Prometeusz, Trainspotting i Pollock - wszystkie wcielenia Bisza i B.O.K

Bisz w "Prometeuszu"
Bisz to niewątpliwie jedn z najważniejszych hip-hopowców polskich. Jego utwory charakteryzują się świetnym bitem i - co niestety rzadkie w naszej muzyce - mądrymi i błyskotliwymi tekstami. Ale Bisz i jego formacja B.O.K pojawiają się w Tofifest Film Magazine z innej przyczyny. Z powodu teledysków.
Hiphopowiec z Bydgoszczy dba nie tylko o jakość muzyki. Stara się by wszystkim jego
najważniejszym utworom towarzyszyły teledyski na poziomie. Zdecydowanie największą i najbardziej spektakularną produkcją ekipy Bisz & B.O.K jest klip do utworu "Prometeusz", promujący album "Labirynt Babel" (2014). Teledysk przenosi nas do post-apokaliptycznego świata ludzi żyjących w brudnych podziemiach, zaułkach i budach. Obraz przywodzi na myśl tak lubiane przez kino, wizje świata po mitycznej wielkiej wojnie lub katastrofie atomowej. Odnaleźć można tu na przykład tropy wizualne ze starej serii filmów o Mad Maxie. Klip został wyreżyserowany przez Krzysztofa Kiziewicza znanego z wysmakowanych wizualnie klipów Mister D., Łona-Webber, Rudy, Lao Che i innych. Dyrektorem artystycznym był ceniony artysta wizualny Maciek Szupica, a za zdjęcia odpowiada Michał Rułka. Warto dodać, że w utworze wykorzystano sampel Bemibek "Podaruj mi trochę słońca".

Wśród klipów Bisz & BOK wyróżnić należy także dzieło Miłosza i Bartosza Borzyckich (Fifthside) "Pollock" (2012; debiutancki album Bisza Wilk chodnikowy). Reżyserzy otwierają teledysk dusznym, nieco paranoicznym klimatem opuszczonego szpitala psychiatrycznego, by przejść do obrazów które w jasny sposób nawiązują do technik malarskich stosowanych przez Jacksona Pollocka. Teledysk trafnie nawiązuje do życia tego wielkiego artysty amerykańskiego, który cały czas balansował na krawędzi szaleństwa.


W zupełnie innym klimacie utrzymany jest teledysk do "Indygo" (także z LP Wilk chodnikowy). Rozegrany na zbliżeniach twarzy Bisza i... pyska uroczego wilka grającego w tym klipie. Czysty formalnie, operuje bardzo klimatycznymi ujęciami autorstwa filmowców z grupy Juzz Media.
 
  

"Jestem bestią" (2012, także debiutancki LP) opatrzono bardziej "typowo" hiphopowymi klimatami wizualnymi. autorstwa EVIL EYE MOVIE STUDIO. Choć nie jest to najmocniejsza produkcja z ouevre Bisza, to ciekawe jest zawarcie sporej ilości odniesień filmowych. Przez chwilę widzimy np. Hannibala Lectera, maszerujące zombie z "Nocy żywych trupów" i Frankensteina prosto z niemieckiego kina ekspresjonistycznego.


Najbardziej "filmowym" klipem ekipy Bisz & B.O.K jest "Trainspotting". Nie nawiązuje on co prawda do głośnego filmu Danny Boyle'a z 1996, ale powstał na podstawie ujęć z filmu "Beastie Girl", który miał premierę w 2013 roku. Reżyserem filmu był Jakub Drobczyński, a klipu Projekt Borsuk. Zdjęcia nakręcił Yori Fabian, a producentem była Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa Telewizyjna i Teatralna w Łodzi czyli słynna "Filmówka".


Na koniec krótkiego przeglądu klipów Bisza, wybierzmy się do klimatycznych wnętrz siedziby Polskiego Radia PIK w Bydgoszczy gdzie zaczyna się akcja klipu "Spadam w górę". Utwór z albumu "W Stronę Zmiany" po długim, skrzypcowym (!) początku przenosi nas na dach wieżowca z wielkiej płyty gdzie poznajmy już całą formację BOK.


Za muzykę w utworze odpowiada Oer, rapuje Bisz, a wokale podaje Kay, czyli razem cały "B.O.K.". W piosence pojawiają się prócz skrzypiec dźwięki altówki. Sam klip zrealizowała ekipa bydgoskiego SonicArtStudio.pl, znana z wyprodukowania dokumentalnego "Tryszczyn 1939", zdobywcy II nagrody na Festiwalu Filmów Historycznych w Zduńskiej Woli, prezentowanego podczas Tofifest 2014. 

Bisz nie tylko tworzy, ale także twórczość popiera. Klip „Prawo do kultury”, w którym wystąpił, jest hip-hopowym, hołdem dla Wrocławia jako Europejskiej Stolicy Kultury 2016. "Jego celem jest upowszechnienie wiedzy o tym, że każdy obywatel, niezależnie od narodowości, wyznania, miejsca zamieszkania, poglądów, powinien mieć zagwarantowane prawo do kultury. Chcemy, aby prawo do kultury zostało wpisane do kanonu praw człowieka" - czytamy w opisie klipu na youtube.Teledysk został nagrany w formule słowno-muzycznego protest songu. Zaangażowani zostali w jego realizację Vienio, Bisz, Miuosh, East West Rockres/Chleba. Za produkcję muzyczną odpowiada Kuba „Pereł” Perełkiewicz, a za realizację klipu Dariusz Szermanowicz ( Grupa 13). Współproducentem teledysku jest Narodowe Centrum Kultury.
Bisz, a właściwie Jarosław Jaruszewski urodził się 9 maja 1984 w Bydgoszczy. jest nie tylko raperem, ale także poetą i producentem muzycznym. ma na koncie 2 albumy i 3 EP-ki. W 2013 roku raper został wyróżniony tytułem Bydgoszczanina Roku 2012.

Co tydzień możecie usłyszeć jego absolutnie unikatowe audycje autorskie w bydgoskim Radio Kultura działającym w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy. Są one bardziej samoistnymi słuchowiskami łączącymi muzykę, poezję i literaturę. Ich archiwalne wydania znajdziecie na podcastach Radia Kultura.

A my czekamy na nowe produkcje klipowe ekipy Bisza.

Komentarze