Piotr Głowacki w filmie wspartym przez Fundację Spielberga.


Laureat Orła i Flisaka Tofifest, Piotr Głowacki, wcieli się w rolę Emanuela Ringelbluma, człowieka, dzięki któremu przetrwała prawda o koszmarze warszawskiego Getta. Głowackiemu
w filmie "Kto napisze naszą historię?" partnerują Karolina Gruszka i Jowita Budnik. 

Piotr Głowacki jest jednym z najbardziej rozchwytywanych polskich aktorów. Mimo nagród (Nagroda Cybulskiego, Orzeł, Flisak Tofifest) zazwyczaj grał postaci drugiego planu. W "Kto napisze naszą historię?" będzie to rola główna. Wcieli się w Emanuela Ringielbluma, członka organizacji Oneg Szabat i twórcę słynnego archiwum Ringelbluma. 

Film wyreżyseruje Roberta Grossman. Żonę Ringelbluma -  Judytę, zagra Karolina Gruszka. Jowita Budnik wcieli się w Rachel Auerbach, jedną z niewielu członków Oneg Szabat, którzy przeżyli wojnę.

Pełnometrażowy, fabularyzowany film dokumentalny kręcony jest w Łodzi, która gra warszawskie getto. Powstaje w amerykańsko - polskiej koprodukcji przy wsparciu Fundacji Spielberga. Wyprodukuje go siostra Stevena Spielberga, Nancy. 

Emanuel Ringielblum
Pamięć koszmaru

Archiwum Ringielbluma obejmowało 30 tys. dokumentów zebranych przez Oneg Szabat - tajną organizację intelektualistów i społeczników, wyselekcjonowaną na terenie getta przez historyka, Emanuela Ringelbluma. Jej członkowie za cel postawili sobie m.in. zbadanie metod hitlerowskiej eksterminacji Żydów oraz zabezpieczenie spuścizny i świadectwa mordowanych. 

Archiwum ukryto w 1943, na chwilę przed wybuchem powstania i zagładą Getta. Historię archiwum i Oneg Szabat opisał amerykański historyk, Samuel D. Kassow. Książka stała się podstawą scenariusza.
Odnalezienie części Archiwum Ringelbluma przy ul. Nowolipki w 1946 r
Odnalezione listy z piekła

Dokumenty, zakopane w metalowych skrzyniach i bańkach na mleko zostały odkryte w 1946 roku. Niestety nie wszystkie. Odkopano dwie skrytki, trzeciej nigdy nie odnaleziono, chociaż podejrzewa się, że jest gdzieś pod budynkiem ambasady Chin. 

Ringelblum i większość jego towarzyszy zginęli, ale skrzynki z dokumentami przetrwały wojnę i trafiły do Żydowskiego Instytutu Historycznego. Podziemne Archiwum Getta Warszawskiego stanowi do dziś bezcenne źródło wiedzy o Holocauście.

Podstawą scenariusza obrazu „Who Will Write Our History?” , który , była książka amerykańskiego historyka Samuela D. Kassowa. W Ringelbluma wcieli się Piotr Głowacki, jego żonę zagra Karolina Gruszka, a pracującą dla Oneg Szabat Rachelę Auerbach – Jowita Budnik.

Nie każdy się cieszy

Dystans do realizacji filmu okazują już środowiska narodowców i prawicowców. Pod wiele mówiącym tytułem "A kto napisze nasza historię?", na portalu narodowalodz.pl ukazał się felieton na ten temat.

Film będziemy mogli obejrzeć w 2017 roku. 


Komentarze

 1. Liga Mistrzów UEFA‬, ‪Atlético Madryt‬, ‪Real Madryt‬‬
  Jo-Wilfried Tsonga‬, ‪French Open‬‬
  Sport żużlowy‬‬
  ‪‪Krzysztof Włodarczyk‬, ‪Krzysztof Zimnoch‬, ‪Boks‬, ‪Polsat Sport‬‬
  Vive Tauron Kielce‬, ‪Liga Mistrzów UEFA‬, ‪Paris Saint-Germain F.C.‬, ‪Piłka ręczna‬‬
  Matt LeBlanc, Top Gear
  Eugeniusz Bodo
  Abdre Rieu, Atlas Arena, łódź, orkiestra
  Rod Stewart
  Johnny Depp, Amber Heard

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz