W Bydgoszczy dają Klapsa po raz ósmy.

kadr z "Wypadki Kasi Gajdy" Pawła Cichońskiego 
W Bydgoszczy rozpoczął się jeden z najsympatyczniejszych festiwali kina amatorskiego. Konkurs Filmów Amatorskich KLAPS już od 8 lat gromadzi w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy młodych filmowców niezależnych.

Ten ogólnopolski konkurs filmowy skierowany jest do młodzieży w wieku od 15 do 24 lat. Fajnie, że
robią go ich rówieśnicy - organizatorem głównym jest Samorząd Uczniowski Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 6 w Bydgoszczy.

Filmy ocenia profesjonalne jury, które spośród nadesłanych prac wyłania 30 najlepszych, których autorzy zostają finalistami konkursu. Spędzają oni w Bydgoszczy dwa, festiwalowe dni. W ich czasie mogą m.in: poszerzyć swoją wiedzę i umiejętności podczas warsztatów filmowych, zwiedzić miasto podążając śladami kręconych w Bydgoszczy filmów oraz spędzić wieczór w dobrym towarzystwie oglądając nagrodzone w poprzednich edycjach filmy w zaprzyjaźnionej kawiarni.

Laureaci i finaliści tegorocznego konkursu zostaną nagrodzeni podczas Gali Finałowej, która odbędzie się dnia 10 czerwca (piątek) w bydgoskim MCK-u. Nagrody zostaną przyznane w 4 głównych kategoriach. Grand Prix wybiera publiczność.

Dobór filmów jest warty wizyty na Klapsie. W stawce znalazł się np. błyskotliwy short "Wypadki Kasi Gajdy" Pawła Cichońskiego. Film już utytułowany. Zdobył m. in. ShortBest International Film Award na Rockland Youth Film Festival 2015 w USA, wygrywając z 250 filmami z całego świata. Rok wcześniej tę samą nagrodę otrzymała etiuda z główną rolą Jacka Gleesona znanego jako król Joffrey z "Gry o Tron". Swoje trzy filmy pokazuje Mateusz Wyszogrodzki, interesujący młody reżyser i operator. Większość jego produkcji możemy obejrzeć na jego oficjalnej stronie. Ma na koncie np. dobre zdjęcia do ciekawego teledysku formacji Ferajna z Hoovera do legendarnej piosenki z czasów II wojny "Warszawo Ma".

 

W tegorocznym jury zasiedli: Krzysztof Nowicki, założyciel grupy filmowej Stealtheapple oraz Stowarzyszenia Koloroffon, znany doskonale widzom Tofifest z prezentacji jego filmów takich jak "Basen" czy "Away from Reykjawik"); szef Kina Orzeł MCK - Arkadiusz Hapka, współtwórca ważnego programu popularyzacji kina "Bydgoska Tożsamość Filmowa" i Konrad Aksinowicz, twórca reklam oraz teledysków, m.in. dla Moniki Brodki czy Noviki. Już niedługo polscy widzowie będą mogli obejrzeć jego nową realizację "W spirali" nominowaną do Złotego Lwa na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Polecamy!

Program 8. KLAPSA

9 czerwca, czwartek
10:00-12:15 projekcja filmów konkursowych cz. 1 (Kino Orzeł MCK)
12:45-15.00 projekcja filmów konkursowych cz. 2 (Kino Orzeł MCK)
19:00-23:00 Kino Letnie (Muzeum Wodociągów, Gdańska 242)

10 czerwca, piątek
10:00-13:00 warsztaty filmowe dla finalistów cz. 1 (siedziba MCK)
14:00-17:00 warsztaty filmowe dla finalistów cz. 2 (siedziba MCK)
18:00-20:00 Gala Finałowa (Kino Orzeł MCK)

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny!!!

Komentarze