Powstaje adaptacja powieści Olgi Tokarczuk "Prowadź swój pług przez kości umarłych”

Ten film ma być prowokujący, czasem będziemy "jechać po bandzie" - tak o "Pokocie" mówi autorka filmu, Agnieszka Holland. Nominowana do Oskara reżyserka rozpoczęła właśnie zdjęcia do adaptacji powieści Olgi Tokarczuk. Premiera w 2016 roku.

Historię Janiny Duszejko, bohaterki powieści Tokarczuk, reżyserka chce przedstawić w stylu Wesa Andersona i braci Coen. Widzę tę postać jako mieszankę filozofki Simone Weil, postać z książki Coetzeego - Elizabeth Costello, Stanisławy Przybyszewskiej, Wariatki z Chaillot i wielu moich znajomych rówieśniczek, zwariowanych na punkcie ekologii, astrologii, wciąż młodzieńczych mimo nabytych lat i kilogramów, hodujących w sobie wspomnienie wiary w lepszy, sensowny świat - czytamy wypowiedź autorki w materiałach prasowych. 

Agnieszka Holland

Zdjęcia realizowane będą w dwóch etapach: latem tego roku i zimą 2016 roku. Obok terenów Kotliny Kłodzkiej w filmie zostaną ukazane także rejony Czech. Sama produkcja wynika z kooperacji polsko-czeskiej, a konkretnie współpracy pomiędzy Studiem Filmowym TOR oraz Nutprodukce. 

W filmie mają pojawić się znani aktorzy związani z Dolnym Śląskiem. Portal Stowarzyszenia Filmowców Polskich podał już przybliżoną obsadę. Główną rolę zagrać ma Agnieszka Mandat ("Jeziorak"). W filmie wystąpi także Miroslav Krobot, jeden z najbardziej rozpoznawalnych czeskich aktorów, oraz kilku polskich twórców: Andrzej Grabowski, Tomasz Kot czy Wiktor Zborowski.

Agnieszka Mandat

Główne postacie przedstawione w tej historii będą wyraziste, żywe, oryginalne. Zależy mi, by istniały one niemal równoprawnie do głównej bohaterki, by każda niosła swoją tajemnicę, by co i rusz ogarniały nas wątpliwości co do ich roli w popełnianych zbrodniach - dodaje reżyserka.

Pani Agnieszko - czekamy!

AJ