Będzie pełnometrażowa animacja o Chopinie.

Powstaje pełnometrażowa animacja o Chopinie i współczesnej nastolatce, przenoszących się w czasie. Za produkcję "Serca w murze" odpowiadać będzie legendarne studio Se-Ma-For. Miejscem akcji będzie pałac w Szafarni pod Toruniem.

szkice do animacji, źródło: Fundusze Europejskie
Podobno „Serce w murze” („Heart in the Wall”) będzie największym przedsięwzięciem w historii polskiej animacji. Film ma być pełnometrażową animacją, w swobodny, ale twórczy sposób  interpretującą życie Fryderyka Chopina. Film powstać ma w poklatkowej technice lalkowej, która jest wizytówką łódzkiego Studia Se-ma-for. Produkcja ma mieć 90 minut i docelowo trafić ma do kin na całym świecie.

Film opowie historię miłości i przyjaźni, która pokonuje czas i przestrzeń. Sam pomysł jest naprawdę wyjątkowy. Autorzy chcą zerwać z tradycją pokazywania Chopina w nudno-romantyczny sposób, jako chorowitego muzyka. Tym razem zakocha się w nim (a on w niej), współczesna dziewczyna. Spotkają się... dzięki otworzeniu dziury w czasie. W ten sposób Chopin z XIX wieku i dziewczyna z XXI wieku, będą mogli poznawać się, odwiedzać i... kochać. Dziewczyna "spotka" młodego Chopina w czasie jego pobytu w podtoruńskim pałacu w Szafarni w 1824 roku. Kompozytor faktycznie mieszkał w szafarskim dworku Dziewanowskich jako nastolatek, dwukrotnie
– w roku 1824 i 1825 – spędzając wakacje na ziemi dobrzyńskiej i chełmińskiej. Wydawał tam nawet gazetę - „Kurier Szafarski”

Młody Chopin - projekt postaci
Estera - projekt postaci
Se-Ma-For pracuje nad tym projektem od 2009 roku, ale dopiero teraz pojawiły się realne szanse na jego realizację. Projekt otrzymał bowiem dofinansowanie z Programu Kreatywna Europa – MEDIA w ramach schematu Development. Za reżyserię odpowiada Balbina Bruszewska, absolwentka łódzkiej PWSFTViT, reżyserka, scenarzystka i fotografka. Współpracują z nią: Mihaly Gyoerik - reżyser filmów dokumentalnych, form eksperymentalnych oraz fabularnych związany obecnie z Radiotelevisione Svizzera (RSI) oraz Yves Gutjahr- reżyser, scenarzysta i realizator efektów specjalnych oraz animacji. Studio Se-ma-for, to kontynuator tradycji jednego z najstarszych studiów w Europie. Przez ponad 65 lat studio wyprodukowało niemal 1450 filmów, z których 850 stanowią animacje stop motion. Dwie z nich zostały nagrodzone Oscarem dla Najlepszego Krótkometrażowego Filmu Animowanego: „Tango” (1982) oraz „Piotruś i Wilk” (2008).

Komentarze