Dowiedz się więcej. Tomek Wasilewski ze Srebrnym Niedźwiedziem Berlinale!

Tomek odbiera Niedźwiadka
Radość trwa, nasz człowiek ma Srebrnego Niedźwiedzia Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie, jednej z pięciu najważniejszych imprez filmowych świata. Ten człowiek to Tomasz Wasilewski, laureat naszego Flisaka Tofifest. Urodzony w Toruniu, wychowany w Inowrocławiu "krajan" festiwalu Tofifest. O samej nagrodzie pisaliśmy tutaj, a poniżej kilka gorących komentarzy.

Nick James, krytyk filmowy, członek jury, który wręczał nagrodę Wasilewskiemu w Berlinie:
"Jury było pod wielkim wrażeniem tej opowieści o czterech kobietach, które wierzyły w ideę lepszego życia w kraju w czasie wielkiej zmiany. Opowieści, która jest jednocześnie niezwykłym popisem aktorek, ich siły i nadziei".

Jay Weissberg z "Variety":
"Wszystkie cztery aktorki zasługują na pochwałę za mocne występy. Kijowska i Cielecka mają kontrolowaną, ale kruchą intensywność. Samotność bohaterki granej przez Kolak jest obezwładniająca, zwłaszcza w momencie, w którym tłumione emocje wypływają na wierzch i gdy Renata nie wie, co z tym zrobić. Marzena może być najbardziej godna pożałowania ze wszystkich bohaterek, prawdopodobnie z powodu swojej młodości, urody i energii, które zawierały tak wiele obietnic. Nieradkiewicz trzyma swoją postać w ryzach aż do niezwykle gorzkiego końca".

Urszula Lipińska dla Stopklatki:
"Przedstawiając w "Zjednoczonych Stanach Miłości" cztery niezwykle samotne kobiety uwięzione w pułapce niespełnionej miłości i tłamszące swoje uczucia pod kredowobiałymi twarzami, Tomasz Wasilewski podsumowuje w pewien sposób ponad dwie dekady naszej polskiej wolności".Fragmenty wywiadu dla film.onet:

Onet: Co było w tym zadaniu aktorskim najtrudniejsze?
Magdalena Cielecka.: Ja musiałam palić strasznie dużo papierosów. Na zmianę te prawdziwe i sztuczne. Te „filmowe” też są okropne, jak się je pali w liczbie czterdziestu o ósmej rano przez sześćdziesiąt dubli. Człowiek czuje się fatalnie. Tym bardziej, że ja prywatnie nie palę, więc było to dla mnie spore wyrzeczenie.

Onet.pl (recenzja)

Wyborcza.pl
Berlinale 2016. Srebrny Niedźwiedź dla Tomasza Wasilewskiego za "Zjednoczone Stany Miłości"!

PAP
Srebrny Niedźwiedź Berlinale dla Tomasza WasilewskiegoGaleria fotografii

Aktorki z filmu podczas konferencji prasowej w Berlinie

Tomek, Kijowska i Cielecka ze Srebrnym Niedźwiedziem

Tomek ze Srebrnym Niedźwiedziem

Ekipa filmu przed premierą

Kadr z filmu, Julia Kijowska
Kadr z filmu, Magdalena Cielecka

Kadr z filmu, Dorota Kolak

Kadr z filmu, Magdalena Cielecka
Tofifest 2014, Tomasz Wasilewski otrzymuje Flisaka Tofifest z rąk prezydenta Torunia, Michała Zaleskiego

Tofifest 2014, Tomasz Wasilewski otrzymuje Flisaka Tofifest


Komentarze