Gala Zamknięcia za nami. "Islandzka opowieść" z główna nagrodą, ale... to nie wszystko!

Wczoraj o godz. 18:00 odbyła się uroczysta Gala Zamknięcia 13. MFF TOFIFEST. Podczas ceremonii zostały przyznane najważniejsze nagrody Festiwalu - poznaliśmy laureatów Złotych Aniołów w konkursie On Air, Shortcut oraz From Poland. Oprócz światowej sławy twórców filmowych, galę zaszczycił swoją obecnością kompozytor Paul Anthony Romero. Uroczystość poprowadził Jarosław Jaworski. Przed nami jeszcze jeden dzień pełen filmowych wzruszeń, debat i spotkań. Zostaniecie?...


fot. Jacek Smarz

Triumfatorem tegorocznego konkursu On Air okazała się być Islandzka opowieść (Rams) w reżyserii Grímura Hákonarsona. Film został wyróżniony główną nagrodą międzynarodowego jury, które, jak mówiła jego przewodnicząca, reżyserka Anne Fountaine, podjęło decyzję niemal jednogłośnie. Co ciekawe, najważniejsza nagroda TOFIFEST w tym roku po raz pierwszy trafia i do producenta, i do reżysera zwycięskiego filmu.

W konkursie polskim From Poland zwycięstwo odniósł film Karbala Krzysztofa Łukaszewicza. Nagroda trafiła do producenta filmu, Włodzimierza Niderhausa. Zarówno reżyser, jak i producent filmu, dziękowali za to, że został on tak doceniony - w końcu niełatwo jest kręcić dobre kino wojenne w Polsce. Karbali udało się przełamać ten schemat i pokazać, że jest to możliwe. W konkursie Lokalizacje Złotego Anioła odebrał Ryszard Kruk, reżyser filmu Ziggy Dust o niepokornym muzyku, Zbyszku Cołbeckim.

Nagroda w konkursie Shorcut trafiła do izraelskiego Ten Buildings Away w reżyserii Mikiego PolonskiegoWyróżnienie otrzymała wyjątkowa animacja brytyjska, The Bigger Picture w reżyserii Daisy Jacobs. Sam Polonski nie mógł pojawić się na Gali, dlatego nakręcił specjalne podziękowania w formie filmiku, który został wyświetlony podczas ceremonii.

Kafka Jaworska, Umut Dag. fot. Jacek Smarz

Nie obyło się bez specjalnych wyróżnień Festiwalu. Złotego Anioła dla wybitnej artystki europejskiej otrzymała znakomita francuska reżyserka Anne Fontaine, która zasiadała również w jury profesjonalnym konkursu głównego. Jak mówiła, bardzo cieszy się z przyjazdu do Polski i swojej obecności na Festiwalu, tym bardziej, że przez ostanie kilka miesięcy kręciła tutaj swój nowy film (chodzi oczywiście o Niewinne, które już niedługo zobaczymy w polskich kinach).

Złotego Anioła dla wschodzącego talentu europejskiego otrzymał kurdyjski reżyser, Umut Dag. Był on także członkiem tegorocznego jury. Flisaka Tofifest otrzymała pochodząca z Włocławka gwiazda niemieckiej telewizji, Anna (Anja) Antonowicz.

Poruszającym momentem Gali było wspomnienie dwóch filmowców, którzy odeszli od nas w tym roku. Obaj związani byli z Toruniem. Mowa o Waldemarze Grzesiku - niezależnym reżyserze i scenarzyście oraz Jacku Szymczaku - operatorze kamery, fotografiku, reżyserze.

Ceremonię zamknięcia ubarwili artyści związani z regionem, m.in. DJ Steve Nash oraz Tomasz Cebo, który, rapując, nawiązał do głównego pasma tegorocznego Festiwalu, czyli Klubu 27. 

fot. Jacek Smarz


To nie koniec festiwalowych atrakcji. W niedzielę na TOFIFEST zobaczymy m.in. nominowany do Złotej Palmy film Nawet Góry Przeminą czy głośnego Demona Marcina Wrony. O godz. 18:00 w Od Nowie odbędzie się z kolei otwarta debata pt. "Jak będziemy oglądać filmy w 2030 roku?". Panelowi dyskusyjnemu towarzyszyć będzie pokaz kultowego Tronu, klasyka kina sci-fi. 

14. edycja MFF TOFIFEST odbędzie się w październiku 2016 roku.
Zapraszamy do spędzenia z nami jeszcze jednego filmowego popołudnia! 

Angelika Jasiulewicz

Komentarze