Dubska, The Returners, Małpa - oceniamy nową falę, nowych klipów. Część 1.

"Sekrety" The Returners feat. Małpa; pośrodku Dominik Smużny
Ostatnie miesiące przyniosły sporo nowych klipów z wielu gatunków muzyki. Oczywiście klipów stworzonych w Toruniu i Bydgoszczy, "rodzinnej" okolicy Tofifest'u.

Postanowiliśmy zacząć oceniać na blogu ich filmową realizację (bo
od oceniania muzyki są inni fachowcy). Dzisiaj pierwsza dawka. Od reggae w wykonaniu grupy Dubska, po hip-hop The Returners z gościnnym udziałem Małpy. Pod każdym klipem nasze oceny (skala 1-6). Jesteśmy otwarci na dyskusję czy oceniliśmy za nisko czy za wysoko (uwaga! oceniamy realizację klipu, nie utwory muzyczne). Dyskutuj FB: http://www.facebok.com/tofifest

The Returners i Małpa "Sekrety"

Niedawno opisywaliśmy na blogu Tofifest teledyskowe osiągnięcia świetnego rapera z Bydgoszczy - Bisza i jego ekipy B.O.K. Teraz w sieci pojawił się teledysk do "Sekretów" z albumu "Nowa Stara Szkoła" grupy The Returners z gościnnym udziałem toruńskiego rapera Małpy.

To on przejął w klipie rolę frontmana. Klip został nakręcony w legendarnym, undergroundowym klubie Enerde w Toruniu. Dla wytwórni Prosto, teledysk zrealizował Splot Media.


Tofifest Film Magazine ocenia The Returners feat. Małpa "Sekrety': 5
Ocenę uzasadnia programmer pasma Lokalizacje Tofifest, Jarek Jaworski: Klip powstał w dusznej atmosferze znanej centrali undergroundu, klubie Enerde w Toruniu. To świetne tło dla hip-hopowego teledysku.
Kamera i oczy widza koncentrują się na mistrzu ceremonii, kórym jest w tym klipie Małpa. Ale musi on konkurować z odkryciem, Dominikiem Smużnym w roli demonicznego Pana X. Jak dla mnie, Dominik - na co dzień artysta konceptualny - ukradł show pozostałym postaciom w klipie, nawet licznie pojawiającym się pięknym kobietom.
Realizatorzy ze Splot Media dobrze oddali atmosferę "gorączki sobotniej imprezy". Nie popełnili żadnych błędów, uciekli też od szablonowych rozwiązań (nie ma np. zbliżeń na dym z papierosa czy nieustannego grania rapera "do kamery").
Na pewno ten teledysk Returnersów jest ciekawszy od innego z tej samej płyty, do utworu "Przepis na jutro".

Reggae (don't)STOP! Dubska "Stop"

Dubska to jeden z najbardziej barwnych polskich zespołów reggae. Grupa pokazała klip do promującego nową płytę utworu "Stop". Numer pochodzi z płyty "Ulicami", która miała premierę 27 maja 2016. Wydawcą płyty jest Agencja Muzyczna Polskiego Radia.

Utwór i cały album wyprodukował Aleksander 'Mothashipp" Molak, jednen z najzdolniejszych producentów młodego pokolenia, znany ze współpracy z Pablopavo, Mariką, czy zespołem Mama Selita. Twórcami klipu jest ekipa Filminati.


Tofifest Film Magazine ocenia Dubska "Stop": 4
Ocenę uzasadnia programmer pasma Lokalizacje Tofifest, Jarek Jaworski: utwór "Stop" narodził się w głowie Dymitra Czabańskiego, wokalisty zespołu, który od lat spaceruje z gitarą akustyczną po ulicach różnych miast.
To on gra w klipie "główną rolę". Jego podróż po mieście komercji łączy poszczególne sceny. W tle partneruje mu reszta zespołu Dubska oraz, w kilku scenach mistrz breakdance, Aleksander Tyburek znany jako "Alkowy Funkowy". 
Przyznam, że spodziewałem się czegoś ciekawszego, co wizualnie dorównywałoby piosence. Tym bardziej że ekipa Filminati ma na koncie sporo naprawdę dobrych klipów. O ile "Stop" to niezły utwór, to klip do niego koncentrujący się na podróżowaniu lidera Dubska po bydgoskich ulicach, nieco mnie zawiódł.
Oczywiście bez dramatów. Wszystko zrealizowano bardzo solidnie, w czarno-białej konwencji. Udało się dobrze "ograć" na ekranie wyrazistą twarz Czabańskiego. Świetnie wypada breakdance'r "Alkowy Funkowy". Generalnie pozytywny klip.

Niedługo kolejna część OCENIANIA KLIPÓW.
Obserwujcie!


Komentarze