(Nie)pokorny Jan Peszek w Toruniu. Spotkanie na Tofifest 2015

Utarło się, że każdy medal ma dwie strony. Jednak pierwszy z gości TOFIFEST pokazuje, że zawsze musi istnieć coś pomiędzy. Wszechstronny artysta, entuzjasta nieszablonowych ról, pracoholik, pasjonat natury i  harmonii, podaje nam pierwszy kawałek festiwalowego tortu, otwierając cykl spotkań z Mistrzami. 


To ja , typ… pokorny

W niedzielne deszczowe południe do Kina Centrum zawitał artysta totalny, znakomitość tegorocznej edycji festiwalu - Jan Peszek. Jest on jednocześnie tegorocznym laureatem Złotego Anioła za niepokorność twórczą. Sam następująco skomentował tę sytuację: "wydaje mi się, że niepokorność artystyczna ma być potwierdzeniem sensu twórczości, mimo że sam czuję się pokorny. Szczególnie wobec aktorstwa, które jest według mnie sposobem na rozwikłanie skomplikowanej i nieodgadnionej zagadki – natury człowieka”.

Wszystkie odcienie tęczy

Oprócz spraw aktorskich Jan Peszek poruszył bardzo poważny i delikatny temat patriotyzmu w Polsce. Zapytany o film Hiszpanka w reżyserii Łukasza Barczyka odpowiedział, że najważniejszym zdaniem, które wypowiedział w tej produkcji  było: „ja chcę Polski, której biel i czerwień to truskawki ze śmietaną”.
To kolokwialne – ale jednocześnie boleśnie oddające rzeczywistość – zdanie odnosi się do mentalności Polaków dotyczącej patriotyzmu. Żyjemy przeszłością i wciąż do niej wracamy, nie mogąc skupić się na teraźniejszości. Jak powiedział aktor, powinniśmy cieszyć się życiem i niezależnością, zamiast traktować się jako ascetów Polski walczącej i umęczonej.

Show business niszczy młodych ludzi

Tematem przewodnim tegorocznego festiwalu jest Klub 27. W związku z tym, leitmotivem tegorocznego Tofifestu jest pytanie: "czy show business niszczy artystyczną psychikę i wrażliwość młodych ludzi?". Spytany o to Jan Peszek stwierdził: "show business jest bezkompromisowy, wszystkie chwyty są w nim dozwolone, ale mimo tego jest ciekawy".

Co będzie dalej?

Mino ciągłego biegu i zawirowania w życiu, aktor znajduje także czas na chwile odpoczynku i wytchnienia. Potrafi zatrzymać się, naładować akumulatory i przygotować na kolejne wyzwania. Aktualnie pracuje nad nowymi projektami – zarówno teatralnymi, jak i filmowymi.

Iwona Rogalska, Anna Gamelska

Komentarze