Liderzy Ich Troje i Kultu razem. Nowy film.

Czy to możliwe by KAZIK STASZEWSKI i MICHAŁ WIŚNIEWSKI wystąpili razem? Tak. Dojdzie do tego w filmie o Yachu Paszkiewiczu, zwanym "ojcem polskiego teledysku". W piątek kończą się zdjęcia. 

Paszkiewicz i Landowski podczas zdjęć
Obraz pod długim tytułem "30 lat Yacha. Yach Paszkiewicz. Tworzenie wideoklipu jako sens życia" reżyseruje Dariusz Landowski. To wywodzący się z Bydgoszczy filmowiec, który zrealizował już ekranowe biografie grup Variete i Kredki oraz kilkanaście teledysków. Film opowiada o karierze twórczej Yacha Paszkiewicza, jednego z najbardziej utytułowanych twórców teledysków w Polsce. Człowieka , który wytworzył własny, charakterystyczny styl wizualny. Artysty urodzonego w Bydgodszczy, przez wiele lat związanego z Toruniem, a najmocniej - ze środowiskiem Trójmiejskim. Paszkiewicz to także współtwórca Festiwalu Polskich Wideoklipów Yach Film.

Zapytany o to, po co robi film o Yachu, Landowski mówi: - Yach jest największym w Polsce, a prawdopodobnie także w Europie twórcą teledysków muzycznych. Jest, jak wspomina Małgorzata Potocka, najbardziej konsekwentnym i bezkompromisowym twórcą w kraju, który zapłacił ogromną cenę za to, że się 'nie sprzedał' komercji. Obecnie to zapomniany przez media i władze człowiek, który wszystko poświęcił dla swojej pasji. Zapominamy, że to Yach zrewolucjonizował polską telewizję tworząc do programu LALAMIDO. Do momentu jego powstania TVP tkwiło w wizualnym PRL-u. Dzięki niemu mieliśmy namiastkę MTV w polskiej telewizji.


30 lat YACHA (dokument) trailer. from Dari usz Landowski on Vimeo.

W filmie występują KAZIK STASZEWSKI (Kult), MICHAŁ WIŚNIEWSKI (Ich Troje), MAŁGORZATA POTOCKA, LIROY, PAWEŁ KONJO KONNAK, DAREK BRZÓSKA BRZÓSKIEWICZ (d. Totart), JAREK JANISZEWSKI (Bielizna) i inni. W piątek, 13 lutego w
Warszawie powstają ostatnie zdjęcia do filmu. Będzie to wywiad z Jurkiem Owsiakiem. Paszkiewicz jest bowiem twórcą charakterystycznej oprawy graficznej Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

"na papuciach" u Michała Wiśniewskiego w czasie zdjęć

Taka galeria gwiazd w filmie Landowskiego nie powinna dziwić. Yach to autor ponad czterystu teledysków! Współpracował m.in. z De Mono, Kultem, Maciejem Maleńczukiem, Wojciechem Waglewskim, Hey, Budką Suflera, Bielizną, Big Cycem, a nawet z Majką Jeżowską.
Czy ma sens przypominanie jego działań znanych lepiej przed 15 laty? - "Yach tworzy do dzisiaj. Prowadzi warsztaty. Ma dużo niesamowitych pomysłów. Jednak trudno mu je realizować z róznych względów' - mowi Landowski. Dodaje, że dzięki Yachowi Polacy mogli dowiedzieć się o Liroyu, wypromował Skibę i Konja. Pomógł wypłynąć zespołowi Bielizna i Jarkowi Janiszewskiemu. - "Dzięki niemu praktycznie w świadomości ludzi zaistniał zespół Kult i sam Kazik, który w wywiadzie do filmu wspomina, że chciałby wrócić do współpracy z Yachem, z którym zrobił 7 lub więcej klipów".

Reżyser chce pokazać w filmie Yacha takim jaki jest: - Przedstawię go jako człowieka z krwi i kości. W wywiadach z najważniejszymi artystami, ale też rozmawiając z rodziną. W filmie znajdą się fragmenty klipów znanych i mniej, oraz nigdzie niepublikowane materiały z planów filmowych, festiwali i warsztatów". Yachu także "zagra" w filmie, wykorzystane zostanę m.im. zdjęcia z domu Yacha w sytuacjach iście prywatnych. Film realizowany był w Warszawie, Gdańsku i Bydgoszczy. Prawdopodobnie powstaną jego dwie wersje: 50-minutowa i dłuższa, kinowa.

Liroy
Larry Ugwu

Małgorzata Potocka

Komentarze