Czy Ziggy Dust zamarznie w Workucie?

To ważny moment dla kina związanego z Toruniem. Już w sobotę "Toruńska fala" na Festiwalu Sztuki Faktu. Czyli premiery dwóch filmów: "Workuta" duetu dziennikarzy Jacek Kiełpiński i Radosław Rzeszotek oraz "Ziggy Dust" w reżyserii nagradzanego w kraju i zagranica Ryszarda Kruka ("Homo musicus", "Taksówkarz"). Wszyscy twórcy to Torunianie.


„Workuta” — o której pisaliśmy już kawał czasu temu, opowiada o pierwszej w historii wyprawie samochodowej z Europy Środkowej do miasta zbudowanego na kościach zesłańców, położonego w niedostępnej tundrze. Uczestnicy ekspedycji, startującej z Torunia wiosną 2011 roku, postanowili uczcić pamięć jej budowniczych przedzierając się do Workuty, przez lody Syberii. Autorem zdjęć jest znakomity operator Paweł Dyllus. Film wyprodukowała Fundacja Tumult.

„Ziggy Dust” w reżyserii Ryszarda Kruka, którego już zapowiadaliśmy szerokim materiałem kilka miesięcy temu,  to opowieść o Zbigniewie Cołbeckim, zegarmistrzu, muzyku, artyście i buntowniku, założycielu kultowej formacji nowofalowej Bikini. W filmie występują osoby związane z tytułowym bohaterem i jego twórczością: Robert Brylewski, Kazik Staszewski, Anna Staszewska, Yach Paszkiewicz, Tomek Siatka, Waldek Radziecki i Wojtek Gałek. Autorem zdjęć jest Adam Fisz, autorami zdjęć archiwalnych są Wojciech Budny i Yach Paszkiewicz (inf. ze strony Toruńskiej Agendy Kulturalnej). Oba filmy montował Paweł Żydowicz.

Czekamy więcej niż niecierpliwie.