Film o toruńskiej opozycjonistce dostał Nagrodę im. Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego

Toruński sukces podczas konkursu Audycja Historyczna Roku organizowanego przez IPN. Dokument filmowy „Krystyny Kuty 25 lat wolności” został nagrodzony podczas III edycji konkursu w kategorii „Losy”. Bohaterką reportażu, za który przyznana została Nagroda im. Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego,  jest Krystyna Kuta – legendarna działaczka toruńskiej opozycji – wielokrotnie więziona oraz internowana za aktywność na rzecz niepodległej Polski. Film możesz obejrzeć w tym poście.

Krystyna Kuta, kadr z filmu

Z radością przekazujemy tę informację, którą otrzymaliśmy dzięki uprzejmości naszej przyjaciółki Agnieszki Sobkowiak. Tym większa to dla nas radość, że film prezentowaliśmy w ramach konkursu Lokalizacje na MFF Tofifest w Toruniu. 

Film wyreżyserował i zrealizował Mirosław Rogalski z Akademii Telewizyjnej TVP - kierowanej przez Jacka Snopkiewicza – dziennikarz przez wiele lat związany z Toruniem i regionem. Do
tegorocznej edycji zgłoszonych zostało 75 prac - filmów i audycji radiowych. Rozstrzygnięcie konkursu odbyło się w Białymstoku,  26 listopada 2015 roku, w dniu urodzin śp. Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego.

Krystyna Kuta, jeszcze jako studentka filologii polskiej UMK w Toruniu i poetka, wobec represji i niemożności podjęcia pracy w swoim zawodzie, jeszcze w latach 80-tych podjęła pracę sprzątaczki. Bohaterka dokumentu po 25 latach, które minęły od odzyskania wolności, zarabia na skromne życie nadal sprzątając domy, biura i klatki schodowe. Prowadzi własną  działalność gospodarczą i uczciwie płaci podatki. Żyje więcej, niż skromnie, na uboczu, ale nie ma pretensji do nikogo, że jej życie w wolnej Polsce tak się potoczyło.

Film „Krystyny Kuty 25 lat wolności” to dokument, w którym widzowie spotkają się ze znaną wielu torunianom bohaterką. Pokazujemy ją w dniu obchodów wielkiego święta wolności – 4 czerwca 2014 roku. Mam nadzieję, że ostatecznym efektem tego dokumentu i tej nagrody będzie zwrócenie uwagi na los ludzi, którzy walczyli o przemiany demokratyczne w Polsce, a ich życie w wolnej Polsce okazało się materialnie bardzo trudne. Cieszę się, że waga tego problemu została doceniona przez jury, któremu przewodniczyła legenda reportażu radiowego - redaktor Janina Jankowska – mówi autor dokumentu Mirosław Rogalski.


Podkreślić należy, że „Krystyny Kuty 25 lat wolności” to dokument z wieloma akcentami toruńskimi. Jego elementami są ujęcia lotnicze toruńskiego Starego Miasta, a także JARu, gdzie stacjonowały do początku lat 90. oddziały wojsk radzieckich. Krystyna Kuta odwiedza także pomnik upamiętniający miejsce porwania księdza Jerzego Popiełuszki w Górsku. W filmie pojawia się także muzyczny motyw „Obcego Astronoma” – kompozycji Grzegorza Ciechowskiego i Zbigniewa Krzywańskiego z toruńskiej Republiki.

Niezwykłą wartością tego dokumentu jest pierwsza od czasów wyjścia z więzienia wizyta Krystyny Kuty w celi więzienia w Fordonie, w której przebywała podczas internowania.

„Krystyny Kuty 25 lat wolności”
to jedna z 3 części toruńskiej trylogii solidarnościowej, którą zrealizował w roku 2014 Mirosław Rogalski. Drugą jej częścią jest film o pierwszych latach toruńskiego samorządu po roku 1989 – Prezydencie Jerzym Wieczorku („Pierwszy Samorządowy”) oraz o pierwszej Radzie Torunia („Pierwsi Samorządowi”). Wszystkie części wyemitowała TVP Bydgoszcz.

kadr z filmu
Jeżeli chcecie więcej wiedzieć o tum filmie, kontakt dla mediów:
Agnieszka Sobkowiak, agnieszka.d.sobkowiak@gmail.com, tel. kom 723 300 254