projektu „Świat od świtu do zmierzchu”. Premiera odbyła się 9 marca 2014 w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy. Film trafił do programu festiwalu Planete+ Doc, a kilka miesięcy później wygrał konkurs „Lokalizacje” na MFF Tofifest w Toruniu zdobywając Złotego Anioła. Film tworzy 26 etiud autorskich nakręconych i wymyślonych przez mieszkańców Bydgoszczy pod czujnym okiem cenionych dokumentalistów – Mirosława Dembińskiego, Macieja Drygasa, Marcina Sautera i Macieja Cuske. Etiudy opowiadają o różnych obliczach miasta – o zapomnianych warsztatach rzemieślniczych, o kominiarzach, o bydgoskich Romach, o młodziutkim Chińczyku uczącym się w bydgoskiej szkole muzycznej.

Bydgoszcz jest jedynym polskim miastem, które znalazło się w projekcie „Świat od świtu do zmierzchu”. Jego pomysłodawcą jest wywodzący się z Bydgoszczy znakomity dokumentalista Mirosław Dembiński, laureat Flisaka Tofifest. Koproducentem filmu z ramienia miasta Bydgoszczy było Miejskie Centrum Kultury.

Czytaj też:
"BoŚdZ" na Tofifest
TVP o "BoŚdZ"

"BoŚdŻ" na Planete Doc
Recenzja w Gazecie Wyborczej
"BoŚdZ" na YouTube3. Piotr Głowacki laureatem nagrody im. Cybulskiego 
Nagroda im. Zbyszka Cybulskiego 2013 trafiła w ręce Piotra Głowackiego za rolę w „Dziewczynie z szafy” Bodo Koxa. To wielki sukces podsumowujący szaloną karierę aktorską jaką robi torunianin Piotr Głowacki. W rywalizacji o statuetkę aktor pokonał Julię Kijowską, Dawida Ogrodnika, Magdalenę Berus oraz Martę Nieradkiewicz. „Cybulski” to najbardziej prestiżowe wyróżnienie dla młodych aktorów w Polsce, zwane „młodzieżowym Oscarem”. "Jestem szczęśliwy i zaskoczony, to cudowna chwila. Mam nadzieję, że nie zawiodę patrona” – powiedział Głowacki, odbierając statuetkę. Artysta wcześniej już dwukrotnie był nominowany do tej nagrody - za role w "Odzie do radości" (2006) i "80 milionach" (2012). Grażyna Barszczewska, członkini Jury tak uzasadniała werdykt: „Piotr Głowacki pokazał swoją rolą w „Dziewczynie z szafy” wielką dojrzałość, wrażliwość i inteligencję oraz ogromną różnorodność środków wyrazu. A jednocześnie autentyczność, bo w filmie od razu widać, czy oko kłamie, czy nie. W teatrze nie jest to tak wyraźne, natomiast film to wszystko rejestruje” (onet.pl). Dodajmy, że Dziewczyna z szafy” wygrała Tofifest w 2013 roku.
Głowacki to tytan pracy. W tej chwili możemy oglądać go w filmach „Bogowie” Łukasza Palkowskiego  i „Obywatel” Jerzego Stuhra . W styczniu 2015 w „Hiszpance” Łukasza Barczyka, zaś wiosną w „Disco polo”. Pracuje też nad „Anatomią zła” Jacka Bromskiego, , „11 minut” Skolimowskiego i to… nie koniec!

Czytaj też:
Głowacki ma Cybula!
http://www.nagrodacybulskiego.pl 
Culture.pl o nagrodzie Głowackiego
Lifestyle o nagrodzie Głowackiego
Wyborcza o nagrodzie dla Głowackiego 
Gala Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego 2014 - video
Komentarze