Torunianin gra z Jimem Carrey'em, a premiera w Warszawie

kadr z True Crimes: Zbigniew Zamachowski, Jim Carrey, Piotr Głowacki
Nareszcie! Długo oczekiwany thiller "True Crimes" w reżyserii Alexandrosa Avranasa będzie miał światową premierę na Warszawskim Festiwalu Filmowym. Film z Jimem Carrey’em w roli głównej kręcono w Krakowie. Gwiazdorowi partnerował m. in. nasz „toruński” aktor Piotr Głowacki.

Czekamy na premierę z dwóch, a może i trzech powodów. Po pierwsze Jim Carrey gra tam poważną,
by nie rzec nawet ponurą, rolę. Po drugie film inspirowany mroczną historią z Krakowa był tam właśnie kręcony. No i po trzecie gra w nim laureat nagrody toruńskiego festiwalu filmowego Tofifest – Flisaka – Piotr Głowacki.

Zabił i to opisał

Thiller inspirowany jest prawdziwą historią. Straszną historią Krystiana Bali, który zamordował i potem opisał mord… w książce. Bala odsiaduje w tej chwili wyrok 25 lat więzienia za zamordowanie w 2000 roku Dariusza J., rzekomego kochanka byłej żony mordercy. Na ślad Bali, śledczy natrafili gdy wydał książkę pt. „Amok”, w której opisał przebieg pewnego zabójstwa. W toku śledztwa ustalono, że nie była to fikcja literacka. Wg sądu Bala opisał po prostu mord, jakiego dokonał. Między innymi na tej podstawie został skazany. Nigdy nie przyznał się do winy. Do dziś uważa, że sąd skazał niewinnego człowieka za coś, czego on nie zrobił. 

Filmowcy po kilku latach od ogłoszenia wyroku filmowcy zaczęli poważnie myśleć o zrobieniu na ten temat filmu. W 2011 brytyjski Guardian napisał, że zainteresowany ekranizacją jest sam Roman Polański. Ostatnie dwa lata to wręcz walka o pierwszeństwo. 

W październiku 2015 zapowiedziano rozpoczęcie zdjęć do filmu o "pisarzu, który we własnej książce opisał doskonałą zbrodnię, jaką sam popełnił". Gazeta Wrocławska podała, że reżyserką będzie Kasia Adamik, a zagra „aktor z ‘50 twarzy Greya’”. Nie zagrał bo…


Grek skończył dzieło

Ostatecznie wygrało konsorcjum producentów z Los Angeles i Łodzi (Opus Film). Powstał film w reżyserii Alexandrosa Avranasa. Młodego, greckiego reżysera obsypanego nagrodami za „Miss Violence” z 2013 roku. Scenariusz filmu został luźno oparty na artykule Davida Granna, który w 2008 roku w "The New Yorker” opisał sprawę Krystiana Bali. 


Prawdziwe przestępstwo, prawdziwe gwiazdy. Team producencko i aktorki jest niezwykle mocny. Za produkcję „True Crimes” odpowiedzialny jest Brett Ratner („X-Men 3: Ostatni bastion”, seria „Godziny szczytu”).

W rolach głównych, poza Carrey’em, zobaczymy Charlotte Gainsbourg („Nimfomanka”, „Antychryst”), Marton Csokas („Władca Pierścieni: Powrót króla”, „Niesamowity Spider-Man 2”), Kati Outinen (Złota Palma w Cannes za rolę w filmie „Człowiek bez przeszłości”). 

Wśród polskich aktorów, poza Piotrem Głowackim w obsadzie znaleźli się Robert Więckiewicz („Pod Mocnym Aniołem”, „Wałęsa. Człowiek z nadziei”), Anna Polony („Rewers”) i Zbigniew Zamachowski („Bogowie”, „Trzy Kolory Biały”). Jest też laureatka Złotego Anioła toruńskiego Tofifest za niepokorność twórczą Agata Kulesza („Ida”, „Pod Mocnym Aniołem”).

Obraz Avranasa będzie miał światową premierę na Warszawskim Festiwalu Filmowym w drugim tygodniu października

O więcej pytajcie - Jarosław Jarry Jaworski, kurator sekcji Lokalizacje na festiwalu filmowym Tofifest: press@tofifest.pl
Patrz też: www.tofifest.pl i zawsze #TOFILOVE !

Komentarze