Szapołowska z Olbrychskim w filmie polecanym przez Episkopat.

Dawno nie widziana Grażyna Szapołowska wraca na ekran w debiutanckim obrazie Katarzyny Jungowskiej Piąte nie odchodź. W filmie zobaczymy też Daniela Olbrychskiego. Co ciekawe, obraz Jungowskiej polecają katoliccy księża, a nawet "zatwierdził" go Episkopat polski. 

Szapołowska w "Piąte nie odchodź"
"Piąte nie odchodź" nagrodzono już przed premierą kinową, tytułem najlepszego debiutu 2014 - Nagrodą Perspektywa im. Janusza Morgensterna. Film wszedł do kin 13 marca. Scenariusz napisali Eric Stępniewski („Trick”), Wojciech Lepianka (juror Tofifest, scenarzysta „Mój rower”, „Edi”). W rolach głównych zagrali: Michalina Olszańska ("Miasto 44"), Daniel Olbrychski, Łukasz Simlat, debiutująca na wielkim ekranie piosenkarka Patrycja Markowska i wspomniana Grażyna Szapołowska. Dla niej to podwójnie ważna rola. Pierwsza duża po dłuższej przerwie, a do tego w debiucie reżyserskim swojej córki.

  

Główna bohaterka "Piąte: Nie odchodź", 15-letnia Roma (Michalina Olszańska), próbuje po stracie matki uporządkować swoje życie na nowo. Mieszka z ojcem. Mężczyzna jest jednak kompletnie
pochłonięty pracą i zaniedbuje relacje z córką. Dziewczyna znajduje ukojenie w intensywnych treningach tańca. Pewnego dnia do opuszczonego domu w sąsiedztwie Romy wprowadza się tajemniczy nieznajomy (Daniel Olbrychski). Nastolatka zaczyna podejrzewać, że małomówny mężczyzna jest jej Aniołem Stróżem.W filmie debiutuje aktorsko Patrycja Markowska, która zagrała popularną piosenkarkę, która poszukuje tanecznych talentów i poznaje niezwykle obiecująca Romę - główną bohaterkę.

 Co ciekawe film pozytywnie ocenił kościół katolicki, a polecają go księża. Ks. Andrzej Luter mówi "To film o zwarciu dobra i zła w człowieku, film o aniołach czuwających nad grzesznikiem. (...) Jungowska poszła pod prąd współczesnej sztuki. Zrealizowała film na temat dobra. Ona wierzy, że dobro ma wielką siłę, i że ostatecznie triumfuje. Czy to się jednak sprzeda? – zapyta sceptyk. I niech z tym pytaniem pozostanie."

Szapołowska w tym roku pojawi się także w innym filmie. "Miłość w Mieście Ogrodów" to historia o wolności, miłości i cenie, jaką trzeba za nie zawsze zapłacić. To obraz ludzi, z których każdy ukrywa głęboko jakąś tajemnicę. To kino political fiction, romantyczne, społeczne i obyczajowe. Wielopłaszczyznowa i wciągająca historia o ludzkich namiętnościach, ambicjach i marzeniach. Za reżyserię i scenariusz odpowiada słynny dramaturg teatralny Ingmar Villqist, a za zdjęcia Adam Sikora. W obsadzie Andrzej Chyra, Maja Ostaszewska, Michalina Olszańska, Tomasz Schuchardt a nawet kuratorka sztuki Anda Rottenberg.

Szapołowska w filmie "Miłość w Mieście Ogrodów"


Komentarze