Tym razem to Kulesza zagra zakonnicę. Koniec zdjęć do "Niewinnych" Anne Fontaine

Agata Kulesza i Agata Buzek wcieliły się w role benedyktynek w filmie "Niewinne/Innocent" Anne Fontaine. Ekipa filmowa spędziła w Polsce 7 tygodni, kręcąc zdjęcia na Warmii. Obraz opowiadający historię lekarzy i zakonnic Czerwonego Krzyża pracujących w Polsce tuż po II wojnie światowej zobaczymy w kinach w 2016 roku.

Agata Kulesza, Agata Buzek, fot. Aeroplan Film
Scenariusz jest opowieścią fikcyjną, jednak jest inspirowany prawdziwymi wydarzeniami. Jednym z nich jest historia Madeleine Pauliac, która stała się pierwowzorem filmowej bohaterki. Mamy przełom roku 1945 i 1946. Matylda Beaulieu (w tej roli młodziutka, dwukrotnie nominowana do Cezara Lou de Laage) pracuje jako stażystka w polskim oddziale francuskiego Czerwonego Krzyża, który ma na celu odnalezienie i repatriację Francuzów ocalonych z obozów nazistowskich. Razem z innymi lekarzami zajmuje się swoimi rodakami w szpitalu utworzonym na terenie Polski. Pewnego dnia z pobliskiego klasztoru benedyktynek przybywa siostra Teresa i prosi o pomoc dla umierającej zakonnicy. Matylda jedzie do klasztoru i spotyka się z kobietą. Okazuje się wówczas, że problemem jest poród jednej z zakonnic, siostry Zofii. Dziewczyna zaczyna interesować się ostatnimi wydarzeniami w klasztorze.


Lou de Laage, Agata Kulesza, Anne Fontaine, fot. Aeroplan Film
Większość zdjęć do filmu zrealizowano w Ornecie, miejscowości położonej 50 kilometrów na północ od Olsztyna. Zaadaptowano budynek tamtejszego starego dworca, który odegrał szpital francuskiego Czerwonego Krzyża z lat powojennych. Część zdjęć była także kręcona w pobliskim Krośnie, we wnętrzach Sanktuarium Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny.

Klasztor w Krośnie, fot. Aeroplan Film
Cieszy nie tylko wybór Polski jako miejsca realizacji zdjęć, ale także ogromny udział polskich twórców w produkcji. W rolę Matki Przełożonej wcieliła się Agata Kulesza. Sama reżyserka wybrała ją, będąc pod wrażeniem roli aktorki w "Idzie". Jak mówi Fontaine, »Ida« to znakomity, poruszający film, piękny pod względem estetycznym.

Zakonnicą, z którą połączy lekarkę wyjątkowo bliska więź, jest Maria, Mistrzyni Nowicjatu, "prawa ręka" Matki Przełożonej. W tej roli zobaczymy Agatę Buzek. 

Reżyserka "Coco Chanel" i "Idealnych matek" jest pod wrażeniem umiejętności polskich aktorek. Wiedziałam już wcześniej, że w Polsce są świetne szkoły aktorskie - dodaje. Moja ocena aktorstwa Agaty Buzek czy Agaty Kuleszy jest więcej niż wysoka. Na planie świetnie pracują z emocjami, to, jak »wchodzą« w filmową postać, robi ogromne wrażenie. Niedawno pracowałam w Australii z Naomi Watts i Robin Wright - dokładnie tak samo czułam się później, pracując z Agatą Buzek i Agatą Kuleszą - opowiadała w rozmowie z PAP.

Na planie filmu "Niewinne", fot. Anna Włoch / Aeroplan Film

Warto dodać, że w obsadzie filmu znalazły się także inne polskie aktorki, m. in. Joanna KuligEliza Rycembel, Anna PróchniakHelena Sujecka czy Katarzyna Dąbrowska.

Za scenariusz odpowiadają Sabrina B. Karine, Alice Vial, Pascal Bonitzer oraz sama reżyserka, Anne Fontaine. Autorką zdjęć jest Caroline Champetier ("Ludzie Boga", "Holy Motors").

Film pojawi się w polskich kinach w 2016 roku.

AJ